ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله سیاست روز آزمونی به نام نشست آنکارا

سرمقاله سیاست روز/ آزمونی به نام نشست آنکارا

سیاست روز/ « آزمونی به نام نشست آنکارا » عنوان سرمقاله روزنامه سیاست روز به قلم قاسم غفوری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

نشست سازمان همکاری اسلامی با حضور مقامات بیش از ۵۰ کشور اسلامی در ترکیه آغاز به کار کرده است و روزهای پنجشنبه و جمعه نیز نشست سران برگزار می‌گردد. این نشست در حالی برگزار می‌شود که یک سوال اساسی مطرح است و آن وظایف و اولویت‌های این سازمان به نمایندگی از یک و نیم میلیارد مسلمان است. امروز جهان اسلام با درد و رنج‌های بسیاری همراه است که دورانی تلخ را برای امت واحد اسلامی به همراه داشته و رویکرد به سیاست‌ها و اقدامات واحد برای مقابله با آنها از مطالبات جهان اسلام از سران و دولتمردان است که در اجلاس سازمان همکاری اسلامی گردهم آمده‌اند.
در باب وظایف سازمان همکاری اسلامی توجه به مسئله فلسطین به عنوان اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین دغدغه جهان اسلام، پایان دادن به بحران سوریه با محوریت مبارزه با تروریسم و مقابله با دخالت‌های بیگانگان در امور این کشور، حل بحران تروریسم در منطقه، مقابله با موج گسترده اسلام‌ستیزی که در جهان ایجاد شده و مسلمانان به عنوان محور تروریسم معرفی می‌شوند، وضعیت بحرانی پناه‌جویان در اروپا که اکثریت آنان مسلمان هستند، حل بحران‌های اقتصادی جهان اسلام و فقری که بسیاری از این کشورها را فراگرفته، مقابله با ترفندهای دشمنان برای اختلاف‌افکنی میان شیعه و سنی، بررسی ابعاد کشتار مسلمانان در زاریای نیجریه و تعیین وضعیت شیخ زکزاکی، بررسی ابعاد فاجعه منا و برنامه‌ریزی برای عدم تکرار این فاجعه، حفظ آتش‌بس و مقابله استمرار تجاوز ائتلاف سعودی - آمریکایی به یمن، از اولویت‌های سازمان همکاری اسلامی و از مطالبات اصلی جهان اسلام است. نکته بسیار مهم آنکه دوری از این وظایف بی‌اعتمادی یک و نیم میلیارد مسلمان به این سازمان را به همراه خواهد داشت.
آنچه در روند و تحولات جهانی مشاهده می‌شود آن است که دشمنان جهان اسلام با ابزارهای متعدد به توطئه علیه جهان اسلام هستند. حمایت از گروه‌های تروریستی، وضع قوانین ضد اسلامی به بهانه مبارزه با تروریسم در اروپا و آمریکا، لشگرکشی نظامی به بهانه حقوق بشر و امنیت جهانی به ممالک اسلامی، اقدام علیه جبهه مقاومت برای تهی ساختن جهان اسلام از ارزشها و به زیر سلطه درآوردن کشورهای اسلامی، حمایت از رژیم صهیونیستی به عنوان محور اصلی طراحی غرب علیه جهان اسلام، تنها بخش‌های کوچکی از توطئه‌های دشمنان علیه امت اسلامی است. متاسفانه برخی از کشورهای اسلامی در توهم قدرت بودن و رسیدن به موقعیت منطقه‌ای گرفتار بازی آمریکایی‌ شده‌اند که زخم‌های بسیاری بر پیکر جهان اسلام وارد ساخته‌اند. سعودی از جمله کشورهایی است که در توهم رسیدن به قدرت برتر منطقه گام‌ در مسیر خوش‌خدمتی به دشمنان جهان اسلام نهاده که خسارت‌های بسیاری به منطقه و کل جهان اسلام وارد ساخته است.
اجلاس سازمان همکاری اسلامی در حالی برگزار می‌شود که رفتارهای سعودی نشان می‌دهد که به نیابت از آمریکا و صهیونیست‌ها «مقاومت اسلامی لبنان» را هدف گرفته، درصدد است تا بخشی دیگر از سناریوی توطئه خود علیه حزب‌الله لبنان را در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در ترکیه اجرا کند. این نشست در حالی در سطح وزرای خارجه در حال برگزاری است که سعودی طرح قرار دادن نام حزب‌الله به عنوان گروه تروریستی در بیانیه پایانی را پیگیری می‌کند.
با توجه به سفر سلمان پادشاه سعودی به مصر و نیز دیدارهای وی با مقامات ترکیه، سفر وزیر دفاع سعودی به اردن و امارات، اقدام بحرین در تروریستی معرفی کردن حزب‌الله، محور حضور وی در این اجلاس و یارگیری علیه مقاومت است. رفتاری که همان خواست غرب برای دور ساختن جهان اسلام از اولویت‌ها و هدایت آن به اهداف خود است. آنچه جهانیان بر آن تاکید دارند آن است که حزب‌الله رکن اصلی مبارزه با رژیم صهیونیستی و تروریسم تکفیری است که در طول سال‌های اخیر بیشترین خدمات را به جهان اسلام داشته و در این راه شهیدان بسیاری را نثار کرده است. جایگاه حزب‌الله چنان است که صهیونیست‌ها و حتی آمریکایی‌ها رسما آن را تهدیدی برای منافع خود در منطقه دانسته و حذف آن را از اولویت‌های خود عنوان داشته‌اند.
جهانیان اذعان دارند اگر نبود ایستادگی‌ها و رشادت‌های مقاومت در قالب جمهوری اسلامی ایران، عراق، سوریه و حزب‌الله لبنان اکنون تروریسم سراسر جهان را فراگرفته بود لذا به جای اجرای طرح غرب مبنی بر تروریستی نامیدن حزب‌الله باید از آن به عنوان ارزش و افتخار جهان اسلام قدردانی شود.
این سوال مطرح می‌شود که اگر سعودی واقعا به دنبال مقابله با تروریسم است چرا به مقابله با تروریسم صهیونیستی نمی‌پردازد که اولین تروریسم دولتی است و حتی رویکردهای مثبت به آن دارد چنانکه «مجتهد» کاربر معروف عربستانی که زوایای پنهان آل‌سعود را فاش می‌کند، تاکید کرد: بعید نیست «محمد بن‌سلمان» ولیعهد وزیر جنگ سعودی در سفرش به اردن با صهیونیست‌ها دیدار و درباره توافق‌های جدید با مصر هماهنگی کند. جالب توجه آنکه اسپانیا از کشف محموله سعودی برای تروریست‌ها خبر داده است. در همین حال اسناد نشان می‌دهد که سعودی ده‌ها میلیارد دلار برای تقویت تروریسم در سوریه و یمن اختصاص داده و از کانون‌های بحران‌ساز منطقه است.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که از وظایف سازمان همکاری اسلامی مقابله با بحران‌سازی نیابتی سعودی علیه مقاومت و منطقه است چراکه کارنامه سعودی نشان می‌دهد به دلیل گرفتار آمدن در بازی دشمنان جهان اسلام هیچ برنامه‌ای جز افزایش زخم‌ها بر پیکر جهان اسلام در دستور کار ندارد. نکته قابل توجه آنکه به رغم ادعاهای غرب که تلاش دارند تا چنان وانمود سازند که مخالفت با رفتارهای منطقه‌ای سعودی صرفا از سوی ایران صورت می‌گیرد اما حقیقت امر آن است که این مخالفت صرفا شامل جمهوری اسلامی نمی‌شود بلکه بسیاری از کشورهای اسلامی و حتی غیر‌اسلامی مخالف رفتارهای آمریکایی‌گرایانه سعودی هستند چنانکه در نشست اخیر اتحادیه عرب، بسیاری از کشورها با طرح سعودی برای قرار دادن نام حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی مخالفت کرده و آن را خیانت به جهان اسلام دانسته‌اند. نشست آنکارا آزمونی برای سران کشورهای اسلامی است که با حمایت از مقاومت از جمله حزب‌الله، نشان دهند که در مسیر خواست ملت‌های خود گام برمی‌دارند چراکه در غیر این صورت باید منتظر واکنش ملت‌های خود باشند که نتیجه آن حذف بسیاری از آنها از عرصه قدرت خواهد بود.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده