ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آمریکا‌، ناتوی فرهنگی و جنگ نرم

آمریکا‌، ناتوی فرهنگی و جنگ نرم

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

اصولاً جنگ‌هایی که از نوع نظامی است و از وسایل و ادوات نظامی درآن استفاده می‌شود‌، به‌عنوان جنگ سخت یاHard War مشهور است‌. ولی اگر در این جنگ از وسایل و ادوات و کالاهای فکری و فرهنگی استفاده شود‌، اصطلاحاً به آن Soft War یا جنگ نرم اطلاق می‌کنند‌. بنابراین شاخصه‌ جنگ نرم‌، استفاده از ابزارهای فکری و فرهنگی است‌. کشورهای استکباری به این نتیجه رسیده‌اند که همان‌‌گونه که استعمار به شیوه‌های قدیم، دیگر جواب‌گوی نیازها و اقتضائات امروزه نیست و باید در قالب استعمارنو وارد برخی از کشورها شد‌، از طریق جنگ سخت نیز چندان نمی‌توان موفقیت‌های مورد نظر را کسب کرد. بنابراین سعی می‌کنند با تمرکز بر مسائل فکری‌، ایدئولوژیک و فرهنگی و در واقع با گشودن جبهه‌ جنگ نرم، به اهداف خود برسند.
به راستی جنگ نرم چیست و تکنیک‌ها و روش‌های اجرایی آن کدامند؟ و چرا مقامات کاخ سفید برای اجرای آن علیه ایران وارد عمل شده‌اند؟ جنگ نرم در حقیقت شامل هرگونه اقدام روانی و تبلیغات رسانه‌ای است که جامعه‌ یا گروه هدف را نشانه می‌گیرد و بدون درگیری نظامی و گشوده شدن آتش، رقیب را به انفعال یا شکست وا می‌دارد‌. اصطلاح جنگ روانی‌، خود مقوله‌ مفصلی است، با شگردها و شیوه‌های متنوعی اجرا می‌شود و باید آن را یکی از اشکال و زیر مجموعه‌های جنگ نرم دانست. جنگ رایانه‌ای و اینترنتی و راه‌اندازی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی و... نیز اشکال دیگر جنگ نرم هستند‌. پروژه‌ ناتوی فرهنگی که رهبر انقلاب آن را در سال۱۳۸۸ مورد تأکید و توجه قرار دادند، مشتمل بر خط تهاجمی دشمن و تلاش معاندان نظام برای ورود از عرصه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای است تا به سیاه‌نمایی علیه ایران بپردازند. رویکرد اصلی ناتوی فرهنگی، جنگ نرم و هدف اصلی آن فروپاشی پیوندهای هم‌گرایانه ملتی است که نزدیک به چهار دهه با تمام فشارها و کاستی‌ها، صبر و مدارا پیشه کرده و راه پیشرفت و مقاومت در برابر زورگویی و انحصارطلبی دشمنان را برگزیده است.
یکی از اهداف مشخص دشمن در تنگاتنگ نبرد نرم، به اسارت گرفتن دامنه‌ افکار عمومی با ابزارهای خود‌‌‌ ساخته و متزلزل ساختن انگیزه‌ها در جامعه است. چنانچه قدرت نرم در سطوح میانی بر عنصر مردمی و قدرت ملی کشور تأکید دارد،‌ سلب اراده و انگیزه از مردم و بی‌تفاوت نمودن آنان و سپس تبدیل آن‌ها به جمعیت‌های معارض، مخالف و مسئله‌دار نیز از جمله اهداف جنگ نرم است. در سطوح تاکتیکی نیز غایت هدف دشمن سلب اراده و روحیه‌ مقاومت در جبهه‌ حریف خواهد بود.
اولین کاری که در مقابله با هرگونه عملیات نرم رقیب می‌تواند صورت بگیرد‌، "آگاهی‌بخشی" است تا هم رقیب بفهمد که ما متوجه اعمال او هستیم و هم ملت خودمان این آمادگی را دریابند. وقتی که از طریق آگاهی‌دهی، "مصون‌سازی" ایجاد شود، گام بزرگی برداشته شده است. البته این کار پیچیده است و در یک مقطع کوتاه انجام شدنی نیست. اساسی‌ترین عنصر قدرت نرم، مردم هستند. سرمایه اجتماعی، اعتماد عمومی، مشارکت عمومی، فرهنگ عمومی، آموزش‌های عمومی و در نهایت تمام داشته‌هایی که در مردم وجود دارد، محلی‌گرایی، بومی‌گرایی، خرده فرهنگ‌ها، فرهنگ‌های سنتی همه نشأت گرفته از مردم است. در حقیقت این موضوعی است که باید بیشترین تمرکز و توجه را به آن داشت. استفاده از ظرفیت‌های مردم برای مقابله با این فشارهای خارجی بیشترین موفقیت را درپی خواهد داشت.
آمریکاییان و متحدانش براساس تجربه دریافته‌اند که تغییر نظام سیاسی جمهوری اسلامی که هدف اصلی آنها است به هیچ وجه با روش‌های مستقیم تحقق نمی‌یابد‌، بنابراین باید اول نظام را تضعیف و ناکارآمد نمایند و این هدف با تغییر افکار و رفتار افراد امکان پذیر است. اهم اهداف دشمنان در این عرصه استحاله فرهنگی در جهت تاثیرگذاری بر افکار عمومی‌، استحاله سیاسی برای ناکارآمد جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی‌، ایجاد رعب و وحشت با مطرح کردن تهدیدات خارجی‌، اختلاف‌افکنی در سطوح مختلف مردم و مردم با دولتمردان و‌...‌، ترویج روحیه و احساس یاس و ناامیدی‌، تلاش برای بحرانی جلوه دادن شرایط و وضعیت کشور‌، تقویت نارضایتی‌ها‌، گسترش و تعمیق بی تفاوتی‌، ایجاد و گسترش آشوب و اغتشاش و...است.
کارشناسان و سران جبهه استکبار در تحلیل‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که در شرایط کنونی جنگ نرم مؤثرترین و کارآمدترین و کم هزینه ترین نوع جنگ علیه ایران است تا براثرآن بتوانند به روحیه ملت خدشه وارد کنند‌، عزم و اراده ملت را از بین ببرند و مقاومت و دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های نظام را تضعیف کنند‌، براین اساس به جنگ نرم توسل جسته‌اند؛ و لذا برتمام آحاد جامعه اعم ازمردم و مسئولان و احزاب و گروه‌های سیاسی ملی و مذهبی‌، انسجام و وحدت در این شرایط حساس که با آغاز پروژه برجام همراه شده است امری عقلانی و ضرورتی اجتناب ناپذیر می‌نماید و راه همان است که تا کنون مقام معظم رهبری برای همگان ترسیم نموده است‌.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X