ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حقایقی شگفت انگیز درباره میکروب‌های ساکن بدن انسان

حقایقی شگفت انگیز درباره میکروب‌های ساکن بدن انسان

عصر ایران/ این ارگانیزم ها طی صدها هزار سال به همراه انسان تکامل یافته اند و با بررسی عمیق‌تر نقش متنوع آنها در بدن انسان بیش از پیش به ارزش هایشان در گوارش، سیستم ایمنی، شناخت و بیماری های خاص پی می بریم.
 میکروبیوم انسان از اهمیت بالایی برخوردار است. شما نمی توانید آن را مشاهده کنید اما تریلیون ها باکتری، ویروس، قارچ و دیگر ارگانیزم های میکروسکوپی در اندام های حیاتی بدن مانند روده، دهان و پوست ما حضور دارند. این ارگانیزم ها طی صدها هزار سال به همراه انسان تکامل یافته اند و با بررسی عمیق‌تر نقش متنوع آنها در بدن انسان بیش از پیش به ارزش هایشان در گوارش، سیستم ایمنی، شناخت و بیماری های خاص پی می بریم.
همچنان چیزهای بسیاری وجود دارند که باید درباره میکروبیوم دریابیم اما پژوهش های صورت گرفته طی 20 سال گذشته برخی حقایق شگفت انگیز را درباره این موجودات ریز در بدن ما آشکار کرده است. در ادامه چند نمونه از این حقایق را ارائه می کنیم.

تعداد میکروب های موجود در بدن انسان - بنابر یک ارزیابی می تواند تریلیون ها باشد - نسبت به ستاره های موجود در کهکشان راه شیری بیشتر است.
مجموع وزن کل میکروب های بدن انسان به اندازه وزن مغز یعنی حدود سه پوند (1.36 کیلوگرم) است.

میکروب ها از پوست فرق سر تا نوک انگشت پای انسان را پوشش می دهند؛ و تنوع آنها می تواند با توجه به دما، بافت، ضخامت، رطوبت و شیمی پوست متفاوت باشد.
به عنوان مثال، دستان زنان به طور معمول حاوی باکتری اسید لاکتیک بیشتر نسبت به دستان مردان باشد.
در مقابل، دستان مردان به طور کلی دارای باکتری کورینه‌باکتریوم بیشتری نسبت به دست زنان هستند.
دست چپ انسان می تواند جامعه میکروبی متفاوتی نسبت به دست راست داشته باشد.
تعداد سلول های میکروبی داخل بدن انسان بیشتر از سلول های انسانی است.

میکروب ها در فعالیت درست اندام های حیاتی بدن انسان مانند مغز، دستگاه گوارش و سیستم ایمنی نقش کلیدی دارند.
در حقیقت، دستگاه گوارش انسان به تنهایی منزلگاه 99 درصد از کل میکروبیوم شما است.
ژن های میکروبی در بدن انسان با نسبت بیش از 100 به یک از ژن های موجود در DNA شما پیشی می گیرند.

حداقل 1,200 نوع مختلف از باکتری در دهان انسان زندگی می کنند. بیشتر آنها نمونه هایی بی خطر بوده یا حفاظت از شما در برابر عفونت را بر عهده دارند اما برخی دیگر باکتری های مضر بوده و می توانند پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و بیماری لثه را موجب شوند.

باکتری های موجود در دهان می توانند هنگامی که خواب هستید مواد شیمیایی گوگردی تولید کنند که در صورتی که با بزاق شسته نشوند می توانند بیداری انسان با بوی بد دهان صبحگاهی را موجب شوند.

صدها گونه میکروبی مختلف رو و داخل بدن در هر زمانی در حال حرکت هستند.
هیچ دو نفری در جهان دارای ترکیب میکروبی دقیقا مشابه نیستند.
پژوهشگران دریافته اند که میکروب های زبان و پنجه سگ می توانند روی پوست انسان کلنی تشکیل دهند.

بنابر پژوهش های صورت گرفته، میکروبیوم نقش مهمی در گوارش، تنظیم سیستم ایمنی، پیشگیری از بیماری، بهبود زخم، حفاظت از دیواره روده، کنترل اشتها، رشد مغز و حتی احساسات انسان دارد.
همچنین، دانشمندان شواهدی مبنی بر این که جوامع میکروبی در افسردگی، آلرژی، آسم، چاقی و اضطراب نقش دارند، مشاهده کرده اند.

میکروب های باکتریایی که پوست انسان را می پوشانند به طور مداوم با مهاجمان دیگر مانند قارچ ها و میکروب های بد که می توانند عفونت و بوی بد را موجب شوند، مبارزه می کنند.

همچنین، باکتری پوستی انسان بسیاری از ترکیب های مفید برای بدن از جمله آنتی بیوتیک ها و اسیدهایی که میکروب های مضر دیگر را از بین می برند و دی اکسید کربن که می تواند رشد قارچ ها را کند سازد، سنتز می کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده