ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا HTC نیز به سرنوشت نوکیا دچار خواهد شد؟

آیا HTC نیز به سرنوشت نوکیا دچار خواهد شد؟

ترنجی/ چند سال پیش وقتی بحث گوشی های با کیفیت و رده بالا می شد، یاد محصولات HTC می افتادیم. گوشی های ویندوز موبایل HTC جزو بهترین ها و هوشمندترین های بازار بودند. بعدها نیز با ورود اندروید به میدان رقابت، این HTC بود که با تولید محصولات با کیفیت و رده بالا هنوز حرف اول را می زد. اما در این میان اشتباه های فاحشی باعث شد که شرکت HTC نیز جزو منزوی های بازار شود. در این مقاله می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم و در نهایت به این نتیجه برسیم که HTC می توانست حتی با سامسونگ نیز رقابت کند.

همانطور که همه می دانید شرکت HTC یک شرکت تایوانی است. نمی خواهم به تاریخچه آن بپردازم. برای شروع بیایید زمان را کمی به عقب برگردانیم. جایی که اولین گوشی اندرویدی ساخته شد. اچ تی سی با همکاری T-Mobile اندروید را به گوشی های هوشمند راه دادند. آن زمان اچ تی سی در تولید گوشی های هوشمند حرف اول را می زد و گوشی های هوشمند ویندوزی را در دست تولید داشت.

پ ن: می بینید که گوگل از همان ابتدا به سراغ برترین ها رفت. کاری که HTC و بسیاری از تولیدکنندگان نکردند و باعث شکستشان شد و اگر نکنند شکستشان حتمی است.

پس از آن نیز HTC با تولید گوشی های ویندوزی و این بار اندرویدی هم حرف اول را می زد. در نظر داشته باشید که اولین گوشی اندرویدی سامسونگ در سال 2009 ساخته شد. ولی تا آن زمان هم تنوع گوشی های سامسونگ رعایت می شد. کاری که HTC هیچوقت تمام و کمال انجام نداد. اگر به Category یا دسته بندی گوشی های HTC نگاهی بیندازید می بینید جز گوشی های هوشمند هم رده و هم سطح چیزی نمی یابید. البته آن هم در تعدادی محدود! این یکی از اشتباهات HTC در بازارهای موبایل است و حتی اکنون نیز رعایت نمی شود.

روند تولید گوشی های HTC ادامه داشت تا اینکه گوشی های مانند HTC Hero و Legend عرضه شد. بازار در دست HTC بود و این دو دستگاه یکی از برترین های بازار بودند. حال چرا برترین های بازار بودند؟ جواب ساده است. اگر به روند تولید گوشی های ویندوزی HTC در آن زمان نگاهی بیندازید، می بینید همه از یک زبان طراحی و بدون نوآوری و تغییر خاصی ساخته شده اند. اما در مقوله گوشی های اندرویدی تنوع، نوآوری و برتری تا حدودی رعایت می شد. Hero و Legend همانطور که نامشان پیداست واقعاً قهرمان و افسانه زمان خود بودند.

شرکت HTC ادامه داد و با تولید گوشی هایی در خور تحسین همچنان موفق بود. HD2 یکی از دستگاه های ویندوزی بسیار موفق بازار بود. دستگاهی که مورد توجه دولوپرها (توسعه دهندگان) بود. به طوریکه رم های بسیار متنوعی از سیستم عامل های مختلف برای این دستگاه کوک شد. HD2 در زمان خود جزو اولین دستگاه های با صفحه نمایش بزرگ و سخت افزار بسیار قدرتمند بود. این نشان دهنده قدرت HTC در بازار بود و گوگل این نکته را به خوبی می دانست. همین باعث شد که ساخت اولین نسخه از نکسوس در سال 2010 به HTC سپرده شد و فروش بسیار موفقی رفم زد.

در همین سال بود یعنی 2010 که سامسونگ اولین غول گوشی های همراه را روانه بازار کرد. Galaxy S دستگاهی بود که بازار را در دست گرفت. از طرف دیگر HTC باز هم موفق بود. با تولید سری Desire و Sensation همچنان از فروش خوبی برخوردار بود. اما در بازه اواخر سال 2010 تا اوایل سال 2011 تمرکز HTC از اندروید به سمت ویندوز تغییر یافت. اشتباهی که هیچوقت نباید انجام می شد. در آن زمان ویندوز سیستم عاملی منزوی شده بود. زمان، منابع و هزینه هایی که برای دستگاه های ویندوزی صرف شد می بایست برای دستگاه های اندرویدی انجام می شد.

شرکت HTC می دانست که رو به زوال است. آمارهای مالی نشان می داد که شرکت در وضعیت مالی بسیار بدی به سر می برد. همین شد در سال 2012 سری One با بدنه پلاستیکی راه اندازی شد. زبان طراحی در سری وان دستخوش تغییراتی شد. اما هنوز کافی نبود. همچنان شرکت های رقیبی چون سامسونگ همچنان بازار را رفته رفته در چنگ خود می گرفتند. با تولید شاهکار زمان، توسط سامسونگ یعنی سامسونگ Galaxy S II فروش بازار در دست سامسونگ افتاد و آب پاکی به روی دست HTC ریخته شد. سال بعد Galaxy S III نیز عرضه شد و باز هم موفق شد. این در حالی بود که HTC همچنان در رکود به سر می برد.

شرکت HTC کاملاً منزوی شد. باید کاری می کرد. همین شد که تولید سری One کاملاً فلزی استارت خورد. دستگاهی که با طراحی قابل قبول و متریال بسیار با کیفیت ساخته شد. درون دستگاه نیز از سخت افزاری بسیار قدرتمند بهره می برد. HTC کمی تکان خورد و کم کم می توانست به بازار برگردد. همان سال بود که به سوددهی رسید.

شرکت HTC زبان طراحی وان را برای سایر دستگاه های خود حفظ کرد تا بالاخره به فکر عرضه نسخه دوم از One افتاد. نسخه دوم با کمی تغییر در طراحی عرضه شد. البته سخت افزار نیز دستخوش تغییرات خوبی بود. اما همچنان تنوع محصول در HTC رعایت نمی شد. فروش نسخه دوم کمتر از نسخه اول بود. قابل قبول بود. اما سودی آنچنانی نصیب HTC نمی کرد.

شرکت HTC باز هم در حال تکرار اشتباهاتش بود. نسخه سوم سری One با همان طراحی و با اندکی تغییر در سخت افزار تولید و عرضه شد. کاربران و طرفداران شرکت به شدت نا امید شدند. فروش نسخه سوم و محصولات HTC نا امید کننده بود. اکنون نیز نا امید کننده است.

در گذشته HTC با تولید محصولات با نوآوری های هیجان انگیز از فروش خوبی برخوردار بود و کاربران را راضی می کرد. اما اکنون این شرکت به شدت زیر فشار رقبا و کاربران ناراضی قرار گرفته است. اولین حرکت در پاسخ به این وضعیت تولید و عرضه دستگاه A9 بود. دستگاهی که HTC هزینه های تبلیغاتی هنگفتی برای آن در نظر گرفته است.

در سخنانی مدیر عامل شرکت HTC گفت: One A9 می‌تواند جایگزین خوبی برای اپل آیفون باشد! جدای از جنبه تبلیغاتی آن، این گفته مدیر عامل محترم HTC بسیار مضحک به نظر می رسد. چرا که به هیچ عنوان دو دستگاه با اکو سیستم متفاوت قابل مقایسه و حتی جایگزینی نیستند.

اکنون HTC در وضعیتی کاملاً مبهم به سر می برد. شاید به جرات بتوان گفت که آینده شرکت بستگی به HTC A9 دارد. آنچه در طول این سالها ثابت شده این است که هر شرکتی هر چقدر هم زمانی بازار در دستشان بوده و موفق بوده اند، در بازه کوتاهی ممکن است کاملاً از بین بروند. مانند نوکیا! HTC نیز از این قائده مستثنا نیست.

نتیجه گیری:

بیایید مروری بر روی اشتباهات HTC داشته باشیم.

1- عدم تولید دستگاه ها با تنوع بالا

2- عدم نوآوری های بسیار کم از سال 2012 به بعد تا به اکنون

3- عدم تمرکز بر روی اندروید و انحراف به سمت ویندوز

4- تکرار اشتباه هایی که در سال های گذشته باعث ضرر این شرکت شده بود

5- عدم تولید پرچمدارهایی که بتواند با سایر پرچمدارها رقابت کند

6- عدم تغییر در زبان طراحی و تکرار همان زبان در تولید پرچمدارها

می بینید که مواردی بسیار جزیی می تواند مسیر و هدف یک شرکت بزرگ را تغییر دهد. گاهی لازم است شرکتی حتی با عمر چندین ساله از صفر شروع کند. شاید HTC A9 نقطه صفر شرکت باشد. نوکیا شکست خورد. سونی اریکسون شکست خورد. هنوز هم هستند شرکت هایی که در لبه مرز شکست قرار دارند. آنچه روشن است این است که HTC نیز ممکن است دچار شکست شود. به هر حال لازم به گفتن نیست که:

 شرکت HTC ممکن است به سرنوشت نوکیا دچار شود!

دیدگاه شما چیست؟ خود را جای یک تحلیل گر و کارشناس موبایل بگذارید و با مطالعه به ما بگویید که در نهایت عاقبت HTC چه خواهد بود؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده