ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نمایشگاه کتاب مشهد از ۵ تا ۱۲ آبان ماه برگزار می شود

 نمایشگاه کتاب مشهد از ۵ تا ۱۲ آبان ماه برگزار می شود

قدس آنلاین/ سید سعید سرابی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی هفدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران در مشهد مقدس اظهار کرد: معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به دلیل مشکلات مالی، پیشنهاد برگزاری نمایشگاه کتاب را به صورت دوسالانه و چندسالانه داد که به دلیل مطالبات مردمی مردم مشهد، امکان برگزاری به این شکل وجود ندارد.

وی از انتخاب مشهد به عنوان نماینده منطقه ۶ کشور برای برگزاری نمایشگاه های کتاب خبر داد و گفت: برگزاری ۱۷ دوره از نمایشگاه های کتاب ناشران ایران، تجربه خوبی را در اختیار شهر مشهد قرار داده و به همین دلیل مشهد به عنوان نماینده منطقه ۶ کشور برای برگزاری نمایشگاه کتاب انتخاب شده است.

مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی خراسان رضوی، نمایشگاه کتاب را یکی از بزرگترین رخدادهای فرهنگی این استان دانست و تصریح کرد: نمایشگاه کتاب مشهد یکی از بزرگترین رخدادهای فرهنگی استان است و در تلاش هستیم تا این رخداد فرهنگی را به مشهد ۲۰۱۷ پیوند بزنیم که برای این پیوند، سعی بر برگزاری نمایشگاه کتاب ناشران جهان در مشهد داریم.

سرابی در ارتباط با بن های کتاب و مشکلات پیش رو در تهیه بن کتاب بیان کرد: یکی از مشکلات بن های کتاب، تورم قیمت کتاب ها است اما هنوز اعتبار متناسب با این تورم در بن های کتاب به صورت جدی در نظر گرفته نشده است و نرخ دریافتی ما برای تهیه بن های کتاب هم چنان ثابت مانده است.

وی از رونمایی کتاب خطی نفیس صحیفه سجادیه در آیین افتتاحیه نمایشاه کتاب مشهد خبر داد و افزود: ابتدا بنا بر رونمایی این کتاب نفیس در تهران بود که با رایزنی های صورت گرفته، مراسم رونمایی از نسخه خطی نفیس صحیفه سجادیه به نمایشگاه کتاب مشهد منتقل شد.

مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی خراسان رضوی، برگزاری نمایشگاه کتاب در ماه محرم را نیازمند توجه و نظارت ویژه دانست و خاطر نشان کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب در ماه محرم نیازمند توجه و نظارت ویژه است و باید به گونه ای مدیریت شود که به آفت و آسیب تبدیل نشود.

سرابی مبنی بر کتاب های رزومه ای و تهدیدات و فرصت های این نوع از کتاب ها تاکید کرد: کتاب سازی به مقوله ای رایج در زمان حاضر تبدیل شده و ما نمی توانیم با نشر کتاب های رزومه ای مخالفت کنیم، چرا که این نوع از کتاب ها هم مخاطبان خاص خود را دارند.

وی ادامه داد: کتاب های رزومه ای دارای محتوای غنی و سرشار نیستند اما آفت بودن یا فرصت بودن این دسته از کتاب ها نیاز به آسیب شناسی کارشناسان حوزه کتابخوانی دارد.
مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی خراسان رضوی پیرامون مشکلات برگزاری کتاب در فصل تابستان یادآور شد: برگزاری نمایشگاه کتاب در فصل تابستان به اقتصاد و معیشت کتابفروشان صدمات زیادی وارد می کند و نباید بخاطر وجود زائران، معیشت کتابفروشان را دچار مشکل کرد.

سرابی در خصوص زمان برگزاری نمایشگاه کتاب در مشهد عنوان کرد: نمایشگاه کتاب مشهد از ۵ تا ۱۲ آبان و از ساعت ۱۵ الی ۲۲شب در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد دایر بوده، ضمن آن که برای رفاه بیشتر مردم، این نمایشگاه در روز جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۲ شب آماده پذیرش بازدیدکنندگان است.

یوسف امینی، دبیر ستاد هفدهمین نمایشگاه کتاب ناشران ایران در مشهد اظهار کرد: هدف اصلی از برگزاری نمایشگاه کتاب، ترویج فرهنگ کتابخوانی بوده و مطالعه به عنوان نیاز ضروری کشور و تاکید بزرگان نظام مطرح شده است.

امینی ، ورود کتاب به زندگی مردم را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: کمبود مطالعه به یک معضل فرهنگی در کشور تبدیل شده و باید زمینه ورود کتاب به زندگی مردم فراهم شود و مردم باید به اندازه سایر مصارف زندگی خود برای مطالعه کتاب نیز هزینه کنند.

وی در زمینه ترویج مطالعه کتاب در مناطق روستایی و عشایری بیان کرد:نیاز به افزایش سرانه مطالعه در مناطق روستایی و عشایری به شدت احساس می شود که برای این مهم، طرح کتابخوانی روستای دوستدار کتاب از سال گذشته به اجرا گذاشته شده است.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی خراسان رضوی در زمینه تعداد ناشران حاضر در این دوره از نمایشگاه کتاب خاطر نشان کرد: در این دوره از نمایشگاه کتاب مشهد، ۵۰۰ ناشر داخلی و خارجی حضور دارند و ۱۵ ناشر از کشورهای ترکیه، عراق، افغانستان و لبنان اعلام حضور در نمایشگاه کتاب مشهد کرده اند.

امینی در ارتباط با بن ها کتاب تاکید کرد: ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار برای بن های کتاب در نظر گرفته شده است که ۱۰ درصد از این میزان را وزارت ارشاد، ۱۰ درصد را استان ها و ۲۰ درصد را تخفیف ناشرین به خود اختصاص داده است.

وی در زمینه مبالغ بن های کتاب یادآور شد:بن های کتاب ۲۰ هزار تومانی برای خرید کتاب کافی به نظر می رسد و پیشنهاد بن های کتاب ۵۰ هزار تومانی، ۸۰ هزار تومانی و ۱۰۰ هزار تومانی را داده ایم که هنوز قطعی نشده است.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی خراسان رضوی از غرفه های ویژه مطبوعات و خبرگزاری ها در این دوره از نمایشگاه کتاب خبر داد و افزود: با توجه به نقش بی بدیل رسانه ها در ترویج فرهنگ کتابخوانی، غرفه هایی را برای مطبوعات و خبرگزاری ها در نظر گرفته ایم.

با کانال تلگرامی آخرین خبر همراه شوید

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X