ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دوگام مهم دولت یازدهم برای مبارزه با فساد اقتصادی

دوگام مهم دولت یازدهم برای مبارزه با فساد اقتصادی

روزنامه شهروند/ اخبار اختلاس و فسادهای اقتصادی که مدت‌هاست واکنش‌های انتقادی مردم را به دنبال داشته، با دوحرکت اساسی ازسوی دولت یازدهم مواجه شده است. دوحرکت پیشگیرانه که می‌تواند نقش مهمی در شفافیت و رصد اطلاعات داشته و مانع بزرگی برای تخلف‌ها و فسادهای اقتصادی ایجاد کند.

در این حوزه، چندی پیش لایحه دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات در مجلس تصویب شد. این موضوع درحالی رخ داد که وزارت ارتباطات نیز از عزم جدی خود برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات خبر داده تا با ایجاد شبکه‌ای الکترونیک، تمام خدمات دولتی ارایه و ثبت شود و از همین محل، گزارش‌گیری و امکان رصد شفاف اطلاعات فراهم شود. دراین جریان، وزارت راه‌وشهرسازی به‌عنوان نخستین نهاد اجرایی و سیاسی مطرح است که داوطلب شفاف‌سازی اطلاعات زیرمجموعه‌های خود شده است. دغدغه‌های اجتماعی عباس آخوندی، وزیر راه‌وشهرسازی موجب شده تا او برای اجرای قانون دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات پیش‌قدم شود و سامانه‌های مختلفی برای گزارش و رصد اطلاعات دستگاه‌های زیرمجموعه وزارتخانه خود طراحی کند.

موضوعی که او با حضور درغرفه روزنامه شهروند (در نمایشگاه مطبوعات)، مجددا بر آن تأکید دارد. او که عصر دوشنبه به جمع خبرنگاران «شهروند» آمده بود، تأکید دارد: تا زمانی که حس اجرای عدالت اجتماعی درمردم ایجاد نشود، فعالیت‌های خیرخواهانه و داوطلبانه درجامعه کمرنگ‌تر می‌شود. او در گفت‌وگو با «شهروند»، ادامه داد: عدالت بر احسان و فعالیت‌های خیرخواهانه تقدم دارد و زمانی که جامعه حس کند عدالت اجتماعی اجرا می‌شود، به صورت ناخودآگاه و براساس ذات و فطرت پاک به فعالیت‌های خیرخواهانه و داوطلبانه اقدام خواهد کرد.

اجرای عدالت پیش‌نیاز مشارکت اجتماعی
وزیر راه‌وشهرسازی همچنین با تأکید بر این‌که قانون دسترسی آزاد شهروندان یکی از قدم‌های اساسی برای مبارزه با فساد است، توضیح داد: منظور از اطلاعات صرفا اطلاعات سیاسی نیست و زمانی که شهروندان به اطلاعات مختلف اعم از اقتصادی، اجتماعی، مشارکتی و ... دسترسی داشته باشند و گزارش‌ها برای مردم شفاف و قابل دسترس باشد، وقوع تخلف در این سیستم دشوار می‌شود و بخش مهمی از مبحث عدالت اجتماعی اجرایی می‌شود و سطح رضایت شهروندی ارتقا خواهد داشت.

آخوندی با اشاره به اهمیت حقوق شهروندی اعلام کرد: حقوق شهروندی در دوران مدرن سه دسته است: حقوق مدنی که شامل حق مالکیت و انتخاب و... می‌شود. حقوق سیاسی که مربوط به مشارکت‌های سیاسی می‌شود و حقوق اجتماعی که به مردم امکان می‌دهد زندگی شرافتمندانه داشته باشد و شامل مسائل رفاهی مانند آموزش‌وپرورش، بازنشستگی، حق داشتن سرپناه و... می‌شود.

او ادامه داد: متاسفانه در ایران چندان به حقوق شهروندی پرداخته نشده است که لازمه آن داشتن نظام جامع در این خصوص است. آنچه تاکنون درباره حقوق شهروندی در ایران رخ داده، به صورت کاملا پراکنده بوده است و اجماع ملی در این زمینه و در زمینه مفهوم رفاه اجتماعی نداریم که بخشی از آن به عهده دولت و بخشی به عهده جامعه است اما بعضی آن را تماما از چشم دولت می‌بینند.
وزیر راه‌وشهرسازی تأکید کرد: بسترسازی برای ارایه شفاف اطلاعات و قانون مهمی که اخیرا درمجلس تصویب شد، گام ارزشمندی برای جلوگیری از تخلف درتمام حوزه‌ها و به‌ویژه فسادهای اقتصادی است که وزارت راه‌وشهرسازی برای ارایه شفاف اطلاعات خود پیشگام شده است.

او همچنین درباره فرهنگ داوطلبی درکشور و جایگاه آن تأکید کرد: برای گسترش فرهنگ داوطلبانه نیازمند افزایش سرمایه‌های اجتماعی هستیم و باید عدالت بر احسان تقدم داشته باشد زیرا هرگاه مردم احساس کنند عدالت اجتماعی وجود دارد، به صورت ناخودآگاه روش‌های نیکوکارانه و احسان را درپیش می‌گیرند.

اربعین حسینی روزانه ٣‌هزار نفر به عراق پرواز می‌کنند
وزیر راه‌وشهرسازی درباره کمبود بلیت هواپیما برای پروازهای عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی نیز به «شهروند» گفت: برای این ایام ٢٦٠ پرواز تدارک دیده شده است که از ٥ تا ١٨ آذرماه روزی ٣‌هزارنفر زائر را جابه‌جا می‌کند که در روز اربعین شمار این جابه‌جایی‌ها به ٦‌هزارنفر می‌رسد. ضمن این‌که قیمت بلیت این پروازها قبلا از طریق رسانه‌ها اعلام شده است.
آخوندی پیش از این قیمت بلیت پروازهای اربعین حسینی را بین ٨٥٠‌هزار تا یک‌میلیون و٢٠٠‌هزارتومان اعلام کرده و گفته بود این نرخ‌گذاری‌ها برخلاف رویه قیمت بلیت پروازهای بین‌المللی است زیرا در پروازهای بین‌المللی عرضه و تقاضا عامل تعیین قیمت بلیت است اما نرخ‌گذاری برای پروازهای عتبات عالیات درجهت پیشگیری از بازار سیاه انجام شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده