ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نماینده مجلس: شیوه اقدام آمریکا چیزی فراتر از برجام است

نماینده مجلس: شیوه اقدام آمریکا چیزی فراتر از برجام است

فارس/ رئیس کمیته هسته‌ای مجلس در یادداشتی تاکید کرد «شیوه اقدام آمریکا چیزی فراتر از برجام است و باید مراقب آن بود»

به دنبال یادداشت اوباما رئیس جمهور آمریکا به وزارت امور خارجه و سایر وزارتخانه‌های ذیربط در رابطه با اجرای برجام، ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان و رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی ضمن اشاره به این موضوع توضیحاتی ارائه کرد.

متن کامل این یادداشت به شرح ذیل است:

رئیس‌جمهور آمریکا در یادداشت خود به وزارت امور خارجه و سایر وزارتخانه‌های ذیربط در رابطه با اجرای برجام که در تاریخ 26 مهر ماه 94 صادر گردیده اعلام آمادگی این دستگاه‌ها را برای کاهش تحریم‌ها (RELIEF) در صورت اجرای تعهدات کامل جمهوری اسلامی ایران و راست آزمایی آژانس خواستار شده است.

*شیوه اقدام آمریکا چیزی فراتر از برجام است

در یادداشت رئیس‌جمهور آمریکا افزون بر آژانس، بر مُهر تایید انجام تعهدات ایران از سوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز تاکید شده است که با توجه به اینکه در برجام تنها مرجع راست‌آزمایی و تایید اقدامات جمهوری اسلامی ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعیین گردیده، این شیوه اقدام آمریکا که برای اولین بار مطرح می‌شود چیزی فراتر از برجام می‌باشد.

در میان تحریم‌ها شدیدترین و سخت‌ ترین آنها در قالب دو قانون جامع CISADA و NDAA علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است. از 14 بند قانون سیسادا (CISADA) تنها بند 104 و از قانون NDAA از بخش هزار و 245 تنها بندهای D1 و D3 مشمول توقف موقت گردیده است که در اقدامی تعجب‌آور و مغایر با برجام بندهای 104 و D3 در اعلامیه جان‌کری که براساس تفویض اختیار اوباما صورت گرفته، حذف شده و این در حالی است که این دو بند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

با حذف D3 از قانون NDAA بانک‌های کشورهای دیگر در تراکنش مالی نفتی ایران با مشکل جدی مواجه می‌شود.

*عدم تراکنش با بانک مرکزی خسارت‌های سنگینی را بر نظام می‌زند

موضوع دیگری که در براساس مجوز جان کری در رابطه با waive (چشم پوشی یا توقف موقت) تحریم‌های کنگره باید مورد توجه قرار گیرد تکرار 18 بار عبارت «به جز اشخاص و نهادهای استثنا شده در لیست تحریم‌ها SDN نظارت خزانه داری آمریکا» در پایان هر بند از تحریم‌ها است که با توجه به وجود بانک‌های مهر، انصار، قرارگاه خاتم‌الانبیاء، بنیاد تعاون، سپاه پاسداران و بسیاری موارد دیگر در لیست مذکور (273 مورد) که فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای در سطح کشور دارند، منع فعالیت مرتبط این نهادها و اشخاص با بانک مرکزی مشکلات جدی و گسترده‌ای را برای کشور به وجود خواهد آورد که در نهایت می‌تواند منجر به تحریم بانک مرکزی می‌گردد.

*تنها 4 مورد از تحریم‌ها لغو می‌شود

از سوی دیگر در حالی که در اعلامیه اتحادیه اروپا بر تعلیق ساختار تحریم‌ها تاکید شده است، تحریم‌های اعمال شده براساس دستور رئیس‌جمهور آمریکا که جمعا 18 دستور را در بر می‌گیرد که در بیانیه اوباما اعلام شده است آمادگی لازم برای لغو ۴ دستور و بخشی از یک دستور دیگر فراهم گردد که براین اساس چارچوب تحریم‌های دولت آمریکا همچنان باقی مانده است.

تحریم‌های اعمال شده از سوی کنگره جمعا در قالب 10 قانون می‌باشد که به جز یکی دو مورد و چند بند از مواد این قانون که در بیانیه وزیر امور خارجه آمریکا مجوز waive براساس تفویض اختیارات اوباما برای دوره چهار ماهه یا شش ماهه که با دستور رئیس جمهور و اعلام به کنگره قابل تمدید می‌باشد صادر گردیده ساختمان اصلی تحریم‌ها همچنان پابرجا خواهند ماند، بدین ترتیب نه اینکه هیچ گونه تضمین و تصریحی بر لغو تحریم‌ها که مورد نظر مقام معظم رهبری صورت نگرفته بلکه با حذف برخی موارد یاد شده، توقف موقت تحریم‌ها حتی از سطح برجام نیز تنزل یافته است.

*هرگونه انجام تعهد قبل از اعلام تضمین لغو تحریم‌ها فاقد وجاهت قانونی است

بنابراین حسب فرمان 9 گانه مقام معظم رهبری هر گونه اقدام برای اجرای تعهدات ایران قبل از تصحیح اعلامیه جان‌کری و اعلام تضمین محکم و صریح در لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا فاقد وجاهت قانونی است.

26 سال زعامت مقام معظم رهبری در مواجهه با خطرهایی که نظام اسلامی را تهدید نموده همواره این اقدامات پیش‌ دستانه رهبر معظم انقلاب بوده است که توطئه دشمنان را خنثی کرده است.

تصریح مقام معظم رهبری در رابطه با تضیمن آمریکا و اروپا مبنی بر لغو تحریم‌ها و تصریح آنها مبنی براینکه تحریم‌ها به طور کلی برداشته شده‌اند هر چند باور این مسئله برای برخی ها ثقیل است، ولی این را حتی دشمنان انقلاب نیز پذیرفته‌اند که آنچه نظام اسلامی را در طی سال‌ها از خطرها حفظ نموده، اقدامات هوشمندانه و دستورات حکیمانه رهبری انقلاب بوده است.

و اهمیت این مهم تا به آنجا است که پوتین پس از ملاقات با رهبر معظم انقلاب در بازگشت از آخرین سفر به تهران در مسکو با صراحت اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که رهبری حکیم چون آیت‌الله خامنه‌ای دارد صدمه نخواهد دید بنابراین دفع توطئه‌های دشمن بر اجرای دقیق فرامین حکیمانه رهبری انقلاب نهفته است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X