ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

راهبردهای زندگی معنوی: خسته نشدن از دانش طلبی

 راهبردهای زندگی معنوی: خسته نشدن از دانش طلبی

خراسان/ امام رضا (ع) پنجمین نشانه کامل شدن عقل مؤمن را خسته نشدن از دانش‌طلبی‌ در عمر می داند. تحف‌ العقول‌؛ص‌ 467
به ابوالحسن خرقانی که نماد شفقت به مردم بود، گفتند که حاکم شهر خواهد که تو را بیند، ابوالحسن توجهی نکرد، وقتی فرمانروای شهر نزد او آمد، حتی از جای خود بلند نشد تا اینکه حاکم نشست و از او طلب دانش کرد و خواست که واردجرگه صوفیان شود، ابوالحسن این احوال حاکم را که دید، برخاست و او را در آغوش گرفت و احترام بسیاری به او گذاشت. به ابوالحسن گفتند علت این رفتار دوگانه شما چه بود؟ گفت: ابتدا از در حکومت گری بر من وارد شدو من با حاکمان کاری ندارم، سپس به طلب دانش با من سخن گفت که شایسته بود نسبت به او با ملاطفت رفتار کنم .
دانش سودمند کدام است؟
همراهان این ستون می دانند که در تبیین راهبردهای زندگی معنوی مدتی است با در نظر داشتن حدیث شریف امام رضا (ع) که نشانه های عقل مؤمن را می شمارد، میزان عقلانی بودن رفتارهایمان را می سنجیم. اهمیت عقل و خرد ورزی در بیان معصومین از تأکید بسیاری برخوردار است، امروز خواندیم که خستگی ناپذیری در راه دانش و علم طلبی از نشانه هایی است که برازنده مؤمنان است. دانشی سودمند است که حقیقتی و معرفتی را به دل وارد کند. دانشی شایسته است که به حال خلق خدا و انسانیت و عالم هستی سودی برساند؛ اما چگونه در مسیر دانش گام برداریم و خسته هم نشویم.
تمرین
به طور کلی برای رسیدن به رفتاری پیوسته، باید نخست درباره آن اندیشیده شود تا با آگاهی و نه از روی هیجان و تصمیم لحظه ای نسبت به آن اقدام شود وگرنه به تداوم رفتاری که در شرایط هیجانی آغاز شود، امیدی نیست؛ پس مانند همیشه:
* ساعتی را به احوال خود در این دنیا فکر کنید؛ به آمدن و زیستن و رفتنتان.در این تأمل به این سوالات پاسخ بدهید: «در کوله بار خود چه دارم؟»، «از فرصت زندگی در این دنیا چه بهره ای برده ایم؟»، «اگر بپرسند مهم ترین مأموریتم در زندگی چه بود، پاسخم چیست؟» و ... راستی چه پاسخی برای این سوالات دارید؟
اگر پاسخ هایی که به این سوالات دارید، راضی تان نمی کند، از پاسختان ناامید نشوید، به جای ناامیدی درس بگیرید و حرکت کنید.
* علایق شما چیست؟ این حق شماست که به دلتان، روحتان و جسمتان توجه کنید و بهتر است بگوییم حق دل، روح، جان و جسم شماست که به طور شایسته به کار گرفته شوند. شما موجودی فراتر از آن چه در جسم مادی متجلی شده، هستید، برای این لوازم امانتی چه کاری انجام داده اید؟ تشنگی آن ها را در دستیابی به معرفت چگونه پاسخ داده اید؟
برای پیدا کردن راه، چشم هایتان را ببندید و فکر کنید بهترین کاری که دوست دارید انجام دهید، چیست؟
* حالا بیندیشید چه موانعی باعث شده است تاکنون به دنبال رفع تشنگی روح و دلتان نروید؟ نداشتن امکانات؟ کمبود پول؟ تنبلی؟ بی انگیزگی؟
هر دلیلی که برای نرفتن به دنبال دانش مورد علاقه تان وجود دارد، موجه نیست! بس کنید و دست از سرزنش محیط، اطرافیان، حاکمان و جهان هستی بردارید. به خود نهیب بزنید و بلند شوید. این قدر خودتان را کوچک، بی ارزش، ناتوان و تنبل نبینید. این گونه تفکر موجب خجالت و شرمندگی و ضعف است.
* هر روز مطالعه کنید و مطالبی که در راستای موضوع مورد علاقه شماست رابخوانید. چون علاقه شما راهی به سوی دانش جویی شماست و دانش جویی تان راهی به حقیقت یابی و این راهی است که شما را به معبودتان می رساند.
*یکی از نزدیکانم در قطار با هنرمندی آشنا شده بود که دفترچه ای را تهیه کرده بودو نام هر کتابی را که می خواند در آن می نوشت و شوق پرشدن دفترچه باعث می شد، کتاب های بیشتری بخواند. طرح شما برای مطالعه بیشتر چیست؟ برای زندگی معنوی مطالعه کنید و دانش بیندوزید.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X