ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هزینه ۸۰۰ میلیون دلار بدون نتیجه در روند صلح افغانستان

هزینه ۸۰۰ میلیون دلار بدون نتیجه در روند صلح افغانستان

تسنیم/ مسئول برگزاری کنفرانس «ارزیابی روند صلح افغانستان» اعلام کرد که حدود ۸۰۰ میلیون دلار در ۵ سال گذشته در این روند هزینه شده اما نتیجه چندانی در بر نداشته است.

«حاجی عزیزالله دین محمد» یکی از اعضای ارشد شورای عالی صلح افغانستان، در کنفرانس علمی «ارزیابی روند صلح افغانستان» در کابل گفت: باتوجه به وضعیت کنونی افغانستان، گفت‌وگوهای صلح این کشور حتی نباید یک لحظه هم به تاخیر بیفتد.
دین محمد افزود: در وضعیت کنونی افغانستان و جنگ جاری در این کشور، مردم افغان آسیب می‌بینند، کشته می‌شوند و خانه‌هایشان تخریب می‌شوند، بنابراین برای پایان جنگ در این کشور باید تلاش کرد و از طریق گفت‌وگو به صلح دست یافت.
عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان اظهار داشت: برای از سرگیری روند مذاکرات صلح در افغانستان تفاوتی نمی‌کند که این روند در پاکستان یا در جای دیگری از سر گرفته شود.
این اظهارات در حالی انجام می‌شود که دور اول گفت‌وگوهای صلح با طالبان افغان حدود دو ماه قبل در پاکستان انجام شد، اما برگزاری دور دوم آن با تأیید خبر مرگ ملاعمر رهبر سابق طالبان افغان به تعویق افتاد.
بررسی‌های صورت گرفته در این کنفرانس نشان می‌دهند که با وجود صرف هزینه‌های فراوان، روند صلح افغانستان نتیجه چندانی در بر نداشته است.
«دانش کروخیل» مسئول برگزاری کنفرانس علمی ارزیابی روند صلح افغانستان، به خبرنگاران گفت: براساس نتایج تحقیقات صورت گرفته، بیش از 782 میلیون دلار در حدود 5 سال گذشته در روند صلح افغانستان هزینه شده است.
کارشناسان امور سیاسی افغانستان نیز بر این باورند که روند صلح افغانستان در یک مسیر نادرست در جریان بوده و هیچ دستاوردی در پی نداشته است اما شورای عالی صلح افغانستان اعلام می‌کند که این روند با وجود کاستی‌هایی، با دستاورد همراه بوده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده