ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اعتماد یک خبر چند نکته

سرمقاله اعتماد/ یک خبر چند نکته

اعتماد/ « یک خبر چند نکته » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

اتفاقی که روز یکشنبه در مجلس رخ داد و نحوه انعکاس خبر آن، نکته‌ای بسیار جالب و ضمنا از چند حیث تاسف‌آور بود که می‌کوشیم اصل خبر و حواشی آن را به عنوان یک نمونه موردی در اینجا بررسی کنیم. بسیاری از روزنامه‌ها و گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی خبری را به این مضمون از قول آقای احمد توکلی، نماینده محترم مجلس منتشر کردند که: «زمانی در دولت قبل ١٥٠ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای تهیه دارو قرض گرفته شد، اما صرفا ٤٥ هزار میلیارد تومان آن را پس دادند و بقیه را صرف خرید ساختمان و قرض دادن به برخی نهادهای دولتی کردند و مقداری را نیز صرف امور رفاهی کارکنان کرد... در تیرماه ٩٢ یعنی اواخر ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بود که وی برای تسویه‌حساب بدهی دولت درخواست ٧٤ هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی را داشت، ما در مجلس بعد از مراجعه به شورای پول و اعتبار و عدم نتیجه‌گیری به دیوان عدالت اداری مراجعه کردیم که قاضی‌های دیوان حق را به ما دادند چرا که «ارز» دارایی خصوصی بانک مرکزی نیست که دولتی آن را برای تسویه بدهی خود استفاده کند بلکه ابزار سیاستگذاری است.»
روز بعد اصلاحیه این خبر از جانب آقای توکلی خطاب به تعدادی از روزنامه‌های نزدیک به طیف اصلاح‌طلبان منتشر شد و در بخشی از آن آمده است که: «دبیران مسوول محترم روزنامه‌های... در صفحه اول شماره امروز دوشنبه ٢٣/٠١/١٣٩٥ روزنامه‌های تحت مدیریت شما برادران از قول من مطالبی به آقای دکتر احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور پیشین و دولت وی نسبت داده شد که ساخته و پرداخته کسانی به نظر می‌رسد که اعتنایی به این دستور خداوند کریم ندارند که در قرآن فرمود: ... درست است که تصویب قرض شش ماهه ٥/٢ (دو و نیم) میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی در تاریخ ٢٦/٠٤/١٣٩٢ در روزهای آخر دولت پیشین انجام شده ولی پرداخت‌ها از ١٧/٠٧/١٣٩٢ آغاز شده و تمام تخلفات اشاره شده در نطق من مربوط به زمان صدارت آقای دکتر روحانی است... متن پیاده شده قسمت مورد نظر این است: «برای مزید اطلاع نمایندگان و دولت محترم عرض می‌کنم در روزهای آخر دولت پیشین یک مصوبه‌ای شورای‌عالی امنیت ملی داشت که ٥/٢ میلیارد دلار از صندوق بدهد با سود صفر و شش ماهه برای واردات مواد اولیه، دارو و کود. توجه بفرمایید شش ماهه باید برمی‌گرداندند اما شرکت جهاد سبز از ١٥٢ میلیارد تومانی که گرفته فقط ٤٥ میلیارد را برگردانده و بقیه‌اش را ساختمان خرید و به شرکت‌های دیگر قرض داده، حق‌العمل بازرگانی داده. مدیرعامل شرکت بازرگانی و خدمات صنایع روستایی و عشایری شاهد از ٢٣٦ میلیاردی که گرفتند، رفتند ١٧٣ میلیارد داده دو تا ساختمان خریده، خیال نکنید اگر پول بدهید دست شرکت‌های دولتی کار درست می‌شد. مدیرکل ذی‌حسابی و امور مالی وزارتخانه رفته با این پول‌ها کارهای عجیب و غریبی کرده، مثلا ٧٢١ میلیون تومان صرف بودجه رفاهی پرسنل خودش کرده است.» اینها با آنچه دیروز منتشر ساختید چه نسبتی دارد؟
هماهنگی بین این همه روزنامه نیز در این خلاف‌گویی بسیار غم‌انگیز است و مغایر دستور دیگر قرآن. فکر می‌کنم شما ضمن انتشار کامل توضیح بنده و تصحیح این مورد، محتاج تغییر مسیر هستید تا با تشدید اختلافات بیش از این به مصالح ملی و منافع مردم آسیب نرسد و فردای قیامت به خلق خدا بدهکار نشوید.» البته در این میان روزنامه کیهان نیز کل مطلب را معکوس کرده که پس از اصلاحیه آقای توکلی جز بر عامدانه بودن این تحریف علیه دولت روحانی احتمال دیگری را نمی‌توان متصور دید که بحث این روزنامه به‌کلی خارج از عرصه نقد است و ما هم به آن نمی‌پردازیم. با وجود این در مورد این خبر چند نکته مهم است که نباید تحت‌الشعاع مشکل یا خطای پیش‌آمده درباره انتشارش قرار گیرد.
١ـ از همان ابتدا که خبر خوانده شد، معلوم بود که یک جای کار اشکال دارد. ١٥٠ هزار میلیارد تومان معادل ٥٠ میلیارد دلار (با دلار حدود ٣٠٠٠ تومان) است و چنین رقمی در صندوق توسعه نمی‌توانسته وجود داشته یا از آن قرض گرفته شده باشد. به علاوه گفته شده که ٤٥ هزار میلیارد آن یعنی حدود ١٥ میلیارد دلارش صرف واردات دارو شده که این نیز غیرممکن است، اصولا واردات داروی ایران بسیار کمتر از این رقم است. در واقع دوستانی که خبر را منعکس می‌کنند، باید درک و فهم عینی و مادی از ارقام مندرج در خبر نیز داشته باشند.
٢ـ اگرچه نشر یک خبر اشتباه موجب مسوولیت رسانه‌ای است، ولی طبق مستنداتی که از سوی یکی از روزنامه‌ها ارایه شده است، این خبر برای نخستین‌بار از سوی یک خبرگزاری اصولگرا و نزدیک به آقای توکلی منتشر شده و همین نزدیکی فکری میان خبرگزاری و آقای توکلی، موجب نوعی اعتماد به درستی خبر شده است. بحث ما این نیست که چرا آن خبرگزاری این خبر را منتشر کرده است، در هر حال ممکن است هر رسانه‌ای به فراخور حال خود مرتکب اشتباهی شود، ولی در صورت دادن اصلاحیه باید، منشا اصلی خبر را مورد خطاب قرار داد. هرچند به دلیل وجود ارقامی غیرمنطقی در متن خبر، استفاده‌کنندگان بعدی از آن خبر نیز مسوولیتی را متوجه خود کرده‌اند.
٣ـ نکته اصلی این خبر که مورد توجه قرار نگرفته، جای دیگری است و ضروری است که آقای توکلی به عنوان نماینده فعال و محترم مجلس، پیش از هر چیز به این نکته بپردازند که در صورت صحت ادعای ایشان، چرا ساختار نظارتی موجود، متخلفین را مجازات نمی‌کند؟ مساله اصلی این نیست که عده‌ای تخلف می‌کنند، هرچند این موضوع مهم است ولی مهم‌تر از آن، این است که کسانی پول گرفته‌اند و در غیر از جای تخصیص داده شده مصرف کرده‌اند و این کار خلاف، مجازات دارد. جناب آقای توکلی حتما می‌دانند که قانون دیوان محاسبات و قانون بودجه و سایر قوانین، تمامی درآمدها و هزینه‌ها را مشخص می‌کند و دولت یا حتی شوراهای فرابخشی نمی‌توانند در دخل‌وخرج دولت برخلاف قانون بودجه و در مسیری جز خزانه دولت عمل کنند و تمامی این دخل و تصرفات مصداق عمل غیرقانونی و مجرمانه است و یکی از مهم‌ترین وظایف مجلس و نمایندگان آن نظارت بر این رفتار کارگزاران اجرایی است. اگر این نظارت به درستی صورت نمی‌گیرد، نمی‌توانیم فقط متخلفان را سرزنش کنیم، زیرا نمایندگان هم به شکلی دیگر مرتکب تخطی از انجام وظایف خود شده‌اند. بنابراین امیدواریم که به‌جای پرداختن به مشکلات انتشار خبری که در جای خود بسیار مهم است، به وظیفه اصلی نمایندگی که نظارت موثر و با ضمانت بر اقدامات کارگزاران دولتی است بپردازیم که ریشه همه مفاسد از فقدان چنین نظارتی است.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده