ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش "احتیاط و اعتماد" دو مانع بزرگ برجام

سرمقاله آفرینش/ "احتیاط و اعتماد" دو مانع بزرگ برجام

آفرینش/ « "احتیاط و اعتماد" دو مانع بزرگ برجام » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دو روی سکه برجام مدام در حال چرخش است و هربار یک روی آن مورد توجه طرفداران و مخالفان قرار می‌گیرد. روی اقتصادی برجام مسئله‌ای است که دولت تمام توان اجرایی خود را بر آن نهاد تا بتواند با لغو محدودیت‌های جهانی، وضعیت داخلی را سامان بدهد و اقتصادی را که تا مرز ورشکستگی پیش رفته بود را از خطرنجات دهد.
روی دیگر سکه برجام وجهه‌ای سیاسی دارد که بیش ازهمه مورد توجه مخالفان آن می‌باشد.مخالفان برجام با دستاویز برخی مسائل و بزرگ‌نمایی کاستی‌هایی که ریشه و وخیم شدن آنها از دوران قبل نشأت می‌گیرد، قصد دارند دولت و عملکرد هسته‌ای آن را زیر سوال ببرند و تلاش‌های صورت گرفته را بی اثر و برخلاف صلاح ملت و منافع ملی جلوه دهند. درحالی که برجام و پرونده هسته‌ای یک مسئله فراقوه‌ای بوده و اقدامات صورت گرفته درآن براساس صلاحدید کلی نظام صورت گرفته و سلیقه‌های شخصی و حزبی درآن دخیل نیست.
اما درزمان فعلی واکنش مخالفان برجام پس ناتوانی در پذیرفته شدن و حمایت عمومی ازآن، به سمت مانع تراشی و اخلال در روند اجرای آن هستند. بخش اعظم تاثیرگذاری عملی برجام در اقتصاد کشور مربوط به از سرگیری و گسترش روابط تجاری ایران با غرب می‌باشد. لغو تحریم‌ها و حضور شرکت‌ها و صنایع بزرگ دنیا در ایران مهمترین امتیاز برجام به لحاظ اقتصادی است که به عنوان گام اول تقویت مناسبات سیاسی و بین المللی نیز شناخته می‌شود.
لذا مخالفان برجام با ایجاد فضای متشنج و شانتاژهای تبلیغاتی سیاسی به دنبال ناموفق نشان دادن عملکرد مذاکره کنندگان برجام هستند. مسلماً ورود صنعت و سرمایه از خارج مستلزم ایجاد فضایی آرام در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی می‌باشد. این وظیفه دولت است تا ابتدا با تثبیت و تقویت پایه‌های اقتصاد داخلی، جذابیت لازم را برای بخش خصوصی فراهم سازد. اما زمانی که توان و وقت دولت صرف پرداختن به مخالفت‌ها و سنگ اندازی‌های پیرامون این مسئله گردد، عملاً انرژی کافی برای رفع مشکلاتی که طی سال‌های گذشته به وجود آمده، باقی نمی‌ماند.
البته این رویه مخالفان داخلی فرصت را برای دشمنان و مخالفان خارجی برجام نیز فراهم می کند تا مدام به دنبال محدود سازی ایران و تقویت دیوار تحریم‌هایی باشند که با توافق هسته‌ای ترک برداشته و بخشی ازآن فرو ریخت. منکر عدوات‌ها و کارشکنی‌های غرب علیه کشورمان نیستیم، اما درحال حاضر بسیاری از شرکت‌ها، بانک‌ها و کارتل‌های اقتصادی و صنعتی، علیرغم لغو تحریم‌ها و اعلام مقامات آمریکایی، جانب "احتیاط" را گرفته و همه منتظرند تا بدنه برجام و توافق ایران و 1+5 کمی مستحکم گردد و پس از آن اقدام به مراوده اقتصادی نمایند.
مسئله دیگری که موجب احتیاط فعالان اقتصادی غربی گردیده، موضوع "اعتماد" است. اعتماد به اینکه آیا با چنین اوضاع پر تنشی که در داخل ایران برعلیه دولت و برجام راه افتاده، می‌توان تضمین داد که دولت یازدهم و یا دولت بعدی توان محافظت و حمایت از این مشارکت‌های تجاری و سرمایه‌های خارجی را داشته باشد یا نه؟!
عدم احتیاط و اعتمادی که درحال حاضر در بین غول‌های صنعتی دنیا و سرمایه گذاران بخش خصوصی به وجود آمده، بهترین ابزاری است که به دست مخالفان داخلی و خارجی برجام افتاده و هر روز آتش آن را شعله‌ور می‌سازند. از مخالفان خارجی که توقعی نیست چرا که آنها از ضعف همگرایی داخلی ما استفاده می‌کنند و ازماست که برماست. اما از مخالفان و سیاسیون که منافع ملی را برمحور منافع حزبی قلمداد می‌کنند، این انتظار وجود دارد تا قدری به وضعیت و معیشت مردم توجه داشته باشند.
پیشروی با چنین رویه‌ای صرفاً تاب و توان مردم را کاهش خواهد و امید به آینده را در کشور تضعیف خواهد ساخت. امروز عموم مردم منتظرند تا با لغو تحریم‌ها و گسترش مراودات خارجی، زمینه ازسرگیری تولید کارخانجات تعطیل شده، اشتغال کارگران بیکارشده و کاهش تورم و گرانی افسار گسیخته‌ای که در سال‌های گذشته توان مالی و معیشتی آنها را نابود ساخته بود، فراهم شود و زندگی آرامی را داشته باشند.
مخالفان و مانع تراشان برجام توجه داشته باشند که کلیت نظام درحالی با محدودسازی و نظارت‌های گسترده هسته‌ای از سوی غرب موافقت کردند که تحریم های اقتصادی برداشته شود و فرصت برای تقویت بنیه اقتصاد داخلی و ورود سرمایه و تکنولوژی خارجی فراهم گردد. اگر با این دست اقدامات و کارشکنی‌‌ها که مدام شاهد آن هستیم،مانع بهره‌گیری از فرصت لغو تحریم‌ها شوند، عملاً خودزنی کرده‌ایم و ضمن دادن امتیاز به غرب، دستاورد چشمگیری را بدست نخواهیم آورد.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده