ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله مردم سالاری برجام ستیزان

سرمقاله مردم سالاری/ برجام ستیزان

مردم سالاری/ « برجام ستیزان » عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم بهروز پورسینا است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

اپیزود اول: جمهوری اسلامی‌ایران توانست از روند رو به توسعه تحریم‌ها پیشگیری کند و کشور را از خطر حمله وسیع سایبری به تاسیسات زیربنایی، در امان نگه دارد؛ قطعنامه ننگین 1929 شورای امنیت سازمان ملل لغو شد؛ حق غنی‌سازی اورانیم در شورای امنیت سازمان ملل برای جمهوری اسلامی‌ایران به طور رسمی‌پذیرفته شد؛‌ با لغو تحریم‌های بانکی،مبادلات بانکی و سوئیفت در حال اجراء است؛ ایران توانست به حداقل 100 میلیارد دلار از اموال خود دسترسی پیدا کند؛برای نو سازی صنعت فرسوده حمل‌و‌نقل هوایی ایران، قرارداد خرید 118 فروند انواع هواپیماهای مسافربری ایرباس با فاینانس بانکهای اروپایی و باز پرداخت از محل فروش بلیط در حال نهایی شدن است؛ مدیران ارشد بوئینگ برای تامین بخشی از نیاز کشور به خرید هواپیماهای مسافربری، در تهران حضور پیدا کرده اند؛ خرید هواپیماهای جنگی راهبردی سوخو 30 در حال انعقاد است؛ سامانه موشکی اس 300 به ایران تحویل داده شد؛تحریم فروش نفت ایران همچنین صنعت پتروشیمی ‌شکسته شد؛ ایران در یک فرصت طلایی دوباره، امکان ازدیاد برداشت از منابع مشترک نفت و گاز را که به دلیل تحریم‌های بانکی و نفتی بسیار کند شده بود پیدا کرد؛ تحریم‌های بیمه صنعت حمل‌و‌نقل دریایی جمهوری اسلامی‌ایران لغو شد؛ تحریم فروش قطعات خودرو به ایران، لغو شد؛ شرکت‌های آسیایی و اروپایی امکان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعت ایران را پیدا کردند. ترامپ و تد کروز، دو رقیب اصلی نامزدهای جمهوری خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016، وعده دادند که بدلیل تقویت جمهوری اسلامی‌ایران و تضعیف و تحقیر آمریکا از ناحیه توافق هسته‌ای 1+5 با ایران یا همان برجام، در همان روز اول انتخاب شدنشان بعنوان رئیس جمهور آمریکا، به طور یکجانبه این توافق را ملغی خواهند کرد...؛ اینها بخشهایی از اخبار موفقیت‌های برجام، طی چهار ماه گذشته است که به همین میزان در این مختصر، اکتفا‌ می‌شود.
اپیزود دوم‌: سایت‌ها، خبرگزاری‌ها، گروه‌ها در کنار یادداشت‌نویسان و سرمقاله‌نویسان و برخی شخصیت‌های سیاسی داخلی از طیف منتقدین یا مخالفین عملکرد و دیدگاه‌های دولت تدبیر و امید دکتر روحانی و تیم هسته‌ای جمهوری اسلامی‌ایران، در استدلال‌ها و ادعاهای خود، برجام را یک بازی دو سر باخت نشان می‌دهند و علی‌رغم سیر طی شده از آغاز تشکیل تیم جدید هسته‌ای در سال 1392 تاکنون که بازخوانی آن ملال‌آور است، باز هم مخالف خوانی و برجام ستیزی را کنار نمی‌گذارند. نگارنده، به استدلال‌ها و ادعاهای طرح شده مزبور در دوران قبل و بخصوص بعد از توافق نهایی هسته‌ای، خوانندگان محترم را ارجاع می‌دهد.
اپیزود سوم: یکی از خطبای اهل کشور عربستان در سر کلاس تدریس خود در سال گذشته و در برابر دوربین که فیلم آن در فضای مجازی موجود است، در پاسخ به سوالی مکتوب درباره اینکه آیا کره زمین ثابت است یا حرکت انتقالی یا چرخشی دارد، چنین پاسخ داد: «بر‌اساس استدلال و قول دوتن از منجمین بزرگ ما، - کره زمین - ثابت است و حرکت انتقالی و چرخشی ندارد که بر اساس دلایل عقلی و نصوص نیز این حقیقت، کاملا قابل اثبات است!. ما به مقتضای نصوصی از آیات قران کریم می‌توانیم بفهمیم که زمین ثابت است و خورشید به دور زمین می‌چرخد! و بر اساس عقل و تئوری‌پردازی ما مسلمانان، می‌توانیم نشان دهیم که زمین ثابت است و حرکت چرخشی ندارد. از نظر تئوری باید گفت که اگر با هواپیما بخواهید از فرودگاه شارجه به سمت چین حرکت کنید اگر زمین از شرق به غرب بچرخد دیگر لازم نیست هواپیما در آسمان طی مسیر‌ کند و به پروازش ادامه دهد زیرا با حرکت زمین‌، چین به زیر منطقه‌ای که هواپیما می‌باشد، می‌رسد و اگر زمین از غرب به شرق در حال چرخش باشد هواپیما هیچ وقت، هر چقدر هم که پرواز کند به چین نمی‌رسد؛ این دلیلی تئوریک است بر ثابت بودن زمین!
همچنین بنا بر روایتی از رسول اکرم (ص) که فرموده‌اند اگر فرض کنیم بیت‌المعمور از آسمان هفتم بر روی زمین فرود آید،چون بیت‌المعمور دقیقا به محاذات خانه خداست، بیت‌المعمور دقیقا بر روی کعبه فرود می‌آیدپس به این دلیل روائی نیز باید بپذیریم که کره زمین ثابت است و حرکت چرخشی نداردزیرا اگر زمین بچرخد، محل فرود بیت‌المعمور، بر روی کعبه نخواهد بود».
نگارنده، خوانندگان محترم را به مشاهده فیلم دو دقیقه‌ای این مدرس و خطیب اهل کشور عربستان سعودی ارجاع می‌دهد تا این مطالب را خود به زبان عربی بشنوند و ببینند که این مطالب در سال 2015 بوده است که تدریس شده و نه در چند قرن پیش!
فصل پایانی: دبیر محترم شورای‌عالی حوزه‌های علمیه و نائب رئیس جامعه مدرسین در مصاحبه اخیرشان، ضمن اشاره به سیاه نمایی‌های اخیر مخالفان دولت به بهانه انتقاد از توافق هسته‌ای و برجام، اظهار داشتند: اگر چه بحث برجام یک امر تخصصی است اما ما باید توجه‌مان بیشتر معطوف به نظرات مقام معظم رهبری باشد چرا که ایشان با دوراندیشی‌های بسیار صحیح و مطابق با واقع در مسائل مختلف از جمله برجام و توافق هسته‌ای، نکات خود را بیان می‌کنند.آیت‌الله مرتضی مقتدایی با تأکید بر این که تمام مسائل مربوط به بحث توافق هسته‌ای و حتی ریز اقدامات آن با نظر و مشورت مقام معظم رهبری انجام شده و نگاه ما نباید جدای از نگاه ایشان باشد، گفت: متأسفانه این روزها، بسیاری از ایراداتی که از دولت آقای روحانی و مثلا بحث برجام و توافق هسته‌ای می‌شود مغرضانه و بدور از انصاف است؛ از طرفی این ایراد گرفتن‌ها که به سیاه نمایی می‌ماند، مطابق با واقع و مطابق نظر رهبر معظم انقلاب هم نیست.
کلام آخر: در ترمینولوژی سیاسی برجام، باید حساب منتقدین مصلح برجام را با برجام ستیزان جدا کرد. انتقادات سازنده، قابل استماع و توجه است و تیم هسته‌ای هیچگاه خود را بی‌نیاز از دریافت انتقادات مصلحانه و آگاهانه ندانسته است که البته اولا، حجم انبوهی ندارد و در عین حال، با زبان و قلم نرم و لین ایراد می‌شود اما متاسفانه غالب ادعاها و استدلالهای برجام ستیزان، مشابه روش استدلالی در اپیزود سوم است که از نگاه خود، اموری بدیهی را زیر تیغ نه انتقاد، بلکه حمله می‌برند؛ کلام شیوای حضرت آیت‌الله مقتدایی، نگارنده را از هر گونه قلم فرسایی بیشتر در اینباره بی‌نیاز می‌کند. در این راستا، خوش‌بینانه باید بگوییم که برجام‌ستیزان بد سلیقگی می‌کنند و چارچوب‌های استدلالی خطایی را برای اثبات مدعاهای خود بکار می‌گیرند؛ در غیر این صورت باید بپذیریم که برجام‌ستیزان، به دنبال تضعیف آرای دکتر روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد 1396 می‌باشند که فقط باید گفت: یا رب، نظر تو برنگردد.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده