ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بودجه کویت با کسری بودجه شدید مواجه شده است

بودجه کویت با کسری بودجه شدید مواجه شده است

خبرگزاری صدا و سیما/ امیر کویت روز سه شنبه از دولت و پارلمان این کشور خواست برای جبران کاهش 60درصدی درآمدهای نفتی کشور که تامین اعتبار بودجه این امیر نشین را به خطر انداخته است هر چه سریع تر به فکر اصلاحات اقتصادی باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ازکویت، شیخ صباح الاحمد الاصباح درسخنانی در نشست جدید پارلمان کویت از نمایندگان و دولت خواست به فکر درآمدهای جدیدی برای این کشور باشند. کویت تا حد زیادی به درآمدهای نفتی وابسته است.

کاهش بهای نفت در بازار جهانی باعث شده است تا از درآمدهای کویت حدود 60 درصد کاسته شود و این در حالی است که از میزان هزینه های کشور به هیچ وجه کاسته نشده است. ادامه این روند باعث شده است تا این کشور از نظر تامین بودجه با کسری زیادی مواجه شود.

شیخ صباح الاحمد الاصباح برای کاهش هزینه های عمومی کشور و تحقق اصلاحات اقتصادی خواستار اقداماتی سریع بر ای اجرای اقداماتی جدی در این خصوص شد. وی افزود هر گونه تاخیر دراین خصوص تنها باعث بدتر شدن اوضاع اقتصادی کشور و افزایش کسری بودجه خواهد شد. شیخ صباح الاحمد الاصباح خاطر نشان کرد تاخیر بیشتر در اجرای چنین اقداماتی هزینه اجرای اصلاحات را افزایش خواهد داد.
قیمت نفت از ژوئن سال 2014 تاکنون حدود 60 درصد کاسته شده است و این امر به اقتصاد و بودجه کشورهای صادر کننده نفت به شدت آسیب وارد کرده است.

94درصد درآمدهای کویت از فروش نفت است و این کشور طی 16 سال گذشته از طریق مازاد درآمدهای بودجه ای توانسته است حدود 600 میلیارد دلار ذخیره ارزی جمع آوری کند.
صندوق ذخیره ارزی کویت این ذخایر ارزی را در در خارج از کشور سرمایه گذاری کرده است.
صندوق بین المللی پول هفته گذشته اعلام کرد کویت آنقدر ذخیره ارزی دارد که برای 23 سال آینده آن کافی است.

اما شیخ صباح الاحمد الاصباح امروز هشدار داد که دولت نباید از ذخایر ارزی کشور برای تامین کسری بودجه کشور استفاده کند.
وزارت دارایی کویت اعلام کرده است درآمدهای کشور در شش ماهه نخست امسال به 27 میلیارد و 600 میلیون دلار رسید و این در حالی است که رقم این شاخص در همین مدت زمان در سال گذشته به 49 میلیارد و 900 میلیون دلار رسیده بود.
دولت کویت در اوایل سال 2015 تصمیم گرفت یارانه های قیمت گازوئیل و نفت سفید را بردارد و در همین راستا در نظر دارد تصمیمات مشابه ای درباره قیمت برق ،آب و بنزین بگیرد. هزینه های کویت طی هفت سال گذشته هفت برابر شده است . علت اصلی افزایش هزینه های دولت ، افزایش حقوق کارمندان دولت و افزایش یارانه های دولتی بوده است. کویت حدود یک میلیون و 300 هزار نفر جمعیت بومی دارد و حدود دو میلیون و 900 هزارنفر تبعه خارجی دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X