ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جهانگیری:رهنمودهای رهبری درباره اقتصاد مقاومتی به همه دستگاهها ابلاغ می‌شود

جهانگیری:رهنمودهای رهبری درباره اقتصاد مقاومتی به همه دستگاهها ابلاغ می‌شود

خبرگزاری صدا و سیما/ معاون اول رئیس جمهور گفت : توصیه ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری که در قالب نامه ای از سوی دفتر ایشان ارسال شده است، به همه ی دستگاه های اجرایی دولت ابلاغ خواهد شد تا همه ی وزارتخانه ها و دستگاه ها براساس منویات رهبر معظم انقلاب اقدام و در راستای تحقق آن تلاش کنند.

اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی ، از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان سیاست های مقاوم سازی اقتصاد یاد کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای این است که اقتصاد کشور بتواند روی پای خود بایستد و از رشد مستمر و پایدار برخوردار بوده و در عین حال در برابر شوک های خارجی نیز مقاومت داشته باشد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه این نخستین بار است که یکسری از سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تا این حد مورد توجه یک دولت قرار می گیرد، افزود: دولت تدبیر و امید پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی،‌ وقت ویژه ای برای تدوین راهکارهای اجرایی این سیاست ها صرف کرده است و در تهیه و تدوین برنامه ی ششم توسعه ی کشور نیز تلاش دولت این بوده که روح حاکم بر برنامه ی ششم توسعه مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد.

دکتر جهانگیری با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر مردمی کردن اقتصاد کشور و مشارکت آحاد مردم در فعالیت های اقتصادی، خاطرنشان کرد: ایران از ظرفیت ها و امکانات فراوانی برخوردار است که در راس این ظرفیت ها نسل جوان تحصیلکرده کشور است که لازم است با توجه به این ظرفیت مهم، تدابیر موثری برای مشارکت دادن مردم و جوانان در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور اندیشیده شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت حقیقتاً به دنبال گره گشایی از مسائل و مشکلات مردم است، اظهار داشت: برای حل مشکلات مردم و تحقق رویکردهای اقتصاد مقاومتی نظیر عدالت بنیانی اقتصاد، لازم است درک واحدی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و به دور از واگرایی در گفتمان و عمل، بتوانیم بصورت منسجم و با دیدگاهی مشترک در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی گام برداریم.

دکتر جهانگیری همچنین با تاکید براینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید شاخص های مقاوم سازی اقتصاد را تدوین کند، افزود: لازم است این شاخص ها احصاء شود تا بتوانیم عملکرد خود را در زمینه ی تحقق اقتصاد مقاومتی مورد ارزیابی های مستمر قرار داده و از درستی مسیری که طی می شود، اطمینان حاصل کنیم.

معاون اول رییس جمهور خواستار تشکیل کارگروه هایی برای بررسی و تمرکز بر مسائل و چالش های اصلی اقتصاد کشور شد و افزود: باید بررسی شود که چرا با وجود منابع سرشار کشور و نیروی انسانی تحصیلکرده، هنوز نتوانسته ایم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم. بنابراین لازم است کارگروه هایی به آسیب شناسی و بررسی مشکلات اصلی کشور بپردازند و دلایل عدم توفیق و دستیابی به اهداف مورد نظر را بررسی کنند.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به توصیه ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری که در پاسخ به گزارش دولت در خصوص برنامه های ملی یازده گانه ی طرح ها و پروژه های دولت برای پیاده سازی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی طی نامه ای از سوی دفتر ایشان به دولت ابلاغ شده است، افزود: بر اساس این نامه، مقام معظم رهبری از اهتمام دولت نسبت به اقتصاد مقاومتی قدردانی کرده اند و با تاکید براینکه ایشان بنائی برای تایید یا عدم تایید برنامه هایی که تنظیم و اجرای آنها بر عهده ی دولت هاست، ندارند، نکات و رهنمودهایی را برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توصیه فرموده اند.

وی افزود: توصیه ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری که در قالب نامه ای از سوی دفتر ایشان ارسال شده است، به همه ی دستگاه های اجرایی دولت ابلاغ خواهد شد تا همه ی وزارتخانه ها و دستگاه ها براساس منویات رهبر معظم انقلاب اقدام و در راستای تحقق آن تلاش کنند.

معاون اول رییس جمهور افزود: رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و حمایت های ایشان، فرصتی بسیار خوب برای دولت است و بی تردید برکات زیادی برای توسعه ی کشور و حل مشکلات مردم در بر خواهد داشت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز در این جلسه با تاکید براینکه دولت به صورت جدی اهتمام دارد که برنامه ی ششم توسعه ی کشور مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین شود، گفت: پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور همه ی تلاش خود را بر این سیاست ها متمرکز کرده به گونه ای که از نظر سازمان، موفقیت برنامه ی ششم زمانی است که دقیقا مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد.

دکتر نیلی مشاور رییس جمهور در امور اقتصادی هم در این نشست با اشاره به اینکه همواره در برخی از مسائل کلان کشور اختلاف دیدگاه وجود دارد و از گفتمان واحدی در حل مسائل اصلی که اقتصاد کشور مبتلا به آنست، برخوردار نیستیم، گفت: باید برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به اجماع نظر برسیم و آن را مبنا قرار داده و به عنوان گفتمانی واحد در عمل آن را دنبال کنیم.

در این نشست وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز با تاکید براینکه اقتصاد مقاومتی باید بن مایه و الگوی اصلی اقتصاد کشور باشد، گفت: باید در تمام برنامه ها و سیاست گذاری های کشور، اقتصاد مقاومتی را در سطح ملی دنبال کنیم.

دکتر طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این نشست با تاکید براینکه اقتصاد مقاومتی هم باید در برنامه ی ششم توسعه، هم در برنامه های بودجه ی سالانه و هم در سند چشم انداز مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باید با رویکرد اقتصاد مقاومتی سند چشم انداز را نیز مورد بررسی قرار دهیم و در صورت لزوم آن را تکمیل کنیم.

در ادامه ی این نشست که وزرای کشور، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیرو، نفت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روسای سازمانهای مدیریت و برنامه ریزی کشور و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونان امور اجرایی، امور مجلس و علمی و فناوری رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی، رییس هیات عامل صندوق توسعه ی ملی و دبیر هیات دولت نیز حضور داشتند، پاسخ دفتر مقام معظم رهبری به گزارش دولت در خصوص برنامه های ملی یازده گانه ی طرح ها و پروژه های دولت برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و به رهنمودها و توصیه های رهبر معظم انقلاب در این خصوص که شامل چهار بند می شود به تفصیل پرداخته شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده