ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اقتصادنیوز: چرا نماینده‌ها از عملکرد وزارت کار رضایت ندارند؟

اقتصادنیوز: چرا نماینده‌ها از عملکرد وزارت کار رضایت ندارند؟

اقتصاد نیوز/ در پی ناتوانی وزارت کار برای حل مشکل اشتغال برخی نمایندگان از عملکرد این وزارت‌خانه ابراز نارضایتی کردند.

با توجه به گذشت حدود دو سال از شروع فعالیت دولت یازدهم از نگاه برخی از کارشناسان، مسوولان دولتی برای ادامه فعالیت خود نیاز به توصیه‌ها و نقدهایی دارند که بتوانند در آینده عملکرد موفق‌تری داشته باشند. یکی از نهادهایی که اعضای آن می‌توانند به نقد مجموعه‌های مختلف دولتی بپردازند مجلس است.

در همین رابطه اقتصادنیوز در گفت‌وگو با برخی از نمایندگان مجلس ارزیابی آن‌ها را نسبت به عملکرد وزارت کار در دو سال گذشته جویا شد.

شهروز افخمی، عضو کمیسیون اجتماعی در همین زمینه به اقتصادنیوز می‌گوید: ایجاد اشتغال در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خوبی انجام نشده و این وزارت‌خانه در مورد اشتغال تا حدی مسئول است. اما در کشورهای چین و کره ژاپن در زمان بحران قبل از سیاست‌هایشان روحیه سخت‌کوشی و کم‌توقعی داشتند شده و از این مسیر بحرانی عبور کردند.

افخمی ادامه می‌دهد: نبود شایسته‌سالاری در برخی از بخش‌ها هم موثر است باید گفته‌هایمان با عملمان یکی باشد در بخش قوانین و مدیریت کشور در کارها بیشتر نیروی قدیمی مد شده است. باید از فرصت‌هایمان استفاده کنیم و در سطح خرد و کلان در واحدهای زودبازده و چند سرمایه‌‌‌بر و واحدهای بزرگ و سرمایه‌‌‌ بر استفاده کنیم.

او خاطر نشان می‌کند: به عقیده من نظر مشکل بیکاری ریشه در فرهنگ و سیاست گذاری‌ها دارد باید آماد‌ گی جدی برای کار در واحدهای تولیدی و خدماتی انجام دهیم. در این رابطه اختیارات قانونی وزارت کار مسئولیت سنگین‌تری دارد اما اگر مشکل بیکاری داریم وزارت کار باید پاسخگو باشد، این موضوع دقیق روشن نیست و این را باید دولت اصطلاح کند و ما از وزیر کار انتظار داریم ارزیابی دقیق در این مور انجام دهد.

در همین رابطه محمد بیاتیان، دبیر دوم کمیسیون صنایع و معادن می‌گوید: وزارت کار مدعی است که حدود 900 هزار شغل ایجاد کرده اما ما در این حوزه عملکرد مناسبی از این وزارت‌خانه ندیده‌ایم و در حوزه استانی و شهرستانی هم اتفاق آنچنانی نیفتاده است.

دبیر دوم کمیسیون صنایع و معادن تصریح می‌کند: در وزارت کار به دلیل گستردگی حوزه شاهد نابسامانی و ضعف و مشکلات فراوانی هستیم و این مسئله قابل نقد جدی است در مجموع تا امروز ما شاهد تحول در این حوزه نبودیم.

او اظهار می‌کند: در ساماندهی کردن در حوزه تامین اجتماعی شستا شاهد عملکرد مناسبی از این وزارت‌خانه نبودیم و باید حرکت جدی انجام دهد و باید در این رابطه نوع توانمندی مدیرانی که دراین حوزه هستند شناسایی شود و در حوزه ستادی وزارت خانه را تحول ببخشند.

بیاتیان خاطر نشان می‌کند: ایجاد اشتغال وظیفه دستگاه‌های دولتی است اما مدیریت ستادی می‌تواند به عهده وزارت کار باشد و وزارت صنعت و معدن، راه و شهرسازی و اقتصاد هم می‌تواند متوالی امر اشتغال به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باشند اما در مجموع مدیریت ستادی در حیطه اختیارات وزارت کار است.

محمد‌حسین میر محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی نیز می‌گوید: عملکرد وزارت کار در حوزه اشتغال خیلی مشخص نبوده و اقدامی که در زمینه اشتغال که ملموس و قابل ارائه باشد وجود نداشته است.

او درباره اینکه ایجاد اشتغال به عهده اجماع اقتصادی است یا وزارت کار تصریح می‌کند: این موضوع چند بخش دارد اما متوالی مستقیم وزارت کار است که نیاز به قانون گذاری جدیدی هم دارد.

میر‌محمدی درباره راه‌‌کارهای ایجاد اشتغال بیان می‌کند: فراهم کردن روند کسب و کار و ساده سازی در ارائه مجوزهای کسب و کار و ساده سازی سرمایه گذاری‌ها و ساده سازی تولید کارآفرینی می‌تواند فضای اشتغال را پوشش دهد اگر این ساده سازی‌ها و کوتاه سازی‌ها صورت نگیرد این وضعیت ادامه دارد و در این قضیه باید اراده جدی را شاهد باشیم و دستگاه‌ها به طور متمرکز ورود پیدا کنند و با توجه به گفته‌های مقام معظم رهبری درباره پیشنهاد ارئه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی می‌تواند در قالب این موضوع عملیاتی چشم‌گیر مشاهده کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده