ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله فرهیختگان پیچیدگی بحران سوریه و آمریکا

سرمقاله فرهیختگان/  پیچیدگی بحران سوریه و آمریکا

فرهیختگان/ پیچیدگی بحران سوریه و آمریکا عنوان یادداشت روز روزنامه حسین دهشیار است که در ادامه می خوانید.

بحران سوریه پیچیدگی خاصی را متجلی ساخته است. این ویژگی ظرفیت فزون‌تری را برای تخریب و تجزیه کشور و امکان کمتری را برای گفت‌وگوی سازنده و حل‌وفصل منازعه به‌وجود آورده است. روســـیه به‌عنوان مطرح‌ترین قدرت نظامی اروپا در یک سوی کشمکش سوریه و آمریکا در کسوت نافذترین بازیگر جهانی در سوی دیگر خط مناقشه قرار دارد. تعداد متنوع و متعددی از بازیگران منطقه‌ای چه دولتی و چه غیردولتی در صحنه عملیاتی در برابر یکدیگر صف‌آرایی کرده‌اند.
گروه‌های جنگجــوی مخالف حکومت مرکزی هرچند از نقطه نظر ایدئولوژیکی خط واحدی را به صحنه می‌آورند، تنوع تفسیری و ائتلاف‌های متعارضی را شکل داده‌اند. روسیه که کمترین حضور سیاسی و ارزشی را در خاورمیانه دارد به تعریف حیثیتی از آوردگاه سوریه پرداخته و به دفاع همه‌جانبه از دمشق دست زده است.
تیره‌تر شدن روابط آمریکا و روسیه که در چند سال اخیر شدت بیشتری یافته تنیدگی روانشناختی ولادیمیر پوتین را با موضع این کشور در بحران سوریه محکم‌تر و عزم روسیه در ادامه مسیر کنونی را راسخ‌تر کرده است. بازیگران منطقه‌ای دامن زدن به بحران سوریه را به دلایل گوناگون برای خود مفید تشخیص داده‌اند.
رهبران حزب عدالت و توسعه با کنار گذاشتن سیاست تاریخی ترکیه در قبال خاورمیانه که در دهه‌ها به‌وسیله کمالیست‌ها دنبال می‌شد توسعه‌طلبی و دخالت‌های مخرب در بحران‌های منطقه‌ای را به اصل حاکم در سیاست خاورمیانه‌ای خود مبدل ساخته‌اند و در این زمینه حذف بشار اسد از قدرت به دغدغه اصلی آنها تبدیل شده است.
قطر «عابربانک» جهان عرب در کنار ترکیه در طلب دستاوردهایی است که در بلندمدت منجر به صدمه دیدن آنان از بسط افراط‌گرایی در منطقه خواهد شد. برخلاف ترکیه و قطر که دنبال یک تغییر نگاه، معادلات داخلی سوریه را محاسبه می‌کنند رهبران محافظه‌کار عربستان در چارچوب یک استراتژی کلان که مبتنی‌بر اشاعه ارزش‌های سلفی است سقوط حکومت مرکزی سوریه را خواهانند. برای ریاض پایان جنگ سرد عربی دهه 50 و 60 تنها با تجزیه عراق و سوریه قطعیت یافته و به پایان خواهد رسید.
اما عمق و دامنه پیچیدگی بحران سوریه را باید به سیاست‌های آمریکا در این کشور گره زد. با وجود اینکه ارتباط تنگاتنگی بین جنگ داخلی در سوریه و عراق به جهت تشابه بسیاری از بازیگران منطقه‌ای و داخلی درگیر وجود دارد فقدان یک سیاست در برگیرنده به وسیله واشنگتن به‌طور کامل واضح و هویداست. ناتوانی آمریکا در تدوین یک استراتژی جامع سبب شده که آمریکا از توانایی لازم برای شکل دادن به نتایج و فرآیندها در جهتی که خواهان است باز بماند و این خلأ نقش تعیین‌کننده‌ای در فرصت دادن به ایفای نقش وسیع‌تر به‌وسیله بازیگران منطقه‌ای و پیروزی‌های گروه‌های جنگجوی داخلی داشته است.
در شرق سوریه گروه داعش که دشمن اصلی آمریکا در عراق است نیز جایگاه محکم و حضور وسیعی دارد.
در شمال غربی و مرکز سوریه گروه احرارالشام به بزرگ‌ترین تشکیلات مخالف حکومت بشار اسد تبدیل شده و مجموعه‌ای مسلط است. این گروه که به‌شدت مخالف داعش است، اتحاد استراتژیک و همکاری نزدیکی با جبهه النصره که شعبه القاعده در سوریه است، دارد.
گروه احرارالشام که اساسا از جنگجویان سوری مخالف حکومت مرکزی هستند و با کمترین ارتباط سازمانی و ایدئولوژیک با خارج از مرزهای سوریه تشکیل شده‌اند خواهان حذف بشار اسد و حفظ یکپارچگی ارضی کشور است.
در حالی که جبهه النصره که بیشتر متشکل از جنگجویان غیرسوری است و از نظر سازمانی و ایدئولوژیکی به فرای مرزهای سوریه مرتبط است مانند گروه داعش در مسیر متفاوتی گام بر می‌دارد. گروه‌های میانه‌رو که آمریکا در چند سال اخیر به تجهیز و دادن تعلیمات نظامی به آنان پرداخته است در مبارزه با حکومت مرکزی راه به جایی نبرده‌اند و گروه‌هایی که واشنگتن آنان را افراطی مذهبی می‌دانند دست بالا را در بحران سوریه به خود اختصاص داده‌اند. در میان این گروه‌ها، غالب‌ترین و قدرتمند‌ترین آنان یعنی گروه احرارالشام که روابط نزدیکی با آنکارا و دوحه دارد خواهان همکاری با آمریکا در براندازی حکومت مستقر در دمشق است. باراک اوباما که سیاست منطقه‌ای آمریکا را براساس مبارزه با گروه‌های جنگجوی افراط‌گرا در خاورمیانه قرار داده در تلاش برای حذف حکومت مرکزی سوریه به دلیل نداشتن استراتژی منسجم، عدم درک شرایط میدان عملیات و خوانش غلط معادلات ارزشی در منطقه تنها در یک صورت شانس تغییر رژیم در سوریه را محتمل می‌شود و آن هم ائتلاف با مطرح‌ترین و نافذ‌ترین تشکیلات معارض افراطی یعنی گروه احرارالشام است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X