ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شفقنا روایت کرد: بی سرزمین تر از باد؛ روایتی از کارتن خواب های سرمازده

شفقنا روایت کرد: بی سرزمین تر از باد؛ روایتی از کارتن خواب های سرمازده

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

از میرداماد پر زرق و برق تا دروازه غار دود گرفته؛ همه جا هستند. شبانه های زندگیشان را سر می کنند با رنج طردشدگی. در کنار همپالگی هایشان یا تنها. فرقی برایشان ندارد. به هرکجا که روند آسمان همین رنگ است. چه بسیار چیز که برایشان فروختنی است برای سر بردن یک روز و یک ماه و یک سال دیگر؛ از ضایعات سطل آشغال های شهر تا حتی فرزندان به دنیا نیامده ای که قرار است میراث بر همین زندگی باشند. فرزندانی که شانس اگر یاری کند سراز خانه های بهزیستی در می آورند وگرنه می مانند در خانه های دروازه غار و هزار ناکجا آباد دیگری از این سرزمین که سرپناهی که نه گریزگاهی است شاید. آسمان بی ستاره تهران سال های زیادی است که سقف مطمئنی شده بر سر بی خانمان هایی که حالا بنا به آمارهایی که شهرداری ارائه می دهد، تعدادشان به ۱۵هزارنفر در پایتخت می رسد. هرچند آمارهای بهزیستی حکایت از وجود ۱۵تا۱۷هزار کارتن خواب در سراسر کشور و نه فقط در تهران می کند.
به گفته مدیرکل اجتماعی وزارت کشور ۱۸میلیون ایرانی در سکونتگاه های غیررسمی زندگی می کنند. آماری نگران کننده که تبدیل به چالشی در حوزه آسیب های اجتماعی شده است.
رضا محبوبی با اشاره با کاهش سرمایه های اجتماعی در کشور و تبدیل این موضوع به یک گسل، گفت: در تهران و اصفهان با کاهش سرمایه های اجتماعی مواجه هستیم که البته برای سایر استانها نیز چنینی است.
وی پارامترهای ارزیابی کاهش سرمایه های اجتماعی را خدمات رسانی، اعتماد سازمانی، عملکرد نظام، وجود عدالت،وظیفه شناسی، احساس امنیت، صیانت خانواده و چندین مورد دیگر ذکر کرد و افزود: اگر بخواهیم با این آمارها به سرمایه اجتماعی در کشور نمره دهیم زیر ۱۴ و برای تهران زیر ۱۰ است.
بی خانمان ها یکی از مشکلات اجتماعی در بسیاری از کشورهای جهان محسوب می شوند. آمارهای سازمان ملل متحد حاکی از وجود ۱۰۰میلیون خیابان خواب در سراسر جهان است.
تهران و بسیاری دیگر از شهرهای بزرگ کشور نیز از قاعده حضور کارتن خواب ها در گوشه و کنار خیابان های شهر مستثنی نمانده اند. این معضل در سال های اخیر و با افزایش فشارهای اقتصادی رشد صعودی داشته و در این میان کمتر خیابانی در پایتخت است که از این معضل بی نصیب مانده باشد.
همین افزایش چشمگیر نیز مسوولان مرتبط را به فکر کارهایی مانند جمع آوری و یا شاید سر و سامان دادن چند ساعته کارتن خواب ها انداخته است. گرمخانه های شهرداری اگرچه سال های زیادی است که پذیرای خیابان خواب های تهرانی است اما این روزها حضور پررنگ تری در رفع مشکلات پایتخت دارند.
فرزاد هوشیار مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران تعداد کارتن خواب های سطح شهر تهران را ۱۵هزار نفر ذکر کرد که ۱۰درصد از آنها بیماری واگیردار دارند و افزود: برای بازگرداندن این افراد از نقطه سقوط به زندگی نه تنها بودجه شهرداری بلکه بودجه نفت هم به تنهایی پاسخگو نیست.

گرمخانه هایی برای فرار از شب های زمستان
از زمانی که اولین گرمخانه ها در تهران راه اندازی شدند تا امروز که تقریبا یک دهه از ان می گذرد تحولات زیادی در عرصه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور رخ داده که هر کدام از آنها اثرات خاص خود را بر چهره شهرهای کشور بر جای گذاشته است. در میان این تحولات اما آنچه هنوز خودنمایی می کند رشد چشمگیر آسیب های اجتماعی است که بارها از سوی مسوولان مختلف به آن اشاره شده است. افزایش اعتیاد، پایین آمدن سن فحشا، افزایش طلاق و بسیای دیگر از معضلات اجتماعی که همچون زخمی بر پیکره جامعه ایرانی بر جای مانده و کمتر دستی هم برای مرهم گذاشتن بر آن دراز شده است.
این آسیب ها شرایط را برای افزایش آسیب دیگری فراهم کرده که امروز آن را با نام کارتن خوابی می شناسیم و شاید کمتر شهروندی در شهرهای بزرگ پیدا شود که با این افراد مواجه نشده باشد.
کارتن خوابی اگر زمانی جزئی از هویت مناطق جنوبی شهر همچون دروازه غار و شوش بود امروز وصله ای ناجور بر تن همه خیابان هاست. افزایش تعداد گرمخانه ها و البته گشایش گرمخانه های ویژه زنان نیز شاید دلیل دیگری بر این ادعا باشد.
فرزاد هوشیار پارسیان با بیان اینکه از دو گرمخانه در ابتدا به ۸مددسرای دائمی رسیدیم و در نیمه دوم سال هم ۱۰مددسرای اضطراری ایجاد کردیم، گفت: در این مددسراها یک وعده غذای گرم، حمام و لباس در اختیار کارتن خواب ها قرار می گیرد.
به گفته وی، در ۶ماه اول سال ۳هزار نفر و ۶ماه دوم ۶هزار نفر از خدمات فوریتی در مددسراها استفاده کرده اند.
هوشیار پارسیان با اشاره به اینکه ۳۰گشت فوری اجتماعی معتادان را به گرمخانه ها می برند، افزود: این کار باعث کاهش مرگ و میر معتادان بر اثر سرما می شود.
بنا به آمارهای ارئه شده از سوی هوشیار پارسیان۶۰درصد معتادان کارتن خواب شهرستانی هستند.

زنانه شدن درد مشترک همه آسیب های اجتماعی
آسیب های اجتماعی هیچ گاه منحصر به یک قشر و یا یک جنس نمی ماند و به تناسب افزایش آسیب، درگیری همه افراد جامعه در آن معضل افزایش خواهد یافت. آمارهای غیر رسمی نیز حاکی از این است که پنج هزار نفر از جمعیت ۱۵هزار نفری کارتن خواب های تهران را زنان تشکیل می دهند.
موضوعی که از سوی معاون امور زنان و خانواده رایست جمهوری نیز به آن اشاره شده است. شهیندخت مولاوردی با اشاره به اینکه آمار رسمی درباره زنان کارتن خواب نداریم، گفت: اما آمار غیر رسمی حکایت از آن دارد که یک سوم از ۱۵هزار کارتن خواب تهران زن هستند.
این موضوع از سوی مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران نیز مورد توجه قرار گرفت. وی با بیان اینکه جمعیت کارتن خواب های تهرانی از مردان به سمت زنان در حال افزایش است، گفت: زنانه شدن آسیب های اجتماعی زنگ خطر و هشدار جدی برای تمامی دست اندرکاران حکومتی است.
زنگ خطری که گویا از سوی شهرداری تا حدودی جدی گرفته شده تا با راه اندازی گرمخانه های ویژه زنان گامی در جهت کاهش این روند رو به رشد بردارند. زنانی که به گفته هوشیار بخش عمده ای از انها معتاد و معتادان ته خطی هستند.
جمع آوری کارتن خواب های توسط گشت های ۱۳۷ و هدایت آنها به مددسراهای شهردای نیز چند وقتی است به صورت جدی در شهر دنبال می شود.
البته کار به همین جا ختم نمی شود و شهرداری تهران با همکاری پلیس پایتخت در دو مرحله اقدام به جمع آوری معتادان متجاهر کارتن خواب از سطح شهر کردند.
جمع آوری ۵۰۰زن کارتن خواب از سطح شهر و ارجاع ۴۰۰نفر از این افراد پس از غربالگری اعتیاد این افراد به کمپ شفق یکی از اقداماتی بود که در آذر ماه با همکاری پلیس و شهرداری انجام شد. به گفته معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ۱۰۰نفر از این زنان نیز به دلیل عدم اعتیاد به مددسراهای ویژه بانوان در مناطق ۱۸ و ۲۱ منتقل شدند. میثم امرودی با بیان اینکه برخی از بانوانکارتن خواب جمع اوری شده دارای فرزند بودند، اظهار داشت: با هماهنگی های انجام شده مسوولیت این فرزندان به بهزیستی و سازمان های مردم نهاد واگذار شد.

تلاش برای پاکسازی چهره نازیبای شهر
طرح جمع آوری البته در مورد مردان معتاد کارتن خواب نیز صورت گرفت.
فرمانده انتظامی پایتخت در خوصوص این اقدام توضیح داد: معتادانی که در این طرح جمع آوری شدند بارها و بارها جمع اوری و به کمپ های ترک اعتیاد ارجاع شدند اما یک از تفاوت های اجرای این طرح با دیگر طرح ها این است که این افراد پس از جمع آوری و گذراندن دوره ترک به مجموعه های شهرداری تهران تحت عنوان بهاران ارجاع داده می شوند که در این مراکز علاوه بر سپری کردن کلاس های اموزشی، دوره های کارورزی را نیز طی می کنند.
سردار ساجدی نیا اضافه کرد: پلیس تهران توانست برای ریشه کردن معتادان متجاهر که باعث کاهش احساس امنیت در جامعه و افزایش نارضایتی شهروندان از یک سو و یکی از علت های وقوع سرقت های خرد در سطح شهر شده بودند از سوی دیگر، به سرانجامی موثر برسد و مسوولان شهرداری نیز زمینه جمع آوری معتادان را فراهم کرده تا پایتخت نشینان را از این معضل رها کنند.
سرانجامی برای کارتن خوابی
اما با وجود همه این اقدامات هنوز هم روی دیگر سکه شهر را در چهره کارتن خواب های گوشه و کنار شهر می توان دید. کارتن خواب هایی که خارج از همه قواعد و رسوم شناخته شده طبیعی و بشری سرمای شب های زمستان امسال را در گوشه خیابان تاب می آورند به امید بیرون آمدن دستان نجات بخشی از آستین مهربانی شهروندان شهر به خواب رفته.

*الیزا ذوالقدر

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده