ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«جبهه ملی نوین افغانستان» با هدف تغییر دولت اعلام موجودیت کرد

«جبهه ملی نوین افغانستان» با هدف تغییر دولت اعلام موجودیت کرد

فارس/ سخنرانان مراسم افتتاح جبهه نوین افغانستان، دولت وحدت ملی را ناکام خوانده و با تأکید بر اینکه 52 درصد خاک کشورشان تحت اداره تروریست‌هاست، این جبهه را اپوزیسیون قانونمند عنوان کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

«جبهه ملی نوین افغانستان» روز «پنجشنبه» با حضور چهره‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، دانشجویان و مردم افغانستان در کابل اعلام موجودیت کرد.

دولت ناکارا و مردم‌فریبانه داریم

«انورالحق احدی» رئیس عمومی جبهه ملی نوین افغانستان، دولت وحدت ملی را یک دولت ناکارا و ضعیف عنوان کرد که ظرفیت کاری نداشته و در قانون اساسی نیز جایگاهی ندارد.

احدی دولت وحدت ملی را مردم‌فریب خواند و گفت: ما با دولتی که بر اساس یک تفاهم سیاسی به وجود آمده است، اما در قانون اساسی جایگاهی ندارد، اعلام مخالفت می‌کنیم.

وی سال 1394 را از لحاظ اقتصادی بدترین سال عنوان کرد و تصریح کرد: در سال جاری 14 درصد بیکاری رُشد یافته است.

رئیس عمومی جبهه ملی نوین افغانستان با اشاره به چالش‌های فعلی در این کشور افزود: در سال گذشته بیش از یک میلیون شهروند از افغانستان فرار کرده و از سوی دیگر پول افغانی در مقابل ارز‌های خارجی 20 درصد کاهش یافت، اما دولت به ظاهر وحدت ملی در این مورد هیچ گونه توجهی نکرد.

دولت دیکتاتوری داریم

انورالحق احدی، مدیریت ضعیف را عامل همه مشکلات در افغانستان دانست و ابراز کرد: بزرگترین مشکل دولت وحدت ملی نبود یک دولت‌داری خوب است و در حوزه صلح نیز این دولت ناکام بوده است.

احدی دولت وحدت ملی را به یک دولت دیکتاتور تشبیه کرد و گفت: رئیس جمهور معادل معاونت ریاست جمهوری را به صلاحیت خود ایجاد می‌کند که این خود سبب دیکتاتوری شدن دولت وحدت ملی می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: رهبران دولت وحدت ملی توان تصمیم‌گیری را نداشته و از قانون فهمی ندارند و چنین دولتی حق فعالیت را ندارد.

انتخابات زودهنگام برگزار شود

به گفته احدی در سیاست دولت وحدت ملی باید تغییر ایجاد شده و فعالیت‌های آن باید مطابق با قانون اساسی و ارزش‌های ملی و اسلامی انجام شود.

وی با بیان اینکه تمدید کار این دولت به صلاح افغانستان نیست، گفت: دوام کار دولت وحدت ملی مشروعیت این دولت را به طور کامل از بین خواهد برد.

انورالحق با تأکید بر اینکه ما خواهان انتخابات زود هنگام هستیم تصریح کرد: با عملکرد‌های ناخردمندانه و ناشایسته دولت وحدت ملی، پس از این توقع اصلاحات از این دولت را نداریم.

وی تصریح کرد: اکنون افغانستان در 2 راهی قرار دارد که یک سمت آن قانونمند شدن نظام و سمت دیگر آن مافیا‌های سیاسی قرار دارند.

احدی از جوانان خواست تا در تحکیم نظام و حمایت از آن به جبهه ملی نوین افغانستان پیوسته و با پایان کار دولت وحدت ملی به مشکلات خاتمه دهند.

رئیس جبهه ملی نوین افغانستان، این جبهه را یک اپوزیسیون قانونمند خواند و ادعاهای برخی کشور‌هامبنی بر اینکه «بدیل دولت وحدت ملی وجود ندارد» را اشتباه و غیر‌عاقلانه خواند.

وی این جبهه را تنها حامی حقوق زنان و جوانان خواند و از این 2 قشر خواست تا به محوریت این نهاد بپیوندند.

احدی در پایان پروژه‌های جدیدی که از سوی دولت برای اشتغال‌زایی اعلام شده است را ناکام خواند و ابراز کرد: این پروژه‌ها درازمدت نبوده و نمی‌تواند دردی را مداوا کند.

ناکامی و ناکارایی دولت‌مردان در انجام تعهدات ملی

در همین‌حال «سیدجواد حسینی» سخنگو و یکی از مؤسسان این جبهه، اپوزیسیون را چشم و گوش ملت خواند که بر اعمال دولت نظارت می‌کند.

حسینی افزود: رهبران دولت وحدت ملی در نخست به مردم وعده مبارزه با فساد اداری، عدالت اجتماعی، رشد اقتصادی، انکشاف متوازن و اصلاحات در نظام آموزش و پرورش را داده بودند، اما در همه این موارد ناکام و ناکارا جلوه کردند.

وی ابراز کرد: سهمیه‌بندی ادارات میان 2 رهبر دولت، بر اساس روابط شخصی صورت گرفته نه بر اساس لیاقت، روی همین مورد روزنه امیدی برای بهبود وضعیت باقی نمانده است.

سخنگوی جبهه ملی نوین افغانستان با بیان این‌که دولت مردان و کابینه دولت وحدت ملی برای خود در آسمان ستاره و در زمین فرش زرین ایجاد کرده‌اند و صریحاً قانون اساسی را نقض می‌کنند، تصریح کرد: این دولت با همه وعده‌های خود، همان یک لقمه نان مردم را نیز از دسترخوان‌های آن‌ها باز ستاندند.

حسینی دولت را فساد پیشه خطاب کرد و از مردم افغانستان خواست تا بیش از این به این دولت اعتماد نکنند.

وی در پایان سخنان خود گفت: ما خواهان انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری هستیم و می‌خواهیم تا انتخابات ریاست جمهوری هم‌زمان با انتخابات پارلمان و شورای فرمانداری در سال آینده برگزار شود.

«مولوی قلم‌الدین» رئیس حزب حرکت انقلاب اسلامی افغانستان سخنران دیگر این محفل، با بیان اینکه افغانستان تاکنون یک کشور تحت استعمار است، از مردم خواست تا خود را از اسارت بیگانگان نجات دهند.

وی افزود: دولت دوسره در شریعت حرام است، اما با ایجاد دولت وحدت ملی در افغانستان شریعت را زیر پا نهادند.

قلم‌الدین تصریح کرد: افراد و اشخاصی در افغانستان، می‌خواهند میان شهروندان این کشور نفاق و تبعیض راه‌اندازی کنند تا به اهداف خود نائل آیند، اما مردم افغانستان خواهان صلح هستند و جنگ و نفاق را نمی‌پذیرند.

وی در پایان سخنان خود گفت: در شرایط کنونی روزانه صدها نفر در افغانستان بنا بر موجودیت جنگ کشته می‌شود پس باید مردم افغانستان آشتی و صلح را پیشه کنند.

همچنین «صدیق پتمن» یکی از بنیانگذاران جبهه ملی نوین افغانستان گفت: بر اساس برگزاری انتخابات نامشروع، مردم افغانستان نتیجه رأی خود را ندیدند و پس از آن هر روز یک صفحه جدیدی از دروغ از سوی دولت وحدت ملی برای آنها گشوده می‌شود.

پتمن بیکاری، فقر، ضعف اقتصادی و فرار جوانان از کشور را از چالش‌های موجود در افغانستان خواند و دولت را در بُرون‌رفت از چالش‌ها و حل آن ناکام خواند.

52 درصد خاک افغانستان تحت اداره تروریست‌ها

«عبدالرحمن رحمانی» عضو پارلمان و یکی از اعضای ارشد این جبهه، با انتقاد شدید از کارکرد دولت وحدت ملی آن را به یک دولت فساد پیشه و خیانتکار متهم کرد.

مولوی رحمانی با بیان این‌که در زمان دولت‌داری «حامدکرزی» 20 درصد از خاک افغانستان به دست گروه‌های مخالف دولت قرار داشت گفت: با روی کار آمدن دولت وحدت ملی 52 درصد از خاک افغانستان به دست نیرو‌های مخالف دولت سقوط کرده و در اختیار آنها قرار دارد.

وی نیز از مردم افغانستان خواست تا با همدلی و همبستگی نگذارند با سرنوشت آنها معامله شده و کشورشان به سیاهی بحران‌ها سقوط کند.

جبهه ملی نوین افغانستان که چهره‌های با نفوذ سیاسی، نمایندگان مردم در پارلمان، اعضای مجلس سنا، کارشناسان، چهره‌های فرهنگی و جهادی در آن حضور دارد، زمانی فعالیت خود را آغاز کرد که گفته شد چالش‌های امنیتی و وضعیت بد اقتصادی روز به روز در افغانستان رو به افزایش است و اعضای رهبری این جبهه نیز به آوردن اصلاحات و بُرون‌رفت از چالش‌های موجود تأکید دارند.

این در حالی‌است که چندی پیش نیز «شورای حراست و ثبات افغانستان» به رهبری «عبدالرب رسول سیاف» که چهره‌های با نفوذ جهادی و سیاسی در آن جضور داشت، با شعار همکاری با دولت و آوردن اصلاحات، اعلام موجودیت کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده