ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آنان که از حقوق خود محرومند

آنان که از حقوق خود محرومند

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

بحران مهاجران در کشورهای اروپایی، مدت زمان طولانی قدمت دارد که منشأ آن هم خود کشورهای غربی هستند. حمله به عراق و افغانستان این بحران را تشدید نمود تا اینکه با شکل گیری و تقویت گروه‌های تروریستی در سال ۲۰۱۱ در سوریه و متعاقب آن در چند کشور آفریقایی و عراق و جنایات فجیعی که این گروه‌ها مرتکب شدند، این بحران وخیم تر شد و سیل مهاجران به سمت کشورهای اروپایی سرازیر شدند. کشورهای غربی که خود عامل آواره شدن میلیون‌ها انسان بی‌گناه هستند، حاضر به پذیرش و اعطای پناهندگی به این آوارگان نیستند و حتی با سخت‌گیری و بی توجهی به آنان، سبب وخامت اوضاع زندگی آنان شده‌اند و هر روز محدودیت‌های بیشتری در برابر پناه‌جویان قرار می‌دهند. در این گزارش قصد داریم تا به بررسی وضعیت مهاجران در این کشورها و همچنین واکنش نهادهای حقوق بشری به این مسئله بپردازیم.

خشونت و ضرب وشتم و برخوردهای تحقیرآمیز با آوارگان
خشونت، رفتارهای تحقیرآمیز و ضرب و شتم آوارگان و پناه‌جویان از جمله اقداماتی است که نیروهای امنیتی، پلیس و نژادپرستان بوسیله آنها به استقبال آوارگان می‌روند. از اوائل سال ۲۰۱۵ میلادی، کمتر روزی است که اخباری در خصوص برخورد خشن و ضرب و شتم آوارگان در کشورهای اروپایی صادر نشود. در یکی از این موارد، صدها پناه‌جوی سوری در هنگام ورود به مقدونیه در سپتامبر سال جاری مورد برخورد خشن نیروهای مرزی و پلیس قرار گرفتند. در این درگیری، پلیس به ضرب و شتم این پناه‌جویان پرداخته و از نارنجک‌های گیج کننده استفاده کرد. تعدادی زیادی از این پناه‌جویان در این درگیری‌ها به شدت زخمی شدند. در این درگیری، پلیس از باتوم و گاز اشک‌آور نیز استفاده کرد. برخورد نیروهای امنیتی با پناه‌جویان به گونه ای بوده است که عفو بین‌الملل با انتشار خبری درخصوص وضعیت پناه‌جویان در ۱۷ تیرماه اعلام کرد: در مرزهای مقدونیه به گونه ای با پناه‌جویان برخورد شده است که انگار با عده ای آشوب طلب و ضد قانون مقابله می‌شود. سازمان ملل متحد نیز در اطلاعیه ای که در ۲۵ تیرماه در این خصوص منتشر کرد، اظهار داشت که شرایط حاکم بر مرز میان یونان و مقدونیه بحرانی است و دولت این دو کشور هرچه سریعتر باید اوضاع را کنترل کنند. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در مورد وخامت اوضاع در مرزهای مقدونیه هشدار داد. زید رعد الحسین با انتشار بیانیه ای در ماه اوت (۲۲ مرداد) از کشورهای اروپائی خواست تا به تعهدات بین‌المللی خود در قبال برخورد با پناه‌جویان پایبند باشند. وی همچنین از همه کشورهای اروپایی درگیر در موضوع مهاجران خواست تا با گفت وگو و مذاکره به این بحران خاتمه دهند و به حمایت از حقوق بشر همه آوارگان پایبند باشند. رعدالحسین در این خصوص گفت به شدت نگران وضعیت حقوق بشری و امنیتی است که به گفتمان و سیاست غالب بیشتر کشورهای اروپایی در مورد آوارگان تبدیل شده است. وی همچنین هشدار داد مراکز نگهداری از آوارگان به اردوگاه‌های بازجویی و زندان تبدیل نشوند.
در موردی دیگر، پلیس مجارستان در منطقه مرزی "هورگوش" که فاصله کوتاهی تا صربستان دارد، از ورود آوارگان سوری به این کشور جلوگیری کرد و زمانی‌ که با مقاومت پناه‌جویان روبرو شد، آنان را مورد ضرب و شتم قرار داد. نیروهای پلیس پس از ضرب و شتم آوارگان با "باتوم"، گازهای فلفل را به سوی آنان پرتاب کردند که موجبات تنگی نفس آنان را فراهم ساخت. در کلیپ تصویری که از این حادثه منتشر شده است، پدری مشاهده می‌شود که با صورتی خونین، کودک خود را سخت در آغوش گرفته و بیش از این اجازه تعرض به افسران مجارستانی نمی‌دهد. مادران و کودکان نیز همگی در حال گریه و نفرین کردن مجارها به دلیل این اقدام غیرانسانی هستند. همچنین روز ۱۷ مردادماه ویدئویی مبنی بر لگد زدن خبرنگار شبکه "ان. وان" مجارستان به یک مادر سوری که کودک خود را در آغوش کشیده بود، منتشر شد که خشم مردم سراسر جهان را در پی داشت. افشای تصاویر یکی از اردوگاه‌های پناهندگان در آلمان نیز موجب رسوایی بزرگی برای مسئولان ایالت "نورد راین وستفالن" شد. مفسر شبکه تلویزیونی اسپانیا، درخصوص تصاویر دردآور رفتار نگهبانان اردوگاه با پناه‌جویان گفت: «اینجا ابوغریب نیست… یکی از مراکز پناه‌جویان در آلمان است… دو نفر از نگهبانان مشغول تفریح هستند… یکی با چکمه خود به سر یک پناه‌جوی الجزایری می‌کوبد.» در تصاویر منتشر شده دیگر، نگهبانان یک پناه‌جو را مجبور می‌کنند روی تشکی که روی آن بالا آورده، بخوابد.

بازداشت و زندانی نمودن آوارگان
بازداشت و زندانی نمودن آفراد آواره به جرم آوارگی و پناهنده بودن بر اساس قوانین بین‌المللی به ویژه میثاقین ممنوع است. با این وجود و با بالا رفتن آمار ورود پناه‌جویان و پناهندگان به کشورهای اروپایی، شاهد آن بودیم که کشورهای اروپایی هم به دلیل ضعف در اتخاذ تدابیر مناسب جهت میزبانی از آوارگان و همچنین حرکتی بازدارنده، اقدام به بازداشت و زندانی نمودن آنان نمودند. پایگاه خبری یورونیوز در گزارشی در سپتامبر ۲۰۱۵ از زندانی بودن صدها پناهجو در زندان‌های مجارستان خبر داد. اکثر این پناه‌جویان از اتباع کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، سوریه و شمال آفریقا هستند. یکی از پناه‌جویان افغان که در این بازداشتگاه به سر می‌برد، درخصوص بدرفتاری پلیس با بازداشت شدگان گفت: بخشی از این بازداشتگاه، جای وحشتناکی است. اسم آنجا را گوانتانامو گذاشته ایم. افرادی را که اعتراض کنند و بخواهند آنان را تنبیه کنند، به آنجا می‌برند و به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. کمیساریای عالی پناهندگان در گزارش سالانۀ خود در سال ۲۰۱۵ به این اقدام دولت مجارستان انتقاد کرد. رییس کمیساریای عالی پناهندگان در شرق اروپا نیز در این خصوص اظهار داشت: "دیدن پناه‌جویانی که به دلایلی نظیر حفظ جانشان از کشورشان گریخته‌اند در پشت میله‌های زندان بسیار غم انگیز است. این پناه‌جویان که شاید زندان را در کشورشان نیز تحمل کرده اند، در نخستین تجربۀ خود بعد از ورود به مرزهای اتحادیۀ اروپا باز هم با تجربۀ زندان روبرو می‌شوند." مجارستان، زندانی کردن پناه‌جویانی که به صورت غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند را به مدت ۱۲ ماه قانونی اعلام کرده است. سازمان ملل در بیانیه ای دیگر در مارس ۲۰۱۵ نسبت به تبدیل مراکز نگهداری مهاجران در اروپا به مراکز بازداشت و زندان هشدار داد. سازمان ملل به اتحادیه اروپایی هشدار داد مراکزی را که برای ثبت نام و نگهداری موقت آوارگان استفاده می‌کند، به زندانی برای آنها تبدیل نکند.
هفته‌نامه آلمانی "اشپیگل" نیز در همین خصوص گزارش داد که کشورهای اروپایی با دولت اوکراین قرارداد بسته‌اند تا پناه‌جویان بازداشت شده را برای زندانی کردن به این کشور ارسال کنند. در این قرارداد، کشورهای اروپایی هزینه ساخت مراکز بازداشت را پرداخت می‌کنند. پناه‌جویانی که در مرز خارجی اتحادیه اروپا بازداشت می‌شوند، به اوکراین مسترد شده و در آنجا در بازداشتگاه‌های ویژه‌ای که اتحادیه اروپا نیز از تأمین‌کنندگان مالی آن است تا ۱۲ ماه زندانی می‌شوند. در این گزارش‌ها نوشته شده که در این اماکن، بارها سوء رفتار با زندانیان رخ داده است.

نقض حق غذا و بهداشت
گزارشات و اخبار منتشره از وضعیت این روزهای آوارگان و پناه‌جویان در کشورهای اروپائی، حاکی از اوضاع نابسامان بهداشتی و غذایی این دسته از افراد است. گرسنگی و شیوع بیماری‌های واگیردار، دو مشکلی است که آوارگان در سایه بی توجهی کشورهای اروپایی با آن دست به گریبان هستند. یکی از کشورهایی که وضعیت پناه‌جویان در آنجا وخیم تر از مابقی کشورهاست، یونان می‌باشد. این کشور علیرغم کمک سازمان ملل جهت سروسامان دادن به اوضاع پناه‌جویان، کماکان در تأمین شرایط اولیه زندگی برای پناه‌جویان ناتوان است. بسیاری از پناه‌جویان در این کشور چه در سرما و چه در گرما در پارک‌ها، کنار خیابان و مناطق حاشیه ای شهر بدون هیچ گونه سرپناهی زندگی می‌کنند. دولت به این گونه افراد هیچ کمکی ننموده و بسیاری از آنان با گرسنگی و کمبود غذا مواجه می‌شوند؛ بطوریکه مجبورند در سطل‌های زباله کنار رستوران‌ها و فست فودها به دنبال غذا بگردند. وضعیت پناه‌جویان در یونان به قدری وخیم است که فریاد برخی از مقامات اروپایی را نیز بلند نموده است. نایب رئیس مجلس نمایندگان آلمان با انتقاد از و ضعیت اسفناک پناه‌جویان در جزایر یونان از نبود کمک‌های اولیه، غذا، سرپناه و مایحتاج دارویی به شدت ابراز نگرانی نمود. وی همچنین از عدم اتخاذ تدابیر مناسب جهت تأمین امنیت پناه‌جویان در جزایر دورافتاده این کشور انتقاد نمود.
همچنین "وینسنت کوچتل"، مدیر بخش اروپایی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، پس از دیدار از جزایر یونانی لسبوس، کاس و چیوس از یونان خواست کنترل «هرج و مرج کامل» در جزایر دریای مدیترانه را که هزاران مهاجر وارد آن شده اند، در دست بگیرد. وی اظهار داشت: «هیچ چیز از لحاظ آب، بهداشت و کمک‌های غذایی کافی نیست. در بیشتر جزایر، هیچ ظرفیتی برای پذیرش وجود ندارد و پناه‌جویان هیچ سرپناهی برای خوابیدن ندارند.» کوچتل همچنین گفت: «در این جزایر هرج و مرج کامل حکمفرماست. پس از چند روز پناه‌جویان به آتن انتقال می‌یابند، اما در آتن نیز هیچ چیزی انتظار آنها را نمی‌کشد.» نمونه ای دیگر از بی توجهی دولت به حق مسکن، غذا و بهداشت پناه‌جویان، وضعیت این دسته از افراد در کشور هلند می‌باشد. بسیاری از پناه‌جویان در دفاتر کار خالی زندگی می‌کنند، بعضی از آنان با یک تخت خواب و تشک قرض گرفته شده و چند نفر در یک اتاق با یکدیگر زندگی می‌کنند. گاهی اوقات تشک تخت‌خواب‌ها برای ایجاد گوشه‌ای به عنوان حریم خصوصی از سقف آویزان شده‌اند. آنان اغلب غذا را با قوطی‌های انباشته در گوشه و کنار خیابان یا گاراژ گرم می‌کنند که به دلیل شلوغی بیش از حد این مکان‌ها، این قوطی‌ها همیشه کثیف و غیربهداشتی هستند. عدم پذیرش این افراد در مراکز درمانی، سبب افزایش مرگ و میر در بین آنان و همچنین شیوع بیماری‌های واگیردار شده است.
وضعیت پناه‌جویان در بندر کاله فرانسه نیز بسیار اسفناک است. محل اقامت پناه‌جویان در خارج از شهر کاله و در جنگل‌های اطراف این شهر می‌باشد. تنها کمکی که پناه‌جویان ساکن در کاله از دولت فرانسه دریافت می‌کنند، روزی یک وعده غذای ناکافی است. هیچ‌گونه کمک پوشاکی و درمانی نیز از سوی دولت به آنها ارائه نمی‌شود و این نوع کمک‌ها صرفا از طرف مردم به آنها داده می‌شود. وضعیت امنیت و بهداشت در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد. پناه‌جویان در این محل در چادرهای پلاستیکی که اکثر آن‌ها را خودشان با پلاستیک و چوب درست کرده‌اند، زندگی می‌کنند. عفو بین‌الملل چندین بار در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با انتشار بیانیه از وضعیت اسفناک پناه‌جویان در این منطقه انتقاد و از دولت فرانسه درخواست رسیدگی فوری را نموده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X