ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیانیه سی و یکمین سناتور دموکرات در حمایت از برجام

بیانیه سی و یکمین سناتور دموکرات در حمایت از برجام

واحد مرکزی خبر/ یک سناتور دموکرات دیگر به نام جف مرکلی حمایتش را از برجام اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدیوم، سناتور جف مرکلی از ایالت اورگان در بیانیه ای حمایتش از توافق هسته ای ایران را اعلام کرد. وی در این بیانیه مدعی شد:
کنگره آمریکا موضوع مهم حمایت یا رد توافق بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران را که هدف آن تضمین دست نیافتن این کشور به سلاح هسته ای است بررسی خواهد کرد. این هدف برای امنیت ملی ما بسیار حیاتی است. سلاح هسته ای در دستان ایران، کشوری که حامی تروریسم است و آمریکا را شیطان بزرگ می داند، خطر بزرگی برای آمریکا و تهدیدی برای موجودیت اسرائیل و متحدان در منطقه خواهد بود. بمب هسته ای ایران می تواند رقابت تسلیحات هسته ای در خاورمیانه ( غرب آسیا) ایجاد کند چون عربستان سعودی و احتمالا دیگر کشورهای سنی به دنبال مقابله با ایران هستند. بنابراین سوال اینجاست که آیا توافق بین المللی بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک بهترین استراتژی برای جلوگیری از ایران برای رسیدن به سلاح هسته ای است یا نه. این سوال یکی از مهمترین سوالاتی است که من به عنوان نماینده مردم اورگان در مجلس سنا با آن روبرو خواهم بود. من به دقت توافق را خوانده ام و با کارشناسان سیاسی و تحلیلگران اطلاعاتی، حامیان و سفرای کشورهای شریک برای بررسی استدلال های موافق و مخالف دیدار کرده ام. من با موافقان و مخالفان در اورگان مشورت کرده ام. با توجه به همه این موارد من بر این باورم که این توافق که عنوان آن برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، است بهترین استراتژی موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است. من بدون ملاحظات به این نتیجه نرسیده ام. این توافق خوب و محکمی است اما نقایصی هم دارد. قوی ترین جنبه برجام به پانزده سالی مربوط می شود که در آن چارچوب کارآمدی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای از راه اورانیوم، پولوتونیوم و راههای مخفیانه ایجاد شده است. این توافق مسیر اورانیوم را برای ایران مسدود می کند چون از ایران می خواهد تا دو سوم سانتریفیوژها را کنار بگذارد، ذخیره اورانیوم غنی شده اش را کاهش دهد ( که بیش از سیصد کیلوگرم نباشد) و غنی سازی را تا سه ممیز شصت و هفت درصد کاهش می دهد. این توافق مسیر پولوتونیوم را هم برای ایران مسدود می کند چون از ایران می خواهد در راکتور اراک تغییر کاربری ایجاد کند و از بازفرآوری سوخت مصرف شده صرف نظر کند.

سایت مدیوم گزارش داد: سناتور دموکرات جف مرکلی در ادامه بیانیه خود در حمایت از توافق هسته ای ایران اعلام کرد این توافق راه مخفی ایران را برای ساخت بمب مسدود می کند.
مرکلی ادامه داد: این توافق راه ایران را برای ساخت یک بمب از طریق نظارت و بازرسی های گسترده از جمله ره گیری چرخه تولید اورانیوم کامل از معدن، به کارگیری ابزار الکترونیکی برای نظارت تجهیزات و ارائه بازرسی های از مکان هایی که گمان می رود تخلفی صورت گرفته است مسدود می کند. این توافق شامل فرایندهای بی سابقه ای است که تضمین می کند ایران نمی تواند به شکلی نامحدود روند بازرسی ها را مختل کند و حتی اگر حداکثر بیست و چهار روز مورد نیاز قبل از ورود بازرسان به یک مکان لازم باشد، هرگونه فعالیتی با مواد رادیواکتیو قابل شناسایی خواهد بود. همانطور که هفتاد و پنج کارشناس منع اشاعه و دیپلمات در نامه اخیر خود اعلام کرده اند، این طرح ها باعث می شود هر گونه تلاش آتی ایران برای پیگیری تسلیحات هسته ای حتی در قالب یک برنامه مخفی فورا قابل شناسایی باشد.

اما این توافقنامه همچنین نقص های قابل توجهی دارد. این توافقنامه واردات سلاح های متعارف ایران را مسدود نمی کند، به ایران اجازه تحصیل تسلیحات متعارف بعد از پنج سال و فناوری موشک بالستیک بعد از هشت سال داده می شود. این توافق همچنین نحوه هزینه کرد میلیاردها دلار پول نقدی را که ایران بابت لغو تحریم ها بر اموال مسدود شده اش دریافت می کند، مشخص نمی کند. این توافق به صورت دائمی قانون مشخصی را درباره تحقیقات هسته ای ایران یا برنامه انرژی هسته ای این کشور اعمال نمی کند و محدودیت سیصد کیلوگرم اورانیوم غنی شده 3.67 درصد بعد از پانزده سال برداشته می شود. این استثناها نگرانی های جدی را مطرح می کند. قطعا این احتمال وجود دارد که ایران از منابع اضافی خود و دسترسی به سلاح های متعارف برای افزایش حمایت خود از گروههای تروریستی استفاده کند. همچنین این احتمال به صورتی جدی وجود دارد که ایران از تحقیقات هسته ای خود یا برنامه انرژی هسته ای اش به عنوان پایه ای برای یک برنامه تسلیحات هسته ای در آینده استفاده کند. به سبب این نقص ها، بسیاری افراد این استدلال را مطرح کرده اند که آمریکا به جای اجرای این توافق ، باید از آن کناره گیری کند و شرکای ما را به کناره گیری از این توافق و همکاری برای مذاکره جهت دستیابی به یک توافق بهتر متقاعد کند. با این حال دورنمای این اتفاق بسیار کمرنگ است. همه شرکای ما در پنج بعلاوه یک بر این عقیده اند که توافق کنونی درخصوص هدف محوری آن یعنی مسدود کردن راههای ایران برای ساخت بمب هسته ای قوی است. آنها با حسن نیت دولت های خود به این توافق متعهد شده اند و مادامیکه ایران رفتار مخالفی انجام ندهد بدون درنظر گرفتن رفتار آمریکا، آنها به این توافقنامه متعهد می مانند. حتی اگر آمریکا این توافقنامه را رد کند، ایران دلائلی برای پایبندی به آن دارد. برجام هدف ایران برای لغو تحریم های بین المللی ، دسترسی به میلیاردها دلار حساب های مسدود شده را فراهم می کند و زمینه را برای مشارکت سرمایه گذاری و تجارت ارزشمند فراهم می سازد. اگر ایران این روند را دنبال کند، منافع زیادی کسب می کند و در نتیجه، آمریکا در تقابل با پنج بعلاوه یک قرار می گیرد و نفوذ آمریکا کاهش می یابد.

سناتور جِف مرکلی در ادامه بیانیه خود نوشت: از سوی دیگر، اگر ایران در واکنش به رد توافق از سوی آمریکا خود را کنار بکشد، نتیجه چندان بهتر نخواهد بود. از دیدگاه جامعه بین المللی، آمریکا چارچوب قدرتمندی را که به شیوه صلح آمیز از رسیدن احتمالی ایران به بمب (اتمی) جلوگیری می کرد، تضعیف کرده است. ایران نیز از هر دو محدودیت ها در زمینه برنامه غنی سازی هسته‌ای خود و همچنین تدابیر راستی آزمایی گسترده رها خواهد شد. بدین ترتیب، اطمینان از وضع فعالیت های هسته ای ایران نیز به مراتب کاهش خواهد یافت. حمایت های بین المللی از تحریم ها، که به هدفشان در زمینه واداشتن ایران به مذاکره رسیده اند، احتمالاً کاهش خواهد یافت، زیرا کشورها و شرکت ها مشتاقند بعد از وقفه طولانی، قراردادهایشان را پیگیری کنند. این مسئله بخشی از کاهش فشارهای اقتصادی را که ایران به دنبال آن است، در اختیار این کشور خواهد گذاشت، بدون اینکه دیگر بازرسی های سرزده در کار باشد.
خلاصه اینکه در این شرایط، ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی بین المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب (اتمی) آسیب خواهد دید، وابستگی به گزینه های نظامی بیشتر خواهد شد و اطمینان از ماهیت واقعی فعالیت های (هسته ای) ایران کاهش خواهد یافت.

بنابراین، زمانیکه مجموع عوامل را در نظر بگیریم، بهترین گزینه آمریکا مشارکت قوی در برنامه جامع اقدام مشترک و استفاده از این مشارکت است تا ایران را شدیداً در قبال توافق وادار به پاسخگویی کند. این باعث ایجاد چارچوب قدرتمندی می شود تا اطمینان یابیم ایران دستکم تا پانزده سال دیگر برنامه تسلیحات هسته ای نخواهد داشت و همچنین در صورت تلاش ایران برای آغاز چنین برنامه ای، زمان قابل توجهی برای واکنش وجود خواهد داشت.
بعد از پانزده سال، زمانیکه نگرانی جدی درباره احتمال «خیز برداشتن» ایران به سوی بمب وجود دارد، ایران باز هم طبق برجام ملزم خواهد بود که هرگز دنبال «تولید یا دستیابی به هیچ گونه تسلیحات هسته‌ای» نباشد. نظارت و راستی آزمایی فشرده آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق پروتکل الحاقی ان پی تی برای ایران ادامه خواهد یافت.

آمریکا می تواند برای تقویت این چارچوب اقدام کند و باید چنین کاری کند. آمریکا همچنین باید هدایت برنامه عظیم اطلاعاتی را برای پشتیبانی از برجام در پانزده سال نخست (اجرای آن) و تقویت نظارت های آژانس بعد از این پانزده سال را، بر عهده گیرد. آمریکا همچنین برای زمانیکه دوره قوانین دقیق در خصوص غنی سازی اورانیوم به پایان می رسد، هدایت جامعه بین المللی را بر عهده بگیرد تا مشخص کند چه میزان غنی سازی و چه سطح از ذخایر اورانیوم (غنی شده) مغایر با تعهدات ایران خواهد بود. آمریکا همچنین باید این مسئله را روشن کند که هر گونه نقض تعهدات (در این زمان) نیز پیامدهای شدیدی خواهد داشت.

افزون بر این، آمریکا باید در زمینه استفاده احتمالی ایران از پول نقد آزاد شده از حساب ها برای افزایش حمایت از گروه های تروریستی هشیار باشد و برای مقابله با فعالیت های ایران که برهم زننده ثبات در منطقه است، تلاش مضاعف کند. هیچ تصمیمی در عرصه سیاست خارجی، تضمین شده نیست. آینده نیز چه ما توافق را رد کنیم یا تأیید، مبهم و همراه با ریسک است. اما توافق، چشم انداز بهتری برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای در اختیار ما می گذارد و به ما ابزارها و اهرم های بیشتری می دهد تا از رسیدن به این نتیجه مطمئن شویم. بنابراین زمانیکه سنا پس از روز کارگر درباره توافق رأی گیری کند، من از توافق هواداری خواهم کرد و به آن رأی خواهم داد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده