ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شرط ایران برای صدور مجوز پهلوگیری لاینرهای خارجی در بنادر‌

شرط ایران برای صدور مجوز پهلوگیری لاینرهای خارجی در بنادر‌

فارس/ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تشریح شرایط ایران برای پهلوگیری لاینرهای خارجی در بنادر جنوبی گفت: این لاینرها در کنار حمل کالاهای ایرانی باید کالاهای ترانزیتی و بار مربوط به کشورهای همسایه و منطقه را نیز به بنادر ایران منتقل کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی‌ محمد سعیدنژاد ‌به ‌‌‌پدیده دریاخواری در سواحل شمالی و جنوبی کشور اشاره کرد و افزود: ‌هیچ کس حق ندارد بدون اجازه سازمان بنادر و دریانوردی تأسیساتی را در دریا ایجاد یا بدون اخذ مجوز نسبت به خشک کردن دریا اقدام کند.

وی گفت: منظور از دریاخواری این است که برخی بخشی از دریا را خشک کرده و کار تجاری یا ساخت و ساز انجام می‌دهند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأیید وقوع چندین فقره دریاخواری در کشور گفت:‌ از همه افرادی که جرم دریاخواری را مرتکب شده‌اند به دستگاه قضایی شکایت کرده‌ایم که البته تعداد این پرونده‌ها بسیار زیاد است؛ صدها پرونده شکایت از دریاخواران سواحل شمالی و جنوبی به دستگاه قضایی ارائه کرده‌ایم که به هیچ وجه از آنها صرف نظر نمی‌کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره رفع تحریم از بنادر کشور افزود: در حال حاضر تعداد زیادی از لاینرهای بین‌المللی آماده ورود به بنادر کشور هستند و امیدواریم با آمدن این لاینرها و نیز تعداد زیادی از کشتی‌ها، ظرفیت‌های خالی بنادر ایران مورد استفاده قرار گیرد.

وی درباره زمان اجرایی شدن رفع تحریم‌های بنادر کشور بیان کرد: رفع تحریم‌های بنادر از همین حالا شروع شده است؛ در یک ماه گذشته نیز شاهد حضور خطوط کشتی‌رانی مختلف دنیا در بنادر ایران بوده‌ایم.

سعیدنژاد ادامه داد: در هیچ دوره‌ای، هیچ یک از بنادر ایران تحریم نبوده‌اند و فقط برخی اپراتورهای ایرانی تحریم شدند‌ اما به دلیل احتیاط‌های که شرکت‌های کشتی‌رانی خارجی به خاطر ترس از روبه‌رو شدن با مجازات‌های بین‌المللی داشتند، به بندر شهید رجایی نمی‌آمدند؛ این شرایط تغییر کرده و در حال حاضر با موج حضور لاینرهای بین‌المللی و تقاضای پهلو گرفتن شناورهای بزرگ خارجی در بنادر ایران مواجه هستیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر اینکه به این سادگی به شرکت‌های کشتی‌رانی خارجی امکان حضور در ایرانِ پسابرجام را نمی‌دهیم، گفت: شرط صدور مجوز پهلوگیریِ کشتی‌های خارجی و لاینرهای بین‌المللی در بنادر ایران این است که فقط دنبال حمل کالاهای ایرانی نباشند بلکه کالاهای ترانزیتی و بار مربوط به کشورهای همسایه و منطقه را نیز در کنار کالاهای ایران به بنادر کشورمان منتقل کنند‌ در غیر این صورت به آنها اجازه پهلو گرفتن در بنادر ایران را نمی‌دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤالی درباره بازگشت تایدواتر (شرکت اپراتور بندر شهید رجایی پیش از آغاز تحریم‌ها‌ علیه ایران) گفت: تایدواتر رفع تحریم شده و مانند سایر شرکت‌های اپراتور بندری می‌تواند در بنادر ایران فعالیت کند و هیچ مشکلی از این نظر ندارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده