ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ریشه ضرب المثل ما پوستین را ول کردیم اما پوستین ما را ول نمی کند

ریشه ضرب المثل/ ما پوستین را ول کردیم اما پوستین ما را ول نمی کند

خراسان/ این مَثَل را معمولاً زمانی به کار می برند که فردی به امید سود و منفعتی در کاری دخالت می کند و در آن گرفتار می شود. زمانی که دیگران به جهت پند و نصیحت به او می گویند که از این کار دست بکش، برای دفاع از خود می گوید: «ما پوستین را ول کردیم اما پوستین ما را ول نمی کند.» می گویند که سیلابی از کوهستان در جریان بود و از رودخانه ای می گذشت. مردی که از آن حوالی عبور می کرد، چیزی را در آب شناور دید. فکر کرد پوستینی در آب شناور است. خود را به آب انداخت تا آن را بگیرد و در بازار بفروشد. غافل از این که آن چه در آب شناور بود نه یک پوستین که یک خرس زنده گرفتار در آب بود. از قضا خرس هم در آن گیرودار در آب دست و پا می زد تا به دستاویزی چنگ بزند و خود را نجات دهد. همین که مرد دستش را دراز کرد که مثلاً پوستین را بگیرد، خرس برای نجات جانش به او چسبید. دیگرانی که دیدند سیل دارد مرد را با خود می برد، گفتند: «اگر نمی توانی پوستین را بیاوری، ولش کن و برگرد.» مرد جواب داد: «بابا، من پوستین را ول کردم، پوستین مرا ول نمی کند.»از آن پس کسی که به طمع به دست آوردن منفعتی خود را در ماجرایی وارد می کند که ربطی به او ندارد و در آن ماجرا گرفتار می شود، می گوید: «پوستین را ول کردم، اما پوستین من را ول نمی کند.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X