ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تشدید اختلاف نفتی عربستان و کویت

تشدید اختلاف نفتی عربستان و کویت

ایرنا/ بحران میدان نفتی «الوفره» مشترک در منطقه بی طرف میان عربستان و کویت شدت گرفت.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی نبا، شرکت عربستانی شیورون در 9 ماه می گذشته چرخه تولید در این میدان نفتی را متوقف کرد.

شرکت شیورون بیش از 80 تن از کارکنان کویتی خود را از کار برکنار کرد.

بر اساس این گزارش، شرکت مزبور می خواهد در مورد شماری از کارکنان عربستانی خود اعلام بی نیازی کند، هرچند که تعداد آنها را ذکر نکرده اند.

موج اعلام بی نیازی و بیکار شدن کارکنان شاغل در این میدان نفتی در مجلس امت کویت نارضایتی ایجاد کرد و همین امر «علی العمیر» وزیر نفت کویت را وادار به دخالت کرد و قول داد هر چه زودتر به این بحران پایان دهد.
اغلب کسانی که از آنها اعلام بی نیازی شد از کارگران بخش حفاری بودند.

شرکت شیورون در پیامی به کارکنان خود نوشت: با توجه به خاتمه یافتن قرارداد امضا شده میان شیورون و شرکت عملیات مشترک در میدان نفتی الوفره، شیورون تصمیم گرفت تا به اشتغال آنان از 31 اکتبر ماه جاری پایان دهد.

شعله این بحران به راهروهای مجلس امت (پارلمان) کویت نیز کشیده شد. نمایندگان مجلس از وزیر نفت کویت خواستند تا برای پایان دادن به بحران وارد عمل شود و پیشنهاد دادند تا کارکنان از کار برکنار شده در شرکت های نفتی دیگری مشغول به کار شوند.

«خالد الطاحوس» نماینده سابق مجلس امت کویت در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر تاکید کرد: رییس اجرایی شرکت نفت «الخلیج» تاکید کرد: اکنون گزینه های حل و فصل بحران در حال بررسی است و ظرف چند روز آینده پایان خواهد یافت.

«فدغوش العجمی» رییس شورای اداری اتحادیه نفت الخلیج در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: رییس شرکت نفت الخلیج تاکید کرد که به موضوع کارکنان پیمانکار در میدان نفتی الوفره رسیدگی خواهد کرد.

«محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد و وزیردفاع عربستان دهم مرداد ماه گذشته در پی اعتراض کویت نسبت به توقف بهره برداری از میدان های نفتی مشترک الخفجی و الوفره از جانب عربستان، کویت را به اشغال و الحاق آن به خاک کشورش تهدید کرد.

محمد بن سلمان با تهدید به اشغال کویت، نه تنها این دو میدان نفتی بلکه تمام کویت را به لحاظ تاریخی بخشی از سرزمین عربستان دانست.

محمد بن سلمان نسبت به ادعای کویت برای جبران خسارت های ناشی از توقف بهره برداری از چاه نفتی خفجی توسط عربستان اشاره کرده و گفت: ما کویت را از چنگال صدام نجات دادیم و الان چه کسی او را از دست ما رها خواهد کرد. کویت هیچ دلیلی برای برتری بر ما را ندارد و کشوری است که یک چهارم ریاض وسعت دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده