ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جمال شورجه: تاثیر روحانیت بر جریان‌های اجتماعی در سینما دیده نشده است

جمال شورجه: تاثیر روحانیت بر جریان‌های اجتماعی در سینما دیده نشده است

فارس/ شورجه گفت: ما نه تنها در نمایش روحانی در دوران معاصر و تاثیرگذاری آنها بر انقلاب اسلامی در حوزه تصویر موفق نبودیم، بلکه اثرات و تفکرات روحانیت را که در واقع ترویج اندیشه های دینی و مبانی اعتقادی ما و اسلام است نیز در آثار سینمایی شاهد نیستیم.
«جمال شورجه» نویسنده و کارگردان سینمای ایران گفت: خاطرم هست با شورای سیاستگذاری جشنواره روحانی در قاب سینما حدود چند سال پیش، خدمت مقام معظم رهبری رفتیم. ایشان اشاره فرمودند ما می‌خواهیم روحانی را در قاب سینما ببینیم یا اینکه می خواهیم روحانی را وارد حوزه سینما کنیم تا از زاویه دید آنها سینما را ببینیم و در واقع چه فکری پشت این جشنواره است؟
وی تاکید کرد: این جشنواره باید کمی روشن‌تر سیاستگذاری کند چراکه ما می‌خواهیم اندیشه روحانی در سینما حفظ شود وگرنه اینکه روحانی در قاب تصویر دیده شود، شاید خیلی جزء وظایف مسئولان جشنواره نباشد و این اندیشه ها هستند که باید در قاب سینما حضور داشته باشد.
شورجه در ادامه با اشاره به سخنان رهبری درباره کم دیده شدن روحانی و تکالیف روحانی در سینما، بیان کرد: به نسبت حجم عظیم تاثیر روحانیت بر دوران معاصر و به ویژه در حوزه انقلاب اسلامی، انجام وظیفه روحانیت نه تنها دیده نشده بلکه بعضی مواقع نیز آن طور که باید و شاید تصویر نشده و حق مطلب را ادا نکرده و در پاره ای مواقع نیز برعکس عمل شده است و اشاره مقام معظم رهبری نیز به این نوع آثار بود.
وی با بیان اینکه دیده شدن روحانیت در قاب سینما یک وجه قضیه است، در این مورد توضیح داد: با آثاری که روحانیون در آنها حضور دارند، باید قدردان این قشر عظیم و حرکت‌زا باشیم و اینکه چه تاثیراتی بر مردم و مبارزات آنها داشتند؛ کما اینکه برخی آثار نمایش خانگی عاری از این قشر اجتماعی و تاثیرات اجتماعی آنها هستند.
کارگردان فیلم سینمایی «سی و سه روز» تاکید کرد: ما نه تنها در نمایش روحانی در دوران معاصر و تاثیرگذاری آنها بر انقلاب اسلامی در حوزه تصویر موفق نبودیم، بلکه اثرات و تفکرات روحانیت را که در واقع ترویج اندیشه های دینی و مبانی اعتقادی ما و اسلام است نیز در آثار سینمایی شاهد نیستیم.
وی تصریح کرد: دوره اول جشنواره روحانی در قاب سینما خوب و وجیه برگزار شد و دیداری که با رهبری نیز داشتیم، ارجحیت خاصی به جشنواره داد و به نظرم می رسد که باید این مقوله را به صورت جدی پرداخت و به هر دو بخش آن یعنی اول فیلمسازی در مورد روحانیت موثر بر جریانات اجتماعی و جهان اسلام و حوزه دوم جاری و ساری ساختن تفکر روحانیت باید در سینما توجه شود
شورجه در پایان ابراز امیدواری کرد که این جشنواره به بهترین وجه و اثرگذارتر و در شأن مقام روحانیت برگزار شود.
دومین دوره جشنواره «روحانی و سینما» 27 فروردین در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X