ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله سیاست روز سمت وسوی سیاست خارجی ایران

سرمقاله سیاست روز/ سمت وسوی سیاست خارجی ایران

سیاست روز/ سمت وسوی سیاست خارجی ایران عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است که در ادامه می خوانید.

گرچه در کتاب‌های دانشگاهی، روابط بین‌الملل چارچوب‌های خود را دارد و حتی سازمان ملل متحد، برای همین منظور تأسیس شده است، اما در دنیای کنونی، هیچ یک از قوانین بین‌المللی به درستی اجرا نمی‌شود.
در واقع سازمان ملل به عنوان ابزاری برای سلطه هر چه بیشتر برخی کشورها که اعضای دائم شورای امنیت آن را اداره می‌کنند، محسوب می‌شود. در این میان کشورهای غربی عضو این شورا بیشترین سهم را در ایجاد ناآرامی‌ها و ناامنی‌ها، نفوذ و سلطه بر کشورهای جهان دارند.
کشورهای دنیا به ناچار خود را عضو سازمان ملل کرده‌اند، تشکیل این سازمان، مردم دنیا را با یک عمل انجام شده روبرو ساخت و مقامات این کشورها را وادار ساخت تا تن به قوانین غیرعادلانه این سازمان بدهند.
آمریکا که مقر اصلی سازمان ملل در آن قرار دارد، اساس روابط خود را با دیگر کشورها برپایه روابط دوجانبه عادلانه و منطقی با دیگر کشورها بنا نکرد بلکه، این کشور به خاطر قدرتی که پس از جنگ جهانی دوم به دست آورد، تلاش خود را معطوف به ایجاد سلطه بر کشورهای ضعیف نمود تا آنها را تحت امر خود قرار دهد.
در این میان کشورهایی بوده و هستند که در مقابل این سلطه‌گری ایستادگی کردند و زیربار یوغ آمریکا نرفتند، گرچه این سیاست باعث شد تا فشارهای زیادی را تحمل کنند، اما مقاومت آنها باعث تضعیف جایگاه پیشین آمریکا در دنیا شد.
جمهوری اسلامی ایران از جمله آن کشورهایی است که پس از پیروزی انقلاب، سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای آمریکا را به چالش جدی کشید. به همین خاطر در طول ۳۶ سال گذشته، آمریکایی‌ها تلاش‌های بسیاری کردند تا ایران را مهار کنند.
سیاست‌های ایران در منطقه، باعث شد تا معادلات غرب در نوع رفتارهای آن، بسیار تغییر کند. این تغییرات هم از نظر تاکتیکی و هم از نظر استراتژیکی بود.
اما همه این تلاش‌ها باعث نشد که ایران اسلامی تن به خواسته‌های آمریکا بدهد. یکی از دلایل اصلی که باعث تضعیف نفوذ و تأثیرگذاری آمریکا به ویژه در منطقه شد، انقلاب اسلامی ایران بود. این اتفاق بزرگ باعث تحولاتی در غرب آسیا شده است که آمریکایی‌ها را نگران ساخته، از دل این تحولات روابطی شکل گرفته است که خوشایند آنها نیست.
گرچه آمریکایی‌ها بسیار تلاش کردند تا بتوانند جمهوری اسلامی ایران را در عرصه‌های بین‌المللی منزوی کنند، اما سیاست انزوای ایران به خاطر عملکرد غلط آنها واقع نشد، بلکه باعث شد تا افکار عمومی جهان علیرغم تبلیغات گسترده منفی رسانه‌های غربی علیه ایران، به اقتدار جمهوری اسلامی مقابل آمریکا پی ببرند و درک کنند که می‌توان بدون سایه آمریکا هم روزگار گذراند و استقلال سیاسی داشت.
افول قدرت آمریکا در دنیا، دستاوردی است که با ایستادگی و پایداری کشورهای مستقل و ضدسلطه امپریالیسم محقق شده است. آمریکا اکنون مانند گذشته در شرایطی قرار ندارد تا بتواند، قدرت و خواسته خود را تحمیل کند، دوران تک‌قطبی قدرت، پایان یافته و فصلی تازه از روابط سیاسی میان کشورهای دنیا آغاز شده است.
جمهوری اسلامی ایران که اکنون به خاطر اقتدار و نفوذ خود در منطقه توانسته است فضای سیاسی تازه‌ای را باز کند، روابطی را ایجاد کرده که آمریکایی‌ها از آن ناخشنودند. گسترش روابط سیاسی با کشورهای منطقه و دنیا بدون توجه به خواسته‌های آمریکا، در دستور کار دستگاه سیاست خارجی ایران باید قرار گیرد.
اولویت با کشورهایی است که دوستی خود را با ایران به اثبات رسانده‌اند و در شرایط سخت هم در کنار ایران قرار داشتند.
حمایت از مردم کشورهای انقلابی منطقه، اولویت سیاست خارجی باید باشد، علاوه بر آن گسترش روابط سیاسی با کشورهای فرامنطقه‌ای که می‌توان به آنها اعتماد کرد، در دستور کار قرار گیرد.
پیش از این کشورهای آمریکای لاتین در زمان دولت دهم روابط نزدیک و صمیمی با ایران داشتند، این روابط باید ادامه یابد و گسترش پیدا کند، آمریکایی‌ها برای باز‌گرداندن کشورهایی همچون کوبا، ونزوئلا و ... به دامان خود در این منطقه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما این کشورها هم به خوبی می‌دانند که آمریکا غیرقابل اعتماد است.
سفرهای مقامات کشورهای اروپایی را نباید زیاد جدی گرفت. آنها در سال‌های گذشته امتحان خود را پس داده‌اند و نباید آزمون و خطای دیگری در رابطه با آنها صورت گیرد. آنها در‌پی کسب سود از فضای ایجاد شده سیاسی در قبال ایران هستند. رفع تحریم‌های اقتصادی بیشتر به سود کشورهای اروپایی خواهد بود تا ایران. اگر بی‌گدار به آنها میدان داده شود، بازار اقتصادی ایران برای آنها سودآور خواهد بود و در کنار آن، همچنان به ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران خواهند پرداخت.
سیاست خارجی ایران اکنون باید مبتنی بر مقابله با نفوذ آمریکا در کشور باشد و سپس گسترش روابط و تحکیم آن با کشورهای دوست منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای استوار گردد. آفریقا، آمریکای لاتین و شرق آسیا می‌تواند مورد توجه ویژه قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X