ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله مردم سالاری رجایی بودن؛ شرایط دارد

سرمقاله مردم سالاری/ رجایی بودن؛ شرایط دارد

مردم سالاری/ رجایی بودن؛ شرایط دارد عنوان یادداشت روز روزنامه مردم سالاری به قلم کرم محمدی است که در ادامه می خوانید.

محمدعلی رجایی بعد از نخست‌وزیری با رای مستقیم و بالای مردم ایران به عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شد و در این سمت نیز به شهادت رسید. دوم تا هشتم شهریور ماه هر سال به نام «هفته دولت»؛ نامگذاری شده است. شهیدان رجایی و باهنر از جمله شخصیت‌هایی می‌باشند که شیوه مدیریتی و اخلاق و منش آنان افتخار دیروز؛ سنت حسنه امروز و چراغ فروزان فردای مدیریت جهادی در این کشور خواهد بود. بدون تردید مقام و موقعیت و منصب ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیری هرگز آنان را نام‌آور و جاودان نکرده است. ویژگی‌های خاص باعث ماندگاری این شهیدان والا مقام شده است. از این‌رو هر کس دوست دارد تا خود را «رجایی گونه» و «باهنر وار» معرفی نماید.

اما رجایی شدن و باهنر بودن؛ شرایط دارد. ساده‌زیستی از ویژگی‌ بارز شهید رجایی است. برای رجایی ساده‌زیستی فقط یک روش شخصی نبود بلکه به هنگام ریاست‌ و مسوولیت هم آن را اعمال می‌کرد. این منش را نیز هرگز برای کسب رای در پیش نگرفت زیرا اصولا با روش‌های «پوپولیستی» رابطه و میانه‌ای نداشت. در مقام ریاست‌جمهوری سوگند یاد کرده بود تا پاسدار قانون اساسی باشد. لذا قانون‌گرایی و پایبندی به آن را سرلوحه کارش قرار داد و هرگز از زبان رجایی کسی نشنید که بگوید فلان قانون را قبول ندارم و آن را ابلاغ نمی‌کنم. رعایت اخلاق اسلامی ویژگی بارز دیگر رئیس‌جمهور «شهید» این سرزمین بود. انواع و اقسام زخم زبان‌ها و تهمت‌ها به شهید رجایی زده شد؛ اما نه به منتقدان بلکه حتی به بنی‌صدر که دشمن شماره یک او بود؛ کمترین بی‌احترامی نکرد. هیچ کس به یاد ندارد محمدعلی رجایی در برخورد با بنی‌صدر و سایر مخالفانش از جاده انصاف و ادب و اخلاق خارج شده باشد.

او عملا برای بیت‌المال ارزش ویژه قائل بود. هیچ یک؛ آری هیچ یک از معاونین؛ وزرا؛ دستیاران و همراهان نزدیک شهید رجایی اختلاس نکردند. جیب‌های خود را برای بیت‌المال ندوختند و میلیاردر نبودند.

صداقت را سرلوحه کار خویش قرار داد و به مردم دروغ نگفت: در بحبوحه و غوغای جنگی نابرابر و با درآمد اندک؛ چرخ اجرایی مملکت را به حرکت در آورد. هرگز در کار و مسوولیت خدمتگزاری به مردم؛ احساس خستگی ننمود. نقل است که یک روز یکی از دوستان به ایشان می‌گوید: خسته نباشی؛ آن شهید جواب می‌دهد: «کسی که برای خدا کار کند خسته نمی‌شود».

پرهیز جدی از دروغ؛ ویژگی دیگر شهید رجایی بود. یکی از نزدیکان شهید رجایی می‌گوید: در زیر عکس معروفی که یک پیرمرد چانه ایشان را (شهید رجایی) گرفته است، ما از قول آن پیرمرد نوشته بودیم «من از تو حمایت می‌کنم ولی از تو می‌خواهم که بروی و اسلام را پیاده کنی». این تنها پوستر انتخاباتی ریاست‌جمهوری وی بود، طرح و متن این پوستر از من بود؛ من دیدم اگر این متن را از زبان آن پیرمرد بیاورم خیلی گیرایی دارد، ولی ایشان (شهید رجایی) با متن مخالفت کرد و گفت: «این دروغ است، چون این پیرمرد در این دیدار چیز دیگری به من گفت و مطلبش این نبود»، هرچه ما با اصرار زیاد به او گفتیم این، یک کار تبلیغی است ایشان (شهید رجایی) گفت: نه، چاپ این عکس، به تنهایی و بدون متن کافی است.

بالاترین سرمایه اجتماعی دولت‌ها اعتماد عمومی مردم است. این اعتماد متقابل بوده و به آسانی میسر نمی‌گردد. دروغ و آمار کذب بسان موریانه‌ای است که اگر در دولتی رشد کرد؛ همزمان هم ریشه آن را از درون می‌خشکاند. صداقت با مردم؛ حمایت قبلی آنها را به دنبال خواهد داشت. شهیدان رجایی و باهنر صداقت را نه در گفتار؛ بلکه در عمل رعایت می‌کردند. آنان این اعتماد عمومی را برای اقتدار و عظمت انقلاب اسلامی و ایران عزیز می‌خواستند و لذا هرگز با کارها و اقدامات سطحی و زودگذر به آن ضربه نزدند.

این شهیدان والامقام؛ از مبارزان سخت‌کوش راه استقرار جمهوری اسلامی ایران بودند و سال‌ها در سیاه‌چال‌های مخوف رژیم پهلوی شکنجه شده بودند. برای آزادی جایگاه ویژه‌ای قائل بودند. اعتقاد راسخ به ارزش‌ها و خط امام خمینی(ره) داشتند و از اینکه خود را مقلد امام(ره) بدانند؛ افتخار می‌کردند و این را بارها و بارها در سخنرانی‌ها عنوان می‌نمودند.

در منظر شهیدان رجایی و باهنر انتقادپذیری که جای خود داشت؛ بلکه صریحا از یاران و دوستانشان می‌خواستند تا همواره آنان را کمک کنند تا مقام و موقعیت پیش آمده آنها را از راه خدمت و مسیر دیانت منحرف ننماید. در این زمینه یکی از دوستان شهید رجایی می‌گوید: از خصوصیات آقای رجایی این بود که با هر کسی که رفیق بود و می‌دانست اهل سوءاستفاده نیست، صریحا می‌گفت: شما باید هوای مرا داشته باشید تا از موقعیتی که دارم، سوءاستفاده نکنم. به ما هم که در دفترشان، در ریاست جمهوری کار می‌کردیم، تکلیف کرده بود که اگر از من کوتاهی یا رفتار غیرمطمئن و غیراخلاقی دیدید، فوری بگویید و مرا مهار کنید.(سیره شهید رجایی- ص636)

امام خمینی(ره) اهل تعریف و تمجید از کسی نبود اما اخلاق؛ رفتار؛ عملکرد و نحوه مدیریت شهیدان «دولت» چنان بود که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آنان را الگوهای «خوب» مدیران قرار دادند و فرمودند: خدمت به خلق، خدمت به خداست. باید فکر این معنا کنید که خدمت کنید به کشور، خدمت کنید به ملت که بعد از خود شما مثل مرحوم رجایی، مردم، شهادت فعلی و عملی بدهند بر اینکه شما خوبید تا خدای تبارک در محضرش شما را قبول کند، ای دولت‌ها! فتح کشور مهم نیست، فتح قلوب مهم است.

اینک دولت تدبیر و امید دو سالگی خود را سپری می‌کند. اگرچه رئیس دولت یازدهم و اعضای کابینه هرگز ادعای رجایی «گونه» بودن را ندارند اما حضور یکی از همرزمان آن شهیدان عزیز در دوران مبارزه علیه نظام شاهنشاهی در راس دولت «یازدهم»؛ پرهیز از شعار و وعده وعیدهای بی‌سرانجام؛ دوری از اقدامات سطحی و غیرکارشناسی؛ تلاش برای ایجاد ثبات و آرامش؛ بهره‌گیری از توان مدیریتی همه افکار و اندیشه‌های درون نظام؛ جلوگیری از فساد مالی و تشدید مبارزه با این پدیده مخرب و خطرناک؛ بکارگیری و استفاده از نیروهای باتجربه و کارآمد؛ پرهیز از تصمیمات خلق‌الساعه؛ تلاش برای دور نمودن سایه شوم جنگ از آسمان زیبای ایران‌زمین و... در صحنه داخلی و حرکت توام با تدبیر و عقلانیت در عرصه بین‌المللی؛ باعث شده تا این دولت قرابت و نزدیکی بیشتری با اندیشه‌های دولتمردان «شهید» ایران اسلامی داشته باشد.

مطلب را با فرازی از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص شخصیت والای رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر شهید به پایان می‌برم که می‌فرماید: شهیدان رجایی و باهنر؛ حقیقتا از جهات اعمال؛ رفتار و اخلاص؛ جزو چهره‌های برجسته انقلاب و از نمونه‌های برجسته مسوولین دولت اسلامی بودند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده