ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رحیم پور ازغدی: شهید نواب صفوی در مبارزات انقلابی و جهادی پیشگام بود

رحیم پور ازغدی: شهید نواب صفوی در مبارزات انقلابی و جهادی پیشگام بود

مهر/ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از شهید نواب صفوی به عنوان پایه گذار بنیاد انقلابی و جهادی و یکی از طراحان حکومت اسلامی در ایران یاد کرد.

حسن رحیم‌پور ازغدی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه در حرم مطهر رضوی از شهید نواب صفوی و یارانش به عنوان پیشگامان جهاد در کشور یاد کرد و افزود: شاه مستبد ایران وقتی مشاهده کرد که نمی تواند نواب صفوی را به خدمت بگیرد و لذا تلاش های این روحانی را موجب متزلزل شدن پایه های حکومت خود می دانست لذا دستور تیرباران نواب را داد.
وی با گرامیداشت یاد و خاطر شهید نواب صفوی و فدائیان اسلام بیان کرد: آنها از پیشگامان جهاد در کشور بودند.
رحیم‌پور ازغدی افزود: شهید نواب در آن زمان معتقد بود که رسانه‌های ما چاپلوس هستند و زبان مردم هم تربیت دینی و اسلامی ندارند و می بایست به صدای فقرا و بیکاران جامعه گوش فرا داد.
وی بیان کرد: نواب نسبت به رباخواری و فراگیری رشوه در جامعه زمان پهلوی هشدار داده بود و معتقد بود این مسئله سبب شده دولت و ملت برابر یکدیگر موضع‌گیری کنند و بر این نکته اصرار می ورزید که روحانیت، وزارت فرهنگ و دانشگاه، وزارت دادگستری، وزارت کشور، وزارت دارایی، وزارت بهداری و وزارت پیشه، وزارت کشاورزی، وزارت خارجه، وزارت پست و تلگراف و تلفن، وزارت راه و وزارت دربار و شاه از مواردی است که باید اصلاح شود.
وی ادامه داد: شهید نواب معتقد بود تربیت اسلامی و شیعی در جامعه وجود ندارد و مشکل فرهنگی داریم.
استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: نواب اعتقاد داشت که حکومت باید از نظر فرهنگی اصلاح شود زیرا سه چهارم جامعه و سه چهارم تحصیل‌کردگان فاقد صفات انسانی هستند و اکثر آنها رشوه می‌خورند و رشوه‌خواری عمومی شده است.

تلاش شاه برای ساکت کردن شهید نواب
وی گفت: در آن زمان شاه می خواست نواب را ساکت کند به وی پیشنهاد مسئولیت تولیت آستان قدس رضوی را با پرداخت مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در ازای سکوت این روحانی داد اما نواب صفوی با این پیشنهاد مخالفت کرد و دست از مبارزات خود نکشید.
استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: شهید نواب به فردی که واسطه رساندن پیغام شاه برای تولیت آستان قدس شده بود پیغام داد که به شاه بگو ما برای اجرای احکام اسلام به پا خواسته‌ایم، یا با قدرت اسلام، شاه را نابود می‌کنیم یا به دست شاه از بین می‌رویم.
پور ازغدی با اشاره به اینکه نواب صفوی یک نابغه الهی بود افزود: در زمانی که کشور به اشغال نیروهای استکبار درآمده بود و جریان های توده ای در مملکت جولان می دادند نخستین فردی که بعد دوره مشروطه شعار تشکیل حکومت اسلامی را داد این شهید بزرگوار بود.
وی از نواب صفوی به عنوان طراح و خالق فکر حکومت اسلامی یاد کرد و گفت: در چنین شرایطی سید مجتبی میرلوحی و شهید نواب صفوی بنیاد انقلابی و جهادی را پایه گذاری کردند.
پور ازغدی با اشاره به اینکه تمام افرادی که نقش یاورامام راحل را داشتند تحت تاثیر شهید نواب صفوی نیز بودند افزود: 30 با وجود اینکه وی سال بیشتر عمر نکرد ولی توانست بنیان روح جهادی و انقلابی‌گری را در این کشور ایجاد کند
وی با یادآوزی این نکته که شهید نواب صفوی پیشگام جهاد مسلحانه انقلابی در ایران نیزبود ادامه داد: جهاد نواب تروریسم نبود که آدم‌های بی‌گناه را از میان ببرد بلکه سران رژیم را هدف قرار داده بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: اقدامات نواب مزدوران آمریکا و پهلوی را به وحشت انداخت زیرا فدائیان وقتی ترور می‌کردند در صحنه حاضر می‌ماندند و با صدای بلند تکبیر می‌گفتند و عنوان می‌کردند خواهان حکومت اسلامی هستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این شهید بزرگوار در دستیابی به اهداف معنوی و اسلامی خود ثابت قدم و بسیار استوار بود ادامه داد: این ایستادگی و ثابت قدمی حتی تا لحظه مرگ و زمان تیرباران همراه وی بود و حاضر به تسلیم در برابر ظلم نشد.
پور ازغدی رویکرد شهید نواب صفوی را یکی از عوامل بیداری اسلامی در زمان خود عنوان کرد و افزود: شهید نواب صفوی در هنگام اعدامش گفت تا ربع قرن نشده این شاه به همراه رژیمش سرنگون می‌شود و تا آخرین لحظه با فریاد الله اکبردست از مبارزه بر نداشت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده