ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زن ۱۵۰۰ ساله در ارتفاع ۲۸۰۳ متری

 زن ۱۵۰۰ ساله در ارتفاع ۲۸۰۳ متری

میهن پست/ شف مومیایی ۱۵۰۰ ساله از مردمان نژاد ترک در مغولستان در حالی این روزها رسانه ای شده است که این بشر باستانی لای یک نمد پیچیده شده است و از این حیث بسیار حائز اهمیت است که نخستین نمونه از به خاک‌سپاری مردم ترک در دوران باستان در آسیای میانه به شمار می‌رود و بقایای جسد این زن مومیایی که در شرایط خاص مومیایی شده، در ارتفاع ۲۸۰۰ متری کوه‌های آلتای در مغولستان کشف شد. به نظر می‌رسد که این زن از مردمان نژاد ترک باشد.

به گفته باستان‌شناسان چینی، این مومیایی ۱۵۰۰ ساله فرد یک آدم عادی بوده و جزو افراد عالی‌رتبه آن زمان نبوده است و به احتمال زیاد نیز زن بوده است. آنها در تابوت این مومیایی، یک زین اسب، افسار، گلدان سفالی، کاسه چوبی، کتری آهنی و بقایایی از اسب و چهار لباس مغولی کشف کرده‌اند.با میهن پست همراه شوید.
جالب است که در میان این ابزارها در تابوت، چندین بالش، یک سر گوسفند و خورجین نمدی سفری کشف شده است که این خورجین در پشت استخوان‌های یک گوسفند و بز قرار گرفته است.

باستان‌شناسان در خصوص کشف این مومیایی ۱۵۰۰ ساله گفته اند:
این نخستین بار است که با نمونه‌ای از نحوه دفن در آسیای میانه و مغولستان مواجه شده‌ایم و این امر پدیده‌ای بسیار نادر است. این یافته‌ها، اعتقادات و تشریفات مردم ترک را به ما نشان می‌دهند و تقریبا برای ما واضح است که اسب از عمد قربانی شده تا در تابوت قرار داده شود. این اسب یک مادیان چهار تا هشت ساله است. علاوه بر اینها، چهار کت نیز در این تابوت پیدا کردیم که از جنس کتان هستند.

باستان‌شناسان همچنین گفتند: «یکی از چیزهای جالب توجهی که در این تابوت یافتیم این بود که لباس‌های درون آن نه تنها از پشم گوسفند، بلکه از پشم شتر درست شده‌اند. علاوه بر این، با توجه به کشف یک کلاه پشمی دیگر در تابوت توانستیم تاریخ اولیه این تابوت و متعلقاتش را قرن ششم بعد از میلاد تخمین بزنیم».
این تابوت در ارتفاع ۲۸۰۳ متری بالای سطح دریا و توسط چوپان‌های بومی کشف شده است. هوای سرد باعث سالم ماندن این تابوت و محتویات آن شده است. تابوت در سه متری عمق زمین پیدا شده است.

 زن ۱۵۰۰ ساله در ارتفاع ۲۸۰۳ متری

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده