ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

احتمال ناپدید شدن شهرهای توکیو و سنگاپور

احتمال ناپدید شدن شهرهای توکیو و سنگاپور

ایرنا/ با توجه به تحقیقات اخیر، افزایش بیش از یک متر سطح آب های آزاد در فاصله 100 تا 200 سال آینده اجتناب ناپذیر است.
میشائل فرایلیش رئیس بخش تحقیقاتی زمین شناسی در آژانس فضایی ناسا ادامه این روند را تهدیدی می داند برای زیر آب رفتن مناطق کم ارتفاعی مانند ایالت فلوریدای آمریکا، شهرهای جزیره ای و بزرگی مانند توکیو و سنگاپور.

**تهدیدی برای 150 میلیون انسان
داشمندان بر اساس داده های جدید ماهواره ای از توسعه سطح آب های آزاد می گویند: بیش از 150 میلیون انسان که بخش بزرگی از آنها در آسیا هستند، هم اکنون در ارتفاعی کمتر از یک متر بالای سطح آب های آزاد زندگی می کنند.
سال 1992 ناسا و آژانس فضایی سی. ان. ای. اس فرانسه شروع به اندازه گیری سطح آب های آزاد کردند از آن زمان سطح آب اقیانوس ها به طور متوسط تا 7/6 سانتی متر بالا آمده اند و در بعضی نقاط این افزایش حتی بیش از 23 سانتی متر بوده است.
دلیل اصلی این روند آب شدن یخچال های طبیعی و همچنین گرم شدن اقیانوس ها هستند که باعث گسترش آب دریاها می شوند.محققان به خصوص نگران ذوب شدن یخ های گرینلند هستند.
در طول دهه گذشته سالانه به طور متوسط 303 گیگا تن یخ ذوب شده اند. این به معنای آن است که از یخ های قطب جنوب سالانه به طور متوسط 118 گیگا تن از دست رفته است.

** خطر گسترش سطح آب اقیانوس ها
جاش ویلیس اقیانوس شناس ناسااشاره کرده است: یخ ها سریع تر از آنچه پیش بینی می شده ذوب می شوند. حتی این خطر وجود دارد که این سرعت ذوب افزایش پیدا کند.
ویلیس همچنین هشدار می دهد: باید آمادگی لازم را داشته باشیم، چراکه احتمالا در 20 سال آینده سرعت متوسط افزایش سطح آب های آزاد شدت خواهد گرفت.
با توجه به گفته های دانشمندان یک فرآیند ناشناخته در این جریان، پیامدهای خطیر فروپاشی کوه های یخ هستند.
تام واگنر محقق ناسا معتقد است که اگراین توده های یخی فرو بریزند، ارتفاع آب های آزاد می تواند در 100 تا 200 سال آینده تا سه متر افزایش یابند.
به طوری که کارشناسان تاکید می کنند حتی ذوب یخچال های طبیعی با سرعتی که تا امروز داشته است، چالش بزرگی برای بشریت به وجود می آورد.
دانشمندان حتی گامی فراتر رفته اند؛ استیو نرم، دانشمند ناسا عواقب ناشی از گرمایش جهانی را چنین پیشگویی می کند: احتمالا این وضعیت در آینده بحرانی تر خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X