ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیش‌بینی شیوع بیماری‌های مسری از طریق داده‌های تلفن!

پیش‌بینی شیوع بیماری‌های مسری از طریق داده‌های تلفن!

دیجی کالا/ گروهی از محققان دانشگاه‌های هاروارد و پرینستون بایگانی تماس‌های تلفنی 15 میلیون کاربر در کشور کنیا را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند. هدف این کار، جاسوسی مردم نبود، بلکه آنها می‌‌خواستند شیوع بیماری‌های فصلی را مطالعه کنند.

این گروه از دانشمندان می‌خواستند امکان پیش‌بینی شیوع بیماری‌های فصلی مثل سرخک و سرخجه را از روی حرکت و جابه‌جایی کاربران تلفن همراه بررسی کنند. بنابراین، آنها از بایگانی تماس‌های تلفنی در بازه‌ی زمانی ماه ژوئن 2008 تا ژوئن 2009 میلادی و همچنین مکان برقراری این تماس‌ها استفاده کردند. این دانشمندان سپس داده‌ها را با مواردی که بیماری سرخک در کشور گزارش شده بود، مقایسه کردند. نتایج آنها نشان داد که الگوی حرکتی سوژه‌های مورد آزمایش با مکان هایی که ییشترین خطر ابتلا به سرخک را داشتند، تطابق داشت. این یافته‌ها نشان می‌دهد که با زیر نظر گرفتن الگوهای جابه‌جایی و حرکت مردم به مناطق مختلف می‌توان شیوع بیماری‌های مسری در مناطق خاص را پیش‌بینی کرد.

استادیار دانشگاه پرینستون، سرپرست این گروه تحقیقاتی، عنوان کرد:

“بررسی‌های ما نشان می‌دهد که از داده‌های تلفن همراه می‌توان برای دست‌یابی به الگوهای حرکتی فصلی انسان‌ها استفاده کرد. این اطلاعات در فهم بیماری‌های مسری دوران کودکی مفید هستند. داده‌های تلفن می‌تواند تصویر خوبی از الگوهای حرکتی در مقیاس بزرگ کشوری ارایه دهد. از این اطلاعات هم می‌توان برای پروژه‌های درمانی محلی استفاده کرد.”

در آینده، این محققان برنامه دارند که همین روش را برای پیش‌بینی شیوع بیماری‌هایی مثل مالاریا و وبا آزمایش کنند. در نهایت هم این روش مورد استفاده‌ی پزشکان و دیگر متخصصان حوزه‌ی پزشکی قرار خواهد گرفت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X