ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله تعادل حافظه ضعیف جامعه تصمیم‌گیر ایران

سرمقاله تعادل/ حافظه ضعیف جامعه تصمیم‌گیر ایران

تعادل/ « حافظه ضعیف جامعه تصمیم‌گیر ایران » عنوان سرمقاله سردبیر روزنامه تعادل، منصور بی‌طرف است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

کمتر کسی در ایران با اسم «هارولد بلوم» آشناست. او یکی از منتقدان بزرگ ادبی و شکسپیرشناس معروف جهانی است. در ایران فقط یک کتاب از او به نام «نبوغ» ترجمه شده که البته آن هم ناقص است. هارولد بلوم معتقد است که «حافظه یک فن» است. این فن و هنر خدادادی نیست و هر کسی نمی‌تواند از آن بهره‌یی داشته باشد، بلکه به گفته کانت باید آن را با دانش و تجربه به دست آورد که البته این هم در توانایی هر کسی نیست.
ماجرای دیروز مجلس و تصویب بند الحاقی به تبصره 14 که قیمت بنزین را پلکانی کرده بود یادآور نبود «حافظه» به عنوان یک فن در جامعه تصمیم‌گیر ما است. کافی است نقبی به گذشته بزنیم و از طراح بند الحاقی دیروز به تبصره 14، به عنوان پیشنهاددهنده طرحی با خاطره‌یی تلخ یاد کنیم.
ماجرا از آن قرار است که 12سال پیش که مجلس هفتم آغاز به کار کرد اقتصاد کشور در حال اجرای قانون برنامه چهارم توسعه بود. یکی از مواد بحث‌برانگیز این قانون ماده 3 آن بود که براساس آن قیمت برق افزایش و فرآورده‌های نفتی کشور هم باید به سطح فوب خلیج‌فارس می‌رسید. برخی از اقتصاددانان مجلس هفتم از مدت‌ها قبل از ورود به مجلس خط و نشان‌های زیادی برای قانون برنامه چهارم از جمله ماده 3 آن کشیده بودند. آنها از همان بدو ورود اصلاحیه‌یی را در قالب «اصلاح ماده 3 قانون برنامه توسعه چهارم» که بعدها به «قانون تثبیت قیمت‌ها» مشهور شد به مجلس تقدیم کردند. که براساس آن دولت از افزایش هرگونه قیمت انرژی منع شد. توجیه آنها هم این بود که مانع تورم 40درصدی شده‌اند. هرچند که این تورم 40درصدی 7سال بعد رخ داد. با آنکه طی سال‌های بعد طراحان اصلی این طرح مدام تکرار می‌کردند که این قانون یک‌ساله بوده و دولت می‌بایست در لایحه بودجه سال‌های بعد اصلاح قیمت‌ها را کلید می‌زد اما با روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، قانون تثبیت قیمت‌ها 6سال ادامه یافت که ماحصل آن چیزی نبود جز افزایش قاچاق فرآورده‌های نفتی از ایران و نیز خاموشی‌های گسترده.! ‌آش این ماجرا آنقدر شور شده بود که حتی صدای دولت وقت را هم درآورد به‌طوری که در تیرماه 1389 که خاموشی‌های برق گسترده‌تر شد، وزیر وقت نیرو عباس نامجو، آن را ناشی از سیاست تثبیت قیمت‌ها که در 6سال قبل از آن رخ داده بود می‌دانست، زیرا وزارت نیرو منابعی برای بازسازی و احیای نیروگاه‌های برق نداشت. اظهارنظری که با واکنش تند سایت الف که وابسته به یکی از طراحان این طرح است مواجه شد. این ماجرا حتی تا جدال‌های لفظی و نوشتاری تاج‌الدینی، معاون پارلمانی احمدی‌نژاد و دیگر طراحان این طرح، پیش رفت. اکنون به نظر می‌آید که همان ماجرای غم‌انگیز به شکل کمیک‌تری دارد تکرار می‌شود ولی فقط زمان آن تغییر کرده است. بازیگر اصلی همان است، مکان بازی همان مجلس است و موضوع همان فرآورده‌های نفتی به ویژه بنزین است و توجیه آن باز شکل دیگری از پوپولیسم. اگر در آن زمان بحث بر سر این موضوع بود که می‌خواهند جلوی تورم 40درصدی را بگیرند، این‌بار از زاویه دیگری وارد شده‌اند و به‌طور ضمنی می‌خواهند کسانی که بنزین بیشتری مصرف می‌کنند، که علی‌القاعده پردرآمدها هستند، پول بیشتری بپردازند. اما پیامد آن چیست و چگونه می‌توانستند آن را تبیین کنند پاسخی ندارند. ولی یک نکته محرز است و آن این است که در صورت اجرایی شدن این مصوبه، کشور با بنزین چندنرخی مواجه خواهد شد و این یعنی بروز یک مفسده دیگر در بخش انرژی. هر چند که می‌گویند قیمت بنزین تغییر نمی‌کند اما واقعیت آن است که قیمت پایه بنزین ثابت نگه داشته شده و ما‌به‌ازای مصرف بیشتر، قیمت بیشتری باید پرداخته شود و این کار در ذات خود یعنی چندنرخی. اگر مجلس نهم در تصویب این بند الحاقی پافشاری کند و آن را تبدیل به قانون کند بدون شک برای خود همان خاطره‌یی را برجای خواهد گذاشت که مجلس هفتم در اقتصاد کشور و اذهان کارشناسان برجای گذاشته است. کیست که نداند قانون تثبیت قیمت‌ها که بیش از 6سال در کشور اجرایی شد چه خسارت گرانباری را بر اقتصاد تحمیل کرد؟ آیا باید از یک سوراخ دو بار گزیده شویم؟


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده