ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گوانتانامو؛ اینجا جایی برای نابودی کرامت انسانی است

گوانتانامو؛ اینجا جایی برای نابودی کرامت انسانی است

ایسنا/ در زندان گوانتانامو بیش از فشار فیزیکی، فشار روانی حاکم است . این زندان آمریکایی در واقع یک زندان روانی است که فقط از یک هدف پیروی می کند و آن چیزی نیست جز نابودی کرامت و علو طبع انسان.

شاکر عامر، زندانی سابق گوانتانامو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی درباره تجاربش در این زندان تعریف کرد. او 13 سال را در گوانتانامو گذراند و اکتبر سال 2015 آزاد شد.

به گفته عامر، در آن زندان ، فشار فیزیکی و روانی به طور همزمان حاکم است و کارمندان زندان فقط به تحقیر احساسات دینی انسان کفایت نمی کنند.

عامر این گونه توضیح می‌دهد: گوانتاناما فقط بر اساس یک اصل کار می کند: نابودی کرامت و بلند همتی انسان. روانشناسان و روانکاوان زندان را اداره می کنند. آنها می دانند که هیچ چیز به اندازه تحقیر دینی روی ما تأثیر نمی گذارد. هیچ چیزی نمی تواند به اندازه بررسی قرآن مقدس به شکلی که گویا ما چیزی در آن پنهان کرده ایم، باعث شکست روحی ما شود.

وی ادامه داد: سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا در اعلام اینگونه تحقیرها به عنوان شکنجه، شتاب به خرج نمی دهند. به جای آن از اصطلاح « گسترش روش بازجویی» صحبت می کنند. بیایید از همین روش ها روی خود شما سیاستمداران امتحان کنیم! خواهیم دید آنها اینگونه اعمال را شکنجه خواهند نامید یا نه. منظورم این است که وقتی طی 9 شبانه روز اجازه خواب به زندانی نمی دهند و یا او را روی کف یخ زده می خوابانند، این شکنجه نیست؟ و یا دستها و پاهای زندانی را می بندند. تمام این کارها، شکنجه نیست؟

این زندانی سابق گفت، وسایلی که هنگام آزادی از زندان به او داده شد، وسایل شخصی او نیست. به عامر لباس جدید زندان را دادند که مطابقتی با لباسی که او در زندان می پوشید ندارد.

شاکر عامر توضیح می‌دهد: اینها وسایل تازه ای بودند که در کیف من گذاشته بودند تا به جهانیان نشان بدهند که زندانیان چه لباسی تنشان می کنند. بعضی از زندانیان از سرما می لرزند ولی به آنها چنین لباسی نمی دهند ولی توی کیف من یکی را جا دادند. خودتان ببینید کار آنها تا چه حد پوچ و مزخرف است و من کفش شماره 11 می پوشم و آنها کفش شماره 8 را توی کیفم گذاشتند. من می خواهم همه بدانند که گوانتانامو چه جایی وحشتناکی است.

عامر متولد عربستان سعودی است و توسط برخی مزدوران در سال 2001 در کابل دستگیر شد. او را به همکاری با اسامه بن لادن، رهبر کشته شده القاعده متهم کردند و در سال 2002 میلادی سر از زندان گوانتانامو درآورد. در سال 2007 حکم آزادی او صادر شد اما فرایند آزادی اش هشت سال طول کشید.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X