ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله ابتکار آیا رسانه های اصلاح طلب از وحدت اصولگرایان ناراحتند؟

سرمقاله ابتکار/ آیا رسانه های اصلاح طلب از وحدت اصولگرایان ناراحتند؟

ابتکار/ آیا رسانه های اصلاح طلب از وحدت اصولگرایان ناراحتند؟ عنوان یادداشت روز روزنامه ابتکار به قلم مهدی نیاکی است که در ادامه می خوانید.

دبیرکل محترم حزب موتلفه اسلامی درباره وحدت اصولگرایان سخنانی گفته است که اگر به لوازم آن آگاه باشند و البته به آن وفادار بمانند چشم اندازی از امید به توسعه یافته گی در میان حزب متبوع ایشان و البته کلیت فضای سیاسی ایران ترسیم خواهد شد.
وی در پایان نشست دبیران حزب موتلفه گفته است: «راهبرد یکصدا یک فهرست، بدون سهم خواهی شخصی و گروهی هیچ یک از تشکل های اصولگرا اکنون به صورت یک گفتمان درآمده است. ... همانطور که می دانید روزنامه های دوم خردادی از قرار گرفتن تشکل های اصولگرا در کنار هم ناراحت هستند. پس با انتشار برخی اخبار دروغ و تحلیل های بی‌مبنا و وارونه می خواهند در میان اصولگرایان، واگرایی ایجاد کنند تا مدل انتخابات 92 را بازتولید کنند.
حبیبی تصریح کرد: «اصولگرا، اصولگراست. تندرو و افراطی، معتدل و سنتی نداریم. بالاخره یا کسی اصولگرا هست یا نیست. »
آنچه ایشان «مدل انتخابات 92» می نامد این گمانه را به ذهن متبادر می کند که گویی روزنامه های اصلاح طلب موجب و باعث اصلی تعدد کاندیدا در جناح اصولگرا هستند.
نامزدهای اصولگرای انتخابات سال 92 همگی از چهره های شاخص و مورد وثوق این جناح هستند و با همین تابلو به میدان آمدند. اگر این سخن دبیرکل محترم حزب موتلفه را بپذیریم که «اصولگرا، اصولگراست» پس فرقی میان این چهره ها نبوده و نیست. کسی نمی تواند یک یا چند تن از اینان را از جرگه اصولگرایی خارج بداند. به این اعتبار هرکدام از این چند تن به میدان آمدند و کوشیدند رای دهندگان را متقاعد کنند که قرائت اصیل و اصلی از اصولگرایی نزد آن هاست. این مشابه همان اتفاقی است که در سال 84 رخ داد. اصولگرایان بزرگانی را به میدان آوردند و برای تعیین کاندیدای نهایی کوشیدند و در نهایت هر کدام راه خود گرفتند و به این خرد جمعی تمکین نکردند.
اما اگر به راستی «اصولگرا اصولگراست»، پس آنچه جناب آقای حبیبی از آن تحذیر می دهند و آن را نشانه «دروغ پردازی و وارونه نمایی رسانه های اصلاح طلب» می‌دانند چیست؟ هر کدام از چهره ها به قرائت خود، اصولگرایی را عرضه کرده اند و در میدان رقابت انتخاباتی شرکت کرده اند.
اما به نظر میرسد آنچه مورد هشدار و گلایه دبیرکل محترم حزب موتلفه است «عدم وحدت اصولگرایان» و ناتوانی از تعیین و معرفی یک کاندیدای واحد است.
در میان اصولگرایان، چهره ها و گروه هایی هستند که به هر دلیل فرد یا گروه دیگر را از جرگه اصولگرایی خارج می دانند. تعریف و معیار مطلوب خود را ارائه می دهند و به آن اصلیت و اصالت می بخشند. دلیل عمده تعدد کاندیداهای اصولگرا در انتخابات 92 و انتخابات 84 و دیگر ادوار همین بود. اینکه کسانی گمان می کردند از دیگران اصولگراترند. یا دیگران را یکسره خارج از دایره اصولگرایی می دیدند و در عین حال گمان می کردند بخت خودشان برای غلبه بر رقیب و استقرار برنامه هایی بر مبنای اصولگرایی بیشتر است.
به این اعتبار تشتت در جناح متبوع دبیرکل محترم موتلفه ربطی به اخبار دروغ و راست یا تحلیل های چند رسانه رقیب ندارد.
اما آنچه جناب حبیبی بر آن تاکید می گذارد و منظور اصلی این نوشتار است این سخن ایشان است که :« اصولگرا، اصولگراست. تندرو و افراطی، معتدل و سنتی نداریم.»
دبیرکل محترم حزب موتلفه یکی از چهره های با سابقه انقلاب و از فعالان قدیم حزبی است و در میان اصولگرایان از شیخوخیت و احترام ویژه ای برخوردار است و از این جهت می توان امیدوار بود که ایشان هم به لوازم گفتار خود آگاه باشند و هم به دلیل نفوذ و تاثیر در جناح متبوعشان به آن لوازم و تبعات وفادار بمانند.
جامعه مدنی متشکل از احزاب و گروه های گوناگون است. هرچه تعداد این نهادهای خودجوش و برآمده از بطن مطالبات عمومی بیشتر باشد، بنیان آن جامعه نیرومندتر و مردمسالاری در آن مستقرتر است. با این همه در فضای سیاسی متکثر و متنوع و چندصدایی، گروه ها و احزاب نزدیک می توانند و بایسته است که درهم ادغام گردند. وجود گروه ها و احزاب مختلف تحت لوای یک نام یا تابلو و انشعابات و انقسامات مکرر و متعدد، نشانه عدم بلوغ و فقدان وحدت است. در جوامع توسعه یافته معمولا دو یا سه جناح اصلی فعالیت می کنند که هم پایگاه اجتماعی فراگیری دارند و هم امکانات بسیار. گرچه در درون همین احزاب بزرگ دیدگاه های گوناگون حضور و ظهور دارند اما آن جناح توانسته است با تکیه بر اشتراکات، اختلاف غیراصولی را حل کند و تفکرات مختلف را در درون خود و زیر چتر یک نام و یک حزب و یک جناح واحد نگاه دارد. در این صورت آن جناح یا حزب بزرگ و فراگیر، نه فقط از مزایای رسیدن به قدرت و فعالیت تاثیرگذار در فضای سیاسی سود می جوید بلکه در وقت ضرور، مسئولیت تمامی آنچه به نام آن حزب و جناح طرح می شود را نیز می پذیرد.
به این اعتبار شکست و پیروزی در یک رقابت سیاسی شکست و پیروزی تمامی آن جناح محسوب می شود. مسئولان به میدان می آیند. به وقت ناکامی، مسئولیت آن را می پذیرند. از طرفداران خود عذر می طلبند و دلایل آن شکست را توضیح می دهند. قواعد بازی سیاست را بر هم نمی زنند. می پذیرند که امروز، روز پیروزی جناح رقیب است و روز دیگر شاید روز پیروزی آنان باشد. از اشتباهات درس می گیرند و رقیب را به هر قیمتی محذوف و غایب نمی خواهند. در وقت کامیابی نیز با هم به جشن می‌نشینند و از مزایای آن به طور کلی بهره مند می شوند.
آنچه این قلم از اظهارات دبیرکل محترم حزب موتلفه می فهمد گویا حکایت از چنین دیدگاهی دارد و این نشانه توسعه یافته گی و بلوغ سیاسی است.
به راستی اگر روزگاری، اصولگرایان به قول جناب آقای حبیبی «یکصدا» شوند و در قامت یک جناح فراگیر در صحنه سیاسی حضور یابند و به جای اتهام زدن به دیگران، مسئولیت کامیابی و ناکامیابی خود را بپذیرند، رقیب را زنده و پویا و حاضر در صحنه بخواهند و بر پایه اصول و فنون فعالیت حرفه ای سیاسی از طرفداران خود رای بگیرند و شکست خود را شکست همه چیز و پیروزی خود را پیروزی همه چیز نپندارند و مخالفان خود را به انواع اتهامات نرانند و برای دیگران نیز بهره ای از علاقه و التزام به اصول و حقی برای زیست سیاسی قائل باشند نه تنها روزنامه های اصلاح طلب بلکه هیچکس از این وضعیت ناراحت و نگران و گلایه مند نخواهد بود.
در آن روز، هم رویای وحدت اصولگرایان تعبیر خواهد شد و هم جامعه از حضور و فعالیت یک جناح مقتدر و فراگیر و مسئول و ملتزم به قواعد زیست سیاسی سود خواهد برد.
و آن گاه اگر عده ای از هر جناح و گروهی قصد اخلال یا برهم زدن این روند را داشته باشند، جامعه مدنی آگاه و فعال و فضای سیاسی قانونمند و نیرومند، بدخواهان و اخلالگران را کنار خواهد زد. نگران نباشید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X