ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برای برون رفت از مشکلات نیازمند جهاد همگانی هستیم

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرشاد مومنی روز پنجشنبه در دهمین نشست هم اندیشی توسعه افزود: باید فهم عمومی ایجاد شده از مفاهیم را عمق ببخشید.
وی اظهارکرد: بعد از اینکه تکالیفمان با مفهوم مشخص شد، نیازمند به یک فهم نظری عمیق هستیم که بخش عطیمی از گرفتاری های کشور ریشه در نداشتن فهم عمیق نظری از آن است.
مومنی با بیان اینکه خطاهای بسیاری با نهایت حسن نیت انجام شده است، اضافه کرد: باید از تجارب گذشته درس گرفت تا دوباره تکرار نشوند.
وی مهاجرت روستاییان به شهرها را به عنوان نمونه ای از این خطاها اشاره و تصریح کرد: یکی از عوامل توسعه نیافتگی را در قبل از انقلاب ریشه در مهاجرت بی ضابطه روستائیان بدلیل کمبود امکانات می دانستند .
وی افزود: باوجود 11 و نیم برابر شدن زیرساخت ها از سال 57 تا 68 ( طی 10 سال) اما مهاجرت به شهرها افزایش یافت .
این عضو هیات علمی دانشگاه طباطبایی ادامه داد: یک فهم نادرست که با کمال حسن نیت کار بزرگی را رقم زد، اما مشکل حل نشد.
** افزایش 550 درصدی حامل های انرژی در زمان آغاز هدفمندی یارانه ها
وی یکی دیگر از پیامدهای فهم نظری غلط را مربوط به شوک قیمت حامل های انرژی دانست و گفت: مسئولان وقت یکی از مشکلات را شدت مصرف انرژی در کشور اعلام کردند که به صورت نامتعارف بالاست که گرچه درست است و باید برای آن چاره اندیشی شود اما وقتی نوبت به فهم نظری رسید ، گفتند این موضوع به قیمت ارزان حامل های انرژی مربوط می شود.
مومنی با بیان اینکه در طول تاریخ هر قیمتی که به عنوان موارد تاثیرگذار تغییر می کند ، از مرز 15 درصد عبور کند، به عنوان نقطه عطف در کشور در نظرگرفته می شود، گفت: اینقدر برای ساماندهی به مصرف انرژی عجله داشتند که قیمت حامل های انرژی 550 درصد افزایش یافت.
وی تصریح کرد:رسیدن فقربه بی سابقه ترین سطح در ربع قرن اخیر، دو برابرشدن شاخص فلاکت، بحران بدهی های دولت به شکل افسارگسیخته و حادتر، وابستگی به دنیای خارج، زمین گیرشدن تولیدات و از همه مهمتر کاهش پیدا نکردن مصرف از مهمترین پیامدهای این افزایش قیمت حامل های انرژی بود.
وی اظهار کرد: یعنی امکان دارد با حداکثر حسن نیت بیشترین خیانت را به کشور داشته باشیم.
مومنی بخشی از انحرافات در جامعه اسلامی را ترجیح دادن فهم غیر علمی خودمان به فهم علمی مان عنوان کرد.
وی یکی از راهکارهای فهم عمیق علمی از مسائل را جسارت و گستاخی دولت ها برای روبرو شدن با واقعیات دانست و گفت: هیچ جامعه ای از ربع پایان قرن هجدهم به توسعه دست نیافته است مگر اینکه بلوغ فکری و گستاخی روبرو شدن با واقعیت ها را پیدا کرده باشد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دولتی که با برملا شدن اشکالات به جای برطرف کردن آنها احساس کند، تضعیف شده ، امکان موفقیتش وجود ندارد.
وی تصریح کرد: همه دولت ها به صورت مشروط بسیار محترمند و فصل الخطاب بین ما و آنها علم است و اگر دولتی نقدهای علمی را مسخره کرد، هم خودش زمین می خورد و هم فرصت ها و منابع کشور را از بین می برد.
وی با بیان اینکه مفهوم اقتصاد مقاومتی نیازمند غنی سازیست ، گفت: این مفهوم از یک تجربه موفق در دنیاست که معنای آن در فارسی اغتنام فرصت ها و مهار تهدیدها می شود.
به گفته مومنی؛ اقتصاد مقاومتی هم فرآیند دستیابی به توانایی حداکثر از فرصت ها و مهار تهدیدها می باشد.
وی گفت: کشور در نیم فرن اخیر از طریق نداشتن قدرت انعطاف برای رویارویی خردورزانه برای استفاده از فرصت ها بیشتر آسیب دیده تا از جانب تهدیدها.
وی با اشاره به اشتباهات نفتی در سال 52 و 53 تصریح کرد: در بررسی های انجام شده 85 درصد اشتباهات سیاسی که در آن سال ها مرتکب شدیم در شوک نفتی آخر طی سال های 84 تا 90 هم مرتکب شدیم.
وی تصریح کرد: باید واقعیت را ببینیم و در دعواهای جناحی و باندی نیندازیم بلکه آن را درکانال علم بیندازیم.
مومنی خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی همانطور که ما را به تهدیدها معطوف می کند ، به فرصت هاهم توجه می دهد.
مومنی با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی از لحاظ نظری؛ کلید ارتقای توان مقاومت پیش بینی کردن امور است، تصریح کرد: پیش بینی کردن امور منوط به نظم اجتماعی و قاعده محور است.
وی ادامه داد: در سطح عملی جامعه ای که قاعده محور باشد، تولید محور می شود.
وی با مقایسه ایران با کشورهای پیشرفته صنعتی گفت: برای کارنکردن و سپرده گذاری و سود بردن ا ز آن در کشورهای صنعتی باید 75 تا 225 برابر ما سپرده بگذارند تا برابر ما عایدی داشته باشند .
وی گفت: در حال حاضر ساختار نهادی ما به دلالی، رباخواری خیلی بیشتر از تولید اهمیت می دهد.
وی خاطرنشان کرد: باید هزینه مفت خوارگی در کشور بالا برود.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با مقایسه ظرفیت تولید و ظرفیت زندان گفت: براسا اعلام مسئولان؛ زندان ها سه برابر ظرفیت خود ، زندانی دارند و بنگاه های تولیدی با یک سوم ظرفیت خود کار می کنند.
وی یادآورشد: حدود هفت هزار بنگاه صنعتی نیز طی 10 سال اخیر ورشکسته شدند.
مومنی با تاکید بر طراحی یک برنامه توسعه گرایانه برای حمایت از تولید خاطرنشان کرد: قبل از تخصیص برای ایجاد بنگاه های جدید ( مبتنی به علم، قانون و برنامه ) ، مشکلات این واحدهای صنعتی را برطرف کنیم .
وی خاطرنشان کرد: اگر با روش علمی با مسائل برخورد کنیم متوجه می شویم کانون گرفتاری هایمان چیست.
مومنی گفت: در دوران جمهوری اسلامی به طرز بی سابقه ای در ارتقاء ظرفیت های دانایی کشور سرمایه گذاری شده است که ظرفیت دانایی موجود برای فهم عالمانه مسائل و راه های برون رفت کفایت می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تحقق این امر را منوط به یک جهاد همگانی دانست و گفت : ما در این زمینه مسئولیم و به این دلخوشیم که هم می توانیم بفهمیم و هم می توانیم راه نجات را پیدا کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در سطح نظر و عمل یک نظم اجتماعی علم محور، قانون محور و برنامه محور داشته باشیم که در عمل به تولید بیش از ربا، رانت و فساد پاداش می دهد.
7296/6070

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده