ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش نرخ تورم نیازمند اصلاحات اساسی است

کاهش نرخ تورم نیازمند اصلاحات اساسی است

صدای اقتصاد/ متن پیش رو در صدای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران در نشست خبری که دیروز به مناسبت هفته دولت برگزار شد به کاهش مداوم نرخ تورم تا پایان دولت تدبیر و امید اشاره کرد.

روحانی و تیم اقتصادی او که در کنترل نرخ تورم ید طولانی داشتند و توانستند نرخ 45 درصدی را به 15 درصد برسانند این بار دست بر روی تک رقمی کردن نرخ تورمی گذاشته اند که تا دو سال قبل به عنوان یکی از چالش برانگیزترین شاخص های اقتصادی مطرح بود. سکان دار دولت علاوه بر نوید تک رقمی کردن نرخ تورم تا دو سال باقی مانده از عمر دولت یازدهم به موضوعاتی همچون ایجاد آرامش در بازار کالا و ارز و افزایش صادرات اشاره کرد. اما شاخص ترین سخن رییس جمهور درمورد وعده تک رقمی کردن نرخ تورم ابعاد گسترده ای می تواند داشته باشد. حسین راغفر، اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا بر این باور است که تحقق این موضوع نمی تواند زیاد دور از دسترس باشد اما نکته ای مهمی که وجود دارد، چگونگی رسیدن به تک رقمی کردن نرخ تورم است. راغفر به نیازمند بودن اقتصاد ایران به اصلاحات اساسی اشاره می کند و می گوید: تاکنون اگر نرخ تورم کاهشی بوده عمدتا به دلیل پا برجا بودن رکود در کشور بوده است. در ادامه مشروح گفت وگوی این اقتصاددان با صدای اقتصاد را می خوانید.

آقای دکتر به نظر شما تا چه حد می توان به سخنان رییس جمهور درمورد تک رقمی کردن نرخ تورم امیدوار بود؟
در چند وقت اخیر اقدامات موثری در جهت کاهش نرخ تورم صورت گرفته است و همین موضوع زیمنه ساز شده که نرخ تورم از 45 درصد به 15 درصد برسد. اما موضوعی که نباید آن را فراموش کرد این است که این کاهش چگونه صورت گرفته و یا قرار است بگیرد. چگونگی کاهش نرخ تورم موضوع اصلی بحث ما باید باشد. این در حالی است که آمارها نشان می دهد کاهش نرخ تورم در دو سال گذشته به دلیل وجود رکود شدیدی بوده که وجود داشته است. در این موضوع که کشور ما ظرفیت کاهش نرخ تورم تا تک رقمی شدن را دارد شکی نیست اما نیازمند اصلاحات اساسی است که متاسفانه تاکنون شاهد تغییر و اصلاحات نبوده ایم.
اصلاح در نظام بانکی یکی از مهمترین پارامترها است. از دیدگاه من اصلاح نظام بانکی در حالی باید صورت گیرد که بانک های ما به مرز ورشکستگی رسیده اند. از سوی دیگر وجود موسسه ها مالی غیرمجاز یکی دیگر از مشکلاتی است که دامن نظام بانکی کشور را گرفته و در این میان نیز هزینه دسترسی به اعتبارات بانکی افزایش داشته است.

از دیدگاه شما در چه بخش های باید اصلاحات اساسی صورت بگیرد؟
اصلاح در نظام بانکی یکی از مهمترین پارامترها است. این در حالی است که از دیدگاه من اصلاح نظام بانکی در حالی باید صورت گیرد که بانک های ما به مرز ورشکستگی رسیده اند. از سوی دیگر وجود موسسه ها مالی غیرمجاز یکی دیگر از مشکلاتی است که دامن نظام بانکی کشور را گرفته و در این میان نیز هزینه دسترسی به اعتبارات بانکی افزایش داشته است. تمام این معضلات دست در دست هم داده اند و در این میان بنگاه های کوچک و متوسط که می توانند در تولید کشور نقش بسزایی داشته باشند از دسترسی به اعتبارات بانکی محروم هستند.

فضای کسب و کار کشور یکی دیگر از موضوعاتی است که نیازمند اصلاحات اساسی خواهد بود. البته باز هم باید تاکید کنم که ما در رتبه بندی نرخ تورم هنوز هم جز اولین ها به حساب می آیم و همین موضوع فعالیت اقتصادی در کشور را کاملا زیر سوال می برد و به نوعی در لیست غیر منطقی بودن قرار می دهد. در کشوری مانند ترکیه که در همسایگی ما قرار دارد نرخ بهره بانکی حدود 4 درصد است اما در ایران این نرخ به ظاهر 20 درصد تعیین شده و عملا تمام وام گیرندگان بازپرداخت هایشان بالای 34 درصد است. این دستکاریها در حالی صورت می گیرد که خود بانک مرکزی هم از آن خبر دارد اما چون این نهادها متعلق به نهادهای نظامی و انتظامی است به این سادگی ها نمی توانند مانع فعالیت آنها شد و البته باید این نکته را عنوان کنم که توقف این نهادها عزمی فراتر از دولت می خواهد.
فکر می کنید برای تحقق تک رقمی کردن نرخ تورم با توجه به مباحثی که عنوان کردید باید چه اقداماتی صورت گیرد؟
از دیدگاه من بسیاری از مباحث اقتصادی ایران نیاز به اصلاحات اساسی دارد. این در حالی است که دولت هنوز هم استراتژی توسعه صنعتی ندارد و تمام فرصت های که در حال حاضر برای مان ایجاد می شود به دلیل نداشتن برنامه هدر می روند. اگر بخواهیم تا پایان دوران دولت یازدهم به تک رقمی شدن نرخ تورم فکر کنیم و آن را عملیاتی کنیم باید به چگونگی ایجاد اشتغال افراد در جامعه و کاهش رکود شکل گرفته بر سر اقتصاد کشور رسیدگی کنیم که تمام این گزینه ها باز هم نیازمند اصلاحات متناسب با شرایط موجود دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده