ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

به زودی؛ نشست مشترک مقامات ارشد امنیتی و اطلاعاتی ایران و پاکستان در تهران

به زودی؛ نشست مشترک مقامات ارشد امنیتی و اطلاعاتی ایران و پاکستان در تهران

فارس/ وزیر کشور با بیان اینکه ایران و پاکستان برای همکاری در امنیت مرزی به نقاط مشترک خوبی رسیده‌اند، گفت: نشست مشترک مقامات ارشد حوزه‌های مختلف امنیتی، اطلاعاتی مرزی واستانی دو کشور حداکثر تا سه هفته آینده در تهران برگزار ‌می‌شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور شامگاه سه شنبه در مراسم بزرگداشت روز ملی پاکستان این روز را به ملت ودولت پاکستان تبریک گفت و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران وجمهوری اسلامی پاکستان، با بیش ازنهصد کیلومتر مرز مشترک، از مهم ترین کشورهای همسایه هستند که درطول تاریخ، همواره با صلح وثبات درکنار هم زندگی کرده اند و فرهنگ مشترک، دین مشترک، زبان یکسان مردم بسیاری از مناطق دو کشور و مواضع سیاسی مشترک دو کشور در عرصه بین المللی، به عمق روابط همسایگی افزوده و دو ملت را به برادران وخواهرانی جدا نشدنی تبدیل کرده است.

وی علاقه رئیس جمهور کشورمان به تعمیق روابط با کشور پاکستان را موتور محرکه توسعه روابط بین دو کشور خواند و تصریح کرد: سفراخیر ریاست جمهوری اسلامی ایران وهیات همراه به پاکستان، فارغ ازجنبه های دیپلماتیک آن، نشانه اوج همدلی وقرابت و روابط حسنه دوکشور بوده که دستاوردهای بسیار زیادی، درهمه زمینه ها و سطوح مختلف مناسبات فی مابین داشته است.

رحمانی فضلی افزود: با ترسیم نقشه راهِ آیندهِ روابط دوکشور برای 3 سال آینده که جزئیات و مراحل عملیاتی آن در قالب کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دوکشورتعریف شده است، می‌توانیم امید بسیاری به تحقق اراده رهبران دو کشور و توسعه روز افزون روابط داشته باشیم.

وزیر کشور و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور ،با بیان اینکه پیش بینی ارتقاء سطح روابط تجاری موجود تا پنج میلیارد دلار ظرف سه سال آینده، ازاهداف راهبردی رهبران دوکشوراست، گفت: جمهوری اسلامی ایران مایل است از امتیاز همسایگی برخوردار شده و بسیاری از نیازهای اقتصادی و تجاری خود را در تعامل سازنده و دو سویه با پاکستان تامین کند ، امیدوارم در بیستمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور که انشاالله در مرداد ماه امسال در تهران برگزار خواهد شد، گام های عملی و مشهودی را در راستای تحقق این اهداف برداریم.

رحمانی فضلی با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تامین کلیه نیازهای پاکستان بخصوص در زمینه انرژی و فن آوری های نوین تصریح کرد: انرژی مهمترین نیاز پاکستان است وهمانطور که رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران در سفر به پاکستان نیز مکرر اعلام کردند،آمادگی داریم این نعمت الهی را در کوتاه ترین زمان و مسیر، دراختیار مردم عزیز پاکستان قرار دهیم.

وزیر کشور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران می تواند وآمادگی کامل دارد، تا مهمترین منبع تامین انرژی پاکستان اعم ازگاز،برق، نفت وفرآوردهای نفتی برای حل بحران انرژی این کشور باشد، افزود: ما خط لوله انتقال گاز IP را که کمک مهمی به حل این بحران خواهد کرد، تا نزدیکی مرز رسانده و آماده اتصال کرده ایم و برای صادرات برق به میزان 1000 تا 3000 مگاوات نیز اعلام آمادگی کامل نموده و منتظر اقدامات عاجل دولت پاکستان در این زمینه هستیم.

رحمانی فضلی رئیس شورای امنیت کشور با اشاره به اینکه امنیت مرزی و توسعه اقتصادی مناطق و استانهای هم مرز دوکشور نیز از دیگر اهداف راهبردی جمهوری اسلامی ایران است،اضافه کرد: بازگشایی گذرگاه های مرزی جدید، افزایش ظرفیت بازارچه های مرزی کنونی، جلوگیری از ترددهای غیرقانونی، مبارزه جدی با قاچاق مواد مخدر، کالا و انسان و همکاری نزدیک دوکشور برای مبارزه مشترک با گروه های تروریستی و اشرار، از مهمترین راهکارهای همکاری در این زمینه است.

وزیر کشور با بیان اینکه دوکشور برای همکاری در امنیت مرزی نیز به نقاط مشترک خوبی رسیده و ساختارهای لازم برای چنین هدفی فعال تر از گذشته بکار گرفته خواهند شد، اظهارداشت: درآخرین توافقی که در جریان ملاقات دو هفته قبل با وزیرمحترم کشور پاکستان داشتم، تفاهم شده است که نشست مشترک مقامات ارشد حوزه‌های مختلف امنیتی، اطلاعاتی مرزی واستانی، حداکثر تا سه هفته بعد در تهران برگزار می‌شود.

رحمانی فضلی روابط پارلمانی دوکشور درحوزه روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و به ویژه مسائل جهان اسلام را در سطح بسیارخوبی توصیف کرد و افزود: مواضع پارلمان پاکستان در خصوص موضوع فلسطین، غزه، سوریه وتصمیم قاطع مجالس ملی و سنا در مخالفت با مشارکت پاکستان درجنگ یمن، قابل تقدیر و درجهت منافع امت اسلامی می باشد.

وزیر کشور گفت: به راه انداختن جنگ های منطقه ای و دامن زدن به این بحرانها که بدون تردید با خواست و اراده برخی از دولت های غربی، رژیم صهیونیستی و کشورهای متحجر و مرتجع منطقه ای صورت می گیرد، در راستای تسلط سیاسی و اقتصادی برمناطق مهم خاورمیانه است و مشارکت درجهت افزایش این بحرانها نیز، به مثابه ی شعله ور ساختن آتشی است که تمام منطقه، از عراق و سوریه تا افغانستان و پاکستان را فرا خواهد گرفت، درحالی که ما دولت های منطقه، با برخورداری ازمنابع انسانی،طبیعی و قدرت کافی، توانایی اداره و هدایت مسائل داخلی وخارجی خود را داشته و باید مانع از مداخله قدرتهای بیرونی،در تنظیم ومدیریت سیاستهای کشورهای خود شویم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده