ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اعتماددولت روحانی، ٨ ساله می‌شود؟

سرمقاله اعتماد/دولت روحانی، ٨ ساله می‌شود؟

اعتماد/ دولت روحانی، ٨ ساله می‌شود؟ عنوان یادداشت روز روزنامه اعتماد به قلم محمدجواد حق شناس است که در ادامه می خوانید.

طرح مساله‌ای همچون هشت ساله دانستن عمر دولت یازدهم هرچند قضاوت زودهنگامی است اما دور از ذهن به نظر نمی‌رسد؛ موضوعی که هرچند باید طبق قانون اساسی و با رای اکثریت مطلق مردم تعیین تکلیف شود، اما مطرح شدن آن حکایت از موفقیت‌هایی دارد که دولتمردان را امیدوار به پایدار ماندن حضور مجدد دولت فعلی در عرصه اجرایی کشور می‌کند. امیدی که حقیقتا بدون توجه به جامعه و اقشار مختلف مردمی که قرار است رقم زننده سرنوشت چهار ساله دیگری برای دولت‌ها باشند شکل نگرفته است. محال است اظهارنظرهایی صورت بگیرد که بدون آگاهی از رضایت یا عدم رضایت مردم از تحقق وعده‌های دولت باشد. پس می‌توان این‌گونه عنوان کرد موضوعی که از زبان وزیر کشور مطرح شده حکایت از موفقیت‌های دولت یازدهم در تحقق وعده‌های خود دارد. دولت حسن روحانی در نخستین تلاش خود که زمانی دو ساله را به خود اختصاص داد، گام بلند و اساسی در حوزه پرونده هسته‌ای برداشته است؛ گامی که با باز کردن یکی از گره‌های اصلی مشکلات پیش روی دولت که وعده تحقق آن را در آغاز رقابت انتخاباتی به ملت ایران داده بود، خود به تنهایی یک ضمانت کافی برای ادامه مسیر دولت یازدهم در دستیابی به اهداف خود محسوب می‌شود. موفقیت در عرصه وعده‌هایی که توسط دولتمردان به ملت ایران داده شده، جدای از حلاوت آن در کام مردم، که یقینا پشتوانه مستحکمی برای دولت به حساب می‌آید، به معنای تحقق کارآمدی دولت در حوزه اجرایی و سیاستگذاری است. دولت یازدهم با تدبیر و امید و با دسته‌بندی‌های موانع پیشرفت کشور به ترتیب اولویت، اکنون در مسیر دیگری قرار گرفته است؛ مسیری که این‌بار راه سیاست داخلی را در پیش گرفته است و در اسفندماه امسال به مقصد نهایی خواهد رسید. بنابراین می‌توان ادعا کرد که گام بعدی این دولت برای رسیدن به موفقیت، برگزاری انتخاباتی شفاف، رقابتی و قانونمند است. انتخاباتی که در ماه‌های آینده در پیش روی دولت است، بزرگ‌ترین صحنه آزمایش دولت در حوزه سیاست داخلی به حساب می‌آید. در مجموع نگارنده معتقد است که اگر بخواهیم از هم‌اکنون برای پیروزی حسن روحانی در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌بینی خاصی داشته باشیم، زود است اما سابقه نشان داده که تمام دولت‌های پس از انقلاب به جز دولت‌های اول و دوم که به دلیل عزل بنی‌صدر و شهادت رجایی، در همان دور اول خاتمه یافت، در دوره‌ای ٨ ساله به پایان رسیده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که تمامی دولت‌ها حضوری ٨ ساله در عرصه قوه مجریه دارند مگر اینکه اتفاق غیرمترقبه‌ای روی دهد تا دولت یازدهم از این قاعده کلی مستثنا شود. حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران که بیانگر مقبولیت دولت در نزد مردم، منطقه و نظام بین‌الملل و نشان‌دهنده ایرانی مقتدر و توانمند است، در استحکام پایگاه اجتماعی دولت نیز توفیقاتی را رقم زده است. بنابراین می‌توان گفت که اگر دولت در گام دوم خود یعنی برگزاری انتخابات سالم و با حضور گروه‌های مختلف سیاسی نیز موفق ظاهر شود شاهد حضور دولت ٨ساله دیگری خواهید بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده