ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قابلیت افزایش درآمدهای مالیاتی در اقتصاد ایران

قابلیت افزایش درآمدهای مالیاتی در اقتصاد ایران

میزان/ رئیس سابق سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: درآمدهای مالیاتی همچنان قابل افزایش است و نباید کوتاهی شود .

علی عسکری اظهار داشت: اگر چه اقتصاد ایران در سالهای اخیر دچار رکود شده است اما پایه های مالیاتی زیادی داریم که باید وارد عرصه مالیات ستانی شود.

وی افزود: متاسفانه در این حوزه مماشات می شود و گاهی هم برخی ها بر نظام مالیاتی فشار وارد می کنند.

عسکری گفت: در سالهای اخیر برخی ها گفتند که نباید در دوره رکود مالیات گرفته شود اما در اقتصادهای اروپایی و بویژه اقتصاد یونان که چندین سال است که با رکود دست و پنجه نرم می کند و طرحهای ریاضت اقتصادی هم اجرا می شود درآمدهای مالیاتی رو به افزایش است.

وی اظهار داشت: بنابراین صرف رکود اقتصادی به معنی حذف مالیات نخواهد بود بلکه در اقتصاد ایران باید ساختار نظام مالیات ستانی به طور شفاف در همه بخشها اصلاح شود و در این صورت با گسترش پایه های مالیاتی، حذف پدیده فرار مالیاتی و همچنین ساماندهی معافیت ها و آشکار سازی اقتصاد زیرزمینی می توانیم درآمدهای مالیاتی را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.

بنابراین گزارش حدود 40 درصد از فعالیت های اقتصادی کشور به صورت زیرزمینی و غیر رسمی ، انجام می شود.

در اقتصادهایی که بر مبنای دریافت مالیات شفاف و دقیق عمل نمی کند ، سهم اقتصاد زیرزمینی و غیر رسمی بسیار بالاست.

همچنین یکی از مهم ترین ریشه های فرار مالیاتی بالا بودن حجم اقتصاد زیرزمینی است
و بسیاری از معاملات در کشور به صورت نقدی انجام می شوند و در بانک ها و مراکز مربوطه ثبت نمی شود.

گاهی نیز مقاومت هایی از سوی بنگاه های اقتصادی و اصناف در برابر دادن مالیات صورت می گیرد و حتی به مسولان و دستگاه های مربوطه نیز فشار می آورند .

برخی ها معتقدند اگر حتی پاساژی ایجاد و معامله هابه صورت غیر رسمی انجام شود به دلیل ضعف نظارت و فقر مکان یابی از سوی دستگاه های مالیاتی به راحتی می توان از پرداخت مالیات فرار کرد و سازمان مالیاتی به تنهایی از مسئولیت سنگین شفاف کردن فضای مالیاتی کشور و ایجاد عدالت مالیاتی بر نمی آید.

30 تا 40 درصد منابع ناشناخته مالیاتی در کشور وجود دارد که باید شناسایی شود.

بنابراین گزارش در برنامه پنجم پیش بینی شده است 100درصد بودجه جاری کشور از محل مالیات تامین شود اما هنوز بسترهای لازم جهت حصول 100درصدی بوجود نیامده است.

با توجه به کاهش درامدهای نفت خام و ضرورت استقرار اقتصاد مقاومتی ؛ همه باید برای تکمیل پوشش چتر مالیاتی در اقتصاد ملی اعم از خرد و کلان تلاش کنند.

برخی ها نیز فرار مالیاتی تا 50 درصد ظرفیت مالیاتی هم براورد می کنندو تا رقم 70 هزار میلیارد تومان قابل گسترش است بدون اینکه ضریب مالیاتی افزایش یابد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده