ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفتاب یزد اهداف سفر پادشاه عربستان به ترکیه

سرمقاله آفتاب یزد/ اهداف سفر پادشاه عربستان به ترکیه

آفتاب یزد/ « اهداف سفر پادشاه عربستان به ترکیه » عنوان سرمقاله روزنامه آفتاب یزد نوشته حشمت الله فلاحت پیشه است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

پادشاه عربســتان که روزه 5برای ســفری وارد ترکیه شــده است دیدارها و مذاکراتی با رجب طیــب اردوغان رئیس جمهور و ســایر مقامات بلندپایه ترکیه داشته است. من اعتقاد دارم که عربســتان به دنبال شــکل دهی یک بلوک ارتجاعی در دنیای عرب و البته گسترش این بلوک اســت. یعنی اگر تا به حال عربستان یک سری از کشورهایی که در شورای همکاری خلیج فارس در جنگ یمن همراه خود کرده به دلیل تحلیل رفتن قدرت خود و تغییر و تحولات تازه در منطقه در طول چند سال اخیر که باعث افول قدرت ارتجاع شده، سعودی ها ســعی می کنند که دامنــه ارتباطات خودشان را با کشورهایی مثل مصر و ترکیه گسترش دهند و هم منافع مشترک و هم نگرانی های مشــترکی را با این کشورها تعریف کنند و بر این اساس، همکاری های تازه ای را شکل دهند. لذا عربستان سعی می کند بلوک ارتجاعی را این گونه گسترش دهد و در قالب گسترش این بلوک ارتجاعی، مذاکرات جدیدی را با قدرت های بزرگ نظیر آمریکا و اتحادیه اروپا آغاز کند و هم اینکه یک حفاظی را برای کشورهای مرتجــع کوچکتر کــه در معرض تحولات دموکراتیک قرار دارند، ایجاد کند. البته عربســتان می خواهد برای خودش هم یــک حفاظی ایجاد کند چون در داخل عربستان به عنوان یک حکومت سرکوبگر بوده و در خارج نیز به عنوان حامی اصلی تروریسم و ناقض حقوق بشر مطرح است. لذا در این قالب، عربستان برنامه های خود را پیش می برد. پشتوانه سفرهای پادشاه عربســتان هم توان مالی این کشور اســت که از این توان مالی در عصر رکود اقتصادی در دنیا و به ویژه منطقه خاورمیانه استفاده کرده و قراردادهایی را با کشــورهایی که پادشاه عربستان به آنها سفر کرده امضا می کند تا این کشورها را در بلندمدت به سیاست های ارتجاعی عربستان وابسته کند که نظیر این قراردادها را در جریان سفر پادشاه عربستان به مصر و توافق ساخت پل ارتباطی میان مصر و عربستان شاهد بودیم. عربســتان همچنین قصد دارد قراردادهایی در زمینه انتقال انرژی با ترکیه امضا نماید. در واقع عربســتان به دنبال آن است ترکیه که تا به حال بیشــتر انرژی ایران و ساحل دریای خزر را منتقل می کرده این بار انرژی عربستان را ترانزیت کند و در واقع این کشور یک نقش واسطه ای انتقال انرژی را داشته باشد. همچنین عربســتان و ترکیه ســعی می کنند فضای میدانی در ســوریه را که تاکنون به ضرر آنها بوده به ســود خود شکل دهند. بعد از برجام، ایران به عنوان یکی از مهم ترین طرف ها در مسئله سوریه به رسمیت شناخته شده و به رغم نظر عربستان و ترکیه، ایران در قضیه سوریه به عنوان یک طرف قوی و محترم شناخته شده است. سعودی ها سعی می کنند با نزدیک کردن برخی دیگر از بازیگران مثل مصر و ترکیه، مانع ایفای نقش ایــران در تحولات منطقه ای شوند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده