ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چه کسانی می خواهند با حمله به استراو ایران را ناامن جلوه دهند؟

چه کسانی می خواهند با حمله به استراو ایران را ناامن جلوه دهند؟

تابناک/ متن پیش رو در تابناک منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

کدام ایرانی می پذیرد که تصور از مردم ایران و حاکمیت این گونه به جهانیان عرضه شود. ما ایرانی ها سال های متمادی است، به فرهنگ و مهمان نوازی شهرت داشته ایم و خواهیم داشت و بدون شک، کسانی که بخواهند از ادب ملت ایران چهره ای دیگر نشان دهند با واکنش عمومی روبه رو خواهند شد.
از سال 92 پس از بهبود روابط ایران و انگلستان و ایجاد کاردار غیر مقیم، زمزمه‌های ورود جک استراو به ایران بعد از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم آغازشد. سفر «جک استراو» پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با چالش‌های فراوانی روبه‌رو شد و حتی کار به جایی رسید که برخی نمایندگان اعلام کردند، با گوجه فرنگی به استقبال او خواهند رفت.
این ماجراها گذشت تا اینکه چند روز پیش، خبری مبنی بر پیاده روی جک استراو در خیابان های تهران پخش و گمانه‌زنی‌ها در خصوص سفر وزیر خارجه پیشین و نماینده فعلی پارلمان انگلیس آغاز شد.

از همان آغاز علت و نوع این سفر شخصی اعلام شد و به گفته خود جک استراو به همراه همسرش در حال سفر به شهرهای تاریخی ایران است و می‌گوید، هدفش از این سفر، خنثی‌سازی جو ایران‌هراسی در رسانه‌های جهان است. در همین حال، یک منبع آگاه نیز اعلام کرد که سفر جک استراو شخصی است، نه کاری و او با تور گردشگری به ایران آمده است.

جک استراو در ابتدا یزد را اولین شهر بعد از تهران برای سفر و گشت و گذار انتخاب کرد و مسیر تهران به یزد را با قطار پیمود. او در حاشیه سفرش به این شهر تاریخی، در پیامی از زیبایی‌های یزد، رفاه و امنیت بالای ایران و مهمان‌نوازی ایرانیان گفت و دیگر گردشگران را به ایران دعوت کرد.

وی در پیام فیسبوکی خود نوشت: «خاطره سه روز اقامت در هتل باغ مشیرالممالک یزد و بازدید از جاذبه‌های منحصر به فرد یزد، تفت و میبد دیدنی بود. این سفر همراه با مهمان‌نوازی ایرانی و آسایش با حس امنیت بالا بود. این سفر بدون تشریفات و با این کیفیت، چراغ سبزی است برای سفر گردشگران به ایران اسلامی».

البته حاشیه های سفر جک استراو از همان سفر یزد با نامه چهل تشکل فرهنگی یزد در محکوم کردن سفر استراو به این شهر آغاز شد. اما سفر استراو به شیراز و بعد از آن اصفهان با واکنش‌ها و حاشیه‌های بیشتری همراه بود.

در اولین واکنش پنجشنبه گذشته، عده‌ای مقابل هتل محل اقامت او در شیراز تجمع کردند، ولی شدیدترین واکنش نسبت به حضور وی در اصفهان رخ داد؛ جایی که برخی منتقدان سفر وزیرخارجه اسبق بریتانیا با تجمع‌هایی در مقابل هتل محل اقامت او و همچنین دانشگاه هنر اصفهان به حضور وی در اصفهان انتقاد کردند. حتی این فشارها به قدری زیاد شد که استروا مجبور به ترک هتل عباسی و رفتن به هتلی در شاهین شهر، یکی از شهرهای اطراف اصفهان شد و نهایتاً به تهران بازگشته است.

مشاهده می شود که خلاصه ای از سفرنامه جک استروا به ایران در سال 1394 که در بالا شرح کوتاهی از آن را ذکر کردیم، هیچ قرابتی با فرهنگ مهمان نوازی و همچنین برخی سنن اسلامی و ایرانی ما ندارد!

اینکه در جامعه ما عده ای ما هر عنوان و برچسبی بخواهند از ظرفیت جامعه مردم سالار با استفاده از تجمع یا تظاهرات بر خلاف منافع ملی عمل نمایند، مورد تأیید و حمایت هیچ کس نخواهد بود.

به هر حال آقای جک استراو از مبادی رسمی کشور و با گرفتن ویزا سفری شخصی را آغاز کرده است. اینکه فردی به کشور از طریق مبادی رسمی وارد شود؛ بدین معناست که نهادهای نظارتی و همچنین امنیتی کشور این سفر را غیر قانونی و بر خلاف امنیت ملی قلمداد نکرده اند و ورود وی به کشور قانونی بوده است.

بنابراین اینکه عده ای خود را بالاتر از قانون و همه چیز تصور کنند و به هیچ قاعده و ضابطه ای وفادار نباشند، در هیچ کجای دنیا پذیرفته نیست. اینکه ما با اقدامات و تجمع های غیر قانونی به یک فرد خارجی که به کشور ما آمده است، توهین کنیم بر اساس کدام اصل در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما قابل توجیه است؟

کشور ما از سال های پیش با مشکلی با عنوان ایران هراسی روبه رو بوده است، به نحوی که بدخواهان جمهوری اسلامی ایران از طریق تبلیغات گسترده به دنبال این بوده اند که فضای کشور را چنان آشفته و ناامن جلوه دهند که هیچ توریست و سرمایه گذاری جرأت پا گذاشتن در داخل ایران را نکند. در واقع دشمنان ملت ایران با سرمایه گذاری های میلیون دلاری توانسته بودند تا حدی موضوع ایران هراسی را در میان کشورها و مردم خارجی نهادینه کنند.

اما این روزها که سرمایه گذاری بدخواهان شکست خورده و حتی باعث شده است که وزیر خارجه سابق انگلستان نیز برای نشان دادن امنیت و ثبات ایران در منطقه آشوب زده خاورمیانه به کشورمان بیاید، عده ای با عملکرد خودشان آب به آسیاب دشمن می ریزند.

ذکر این نکته ضروری است که هیچ کس عملکرد انگلیس در سال های گذشته در رابطه با ایران و ایرانی را تأیید و حمایت نمی کند. همگان خاطره کودتای 28 مرداد 32 و یا عملکرد انگلیس در بعد از انقلاب را از یاد نمی برند؛ اما شیوه مخالفت با عملکرد و جلوگیری از نفوذ غربی ها به داخل تجمع در مخالفات با گردشگری یک سیاستمدار اسبق انگلیسی نیست.

امروزه در موضوع توریسم علاوه بر منافع اقتصادی جامعه، پای اعتبار و اقتدار حاکمیت و کشور نیز در میان است. هر توریست و جهانگرد که میهمان کشور می‌شود، علاوه بر ثبت و ضبط زندگی اجتماعی مردم، تصویری از نظم و حاکمیت آن کشور را به افکار عمومی جهان عرضه می‌کند.

کدام ایرانی می پذیرد که تصور از مردم ایران و حاکمیت این گونه به جهانیان عرضه شود. ما ایرانی ها سال های متمادی است که به فرهنگ و مهمان نوازی شهرت داشته ایم و خواهیم داشت و بدون شک کسانی که بخواهند از ادب ملت ایران چهره ای دیگر نشان دهند با واکنش عمومی روبه رو خواهند شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده