ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشخوان«نمادها و نشانه‌ها در اندیشه مولانا» به چاپ سوم رسید

پیشخوان/«نمادها و نشانه‌ها در اندیشه مولانا» به چاپ سوم رسید

مهر/ کتاب «فرهنگ نمادها و نشانه‌ها در اندیشه مولانا» نوشته علی تاجدینی توسط انتشارات سروش به چاپ سوم رسید.
«فرهنگ نمادها و نشانه‌ها در اندیشه مولانا» نوشته علی تاجدینی به تازگی توسط انتشارات سروش به چاپ سوم رسیده است.

همان گونه که راه یافتن به طریقت و سپس حقیقت جز از طریق توجه به شریعت میسر نیست، فهم حقایق الهی نیز جز از طریق تأمل در الفاظ و متون باقی مانده بسیار صعب است. مفاهیم دینی که تا حد زیادی معقول و مجردند، تا به صورت الفاظ و تمثیل های قابل درک در نیابند فهم عموم با آن‌ها ارتباط برقرار نمی کند.
در رویکرد به حقایق الهی از زاویه نگاه هنر دینی نیز نمادشناسی و نشانه شناسی اهمیت بسیار پیدا می کند. منابع ادبی دینی سرشار از معرفت ما از همین حیث و متناسب با نیاز جامعه هنری امروز باید استخراج، تحقیق و تحلیل شوند و کاربردی بیابند. در این راستا مولانا انتخاب اول است چرا که در میان عرفا کسی به قدرت مولانا در حوزه قصه و تمثیل پدید نیامده و دوم اینکه مولانا یکی از شاخص های فرهنگ اسلامی ایرانی است.

کتاب مثنوی که مولانا آن را صیقل روح و دوستانش قرآن فارسی نامگذاری کرده اند، مجموعه ای از تفاسیر قرآن، احادیث نبوی و اطلاعات عمیق درباره ادیان است. این کتاب به تعبیری محک و ملاک ذوق ایرانیان نیز هست. مولوی فقط مبدع بعضی از مسائل نیست، بلکه کار عمده اش تحلیل و تجزیه افکار و تجارب متقدمان و به دست آوردن نتایجی تازه از آنهاست. بنابراین تحقیق درباره مولانا برابر با پژوهش درباره بهترین دستاوردهای فلسفی و دینی اسلام است.
در کتاب حاضر که تحقیقی نماد شناختی در کتاب مثنوی است، مجموعه نمادهای به کار گرفته شده مولانا بیش از ۳۰۰ مدخل شرح داده شده و ۸۸۴ کلید واژه را شامل می شود که توان تحقیق و پژوهش مخاطب را بالامی برد.
چاپ سوم کتاب «فرهنگ نمادها و نشانه ها در اندیشه مولانا» با ۸۸۸ صفحه و قیمت ۴۰۰ هزار ریال منتشر شده است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X