ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امیر دژاکام: وظیفه هنرمند انقلاب، بیان ظلم‌ها و ثبت آرمان‌هاست

امیر دژاکام: وظیفه هنرمند انقلاب، بیان ظلم‌ها و ثبت آرمان‌هاست

باشگاه خبرنگاران/ امیر دژاکام گفت: هنرمند انقلابی بیانگر ظلم‌ها و جور‌هاست و وظیفه‌اش ثبت آرمان‌ها و پاکی‌های حرکت‌های انقلابی و انسانی است.
امیر دژاکام، بازیگر، کارگردان، مدرس و نویسنده تئاتر در تعریف و تبیین هنر انقلابی گفت: هنر انقلابی از موقعیت ظلم و جرم و بیداد انتقاد می‌کند و بر آن می‌تازد. هنر انقلابی سعی می‌کند کسانی را که از حقوق انسانی، شهروندی برخوردار نیستند حمایت کند تا دردها و مشکلات آن ها را مطرح کند.
وی اظهار داشت: ما در شرایطی هستیم که ظلم‌ها و جرم های زیادی ما را احاطه کرده است. هنرمند انقلابی بیانگر ظلم‌ها و جور‌هاست و وظیفه‌اش ثبت آرمان‌ها و پاکی‌های حرکت‌های انقلابی و انسانی است. هنرمند انقلابی و هنر انقلابی هرجا ظلم و جرم را ببیند و با جریانی مواجه شود که خلاف خواست و اراده و شأن انسان و کرامات انسانی است، در مقابل آن ایستادگی می‌کند.
دژاکام در پاسخ به عامل‌هایی که جذابیت در هنر انقلاب را بالا می‌برد، گفت: فریاد در مقابل ظلم و جور عاملی است که باعث جلب نظر می‌شود. در هنر اگر راست‌گویی و شفافیت وجود نداشته باشد، جذابیتی هم وجود ندارد. زمانی که در یک ارگان و یا سیستم می‌بینید که برخورد با ارباب رجوع چگونه است و بعد سریالی ساخته می‌شود که روند برخورد در فضای حقیقی را به دروغ مطرح می‌کند، مخاطب آن را درک نمی‌کند و پذیرشی برای آن نمی‌تواند داشته باشد. آثاری برای مخاطب جذابیت دارند که دارای عاملی چون راست‌گویی باشند. البته صداقت در بیان مفاهیم و ایجاد ارتباط یکی از نکات مهم است و در کنار آن، باید تناسب، هارمونی، زیبایی‌شناسی، بکر بودن و پیدا کردن نقطه ای که دچارعدم توجه شده هم بسیار مهم و ضروری است تا یک اثر هنری بتواند با هر مفهومی، جذابیت داشته باشد.
این کارگردان حوزه تئاتر درباره فرم و محتوا در کارهای انقلابی، گفت: فرم از محتوا جدا نیست. در جهان اطراف ما اساسا پدیده‌ای که بدون فرم باشد، وجود ندارد. جهان معنی ما خالی از فرم نیست و هیچ معنی خالی از فرم نیست و هر زمان که معنا با فرم و مصداق‌های تجربی انسان مطابقت داشته باشد، معنی توسط بشر قابل درک می‌شود. بعضی افراد هستند که محتوا و معنی را در کار لحاظ می‌کنند اما نزد خودشان نگه می‌دارند، پس حتما باید چیزی چون فرم وجود داشته باشد تا آنچه هنرمند مد نظر دارد، انتقال پیدا کند. لازمه آن، شناخت و درک محیطی است که در آن زندگی می‌کنیم و مخاطبی که برای آثارمان انتخاب می‌کنیم.
وی در ادامه درباره این بیان رهبری معظم انقلاب اسلامی که «هنری که به عنوان هنر انقلاب و دین مطرح می‌شود، آبروی انقلاب است»، گفت: اساس انقلاب ما دینی بوده و وقتی راجع به دین حرف می‌زنیم، درباره توحید، نبوت و عدل صحبت می‌کنیم. در این شرایط آیا می‌توانیم بخشنامه‌ای و آماری رفتار کنیم و متناسب با سیاست‌های فردی و نظرات شخصی و آمارهای غیر واقعی اثری را خلق کنیم. در حال حاضر، ما دچار آفت آماری شده‌ایم. اینکه مثلا فلان تعداد فیلم در حوزه انقلاب اسلامی یا تاریخ اسلام تولید شده، اما در نتیجه هیچ‌کس آن ها را ندیده است! مگر ما می‌توانیم در چنین سیستمی، با بودجه کلان آثاری را تولید کنیم که به مفهوم عدل، در پوسته ظاهری‌اش پرداخته است؟ این آثار در ظاهر حامی آبروی دین و انقلاب هستند اما در باطن، خود عاملی بر ظلم و جور هستند.
دژاکام گفت: حفظ این آبرو، در دستان ارگان‌هایی چون حوزه هنری است که بتواند آثاری را به‌وجود بیاورد که ضمن همه‌گیر بودن، بتوانند با توجه به ارزش‌ها و اصول نظام، مانا باشند.
او در پایان صحبت‌های خود از مسئولان حوزه هنری خواست تا بستری را فراهم کنند تا همچون سال‌های اولیه تشکیل حوزه هنری، مردم ارتباط نزدیکی با حوزه هنری داشته باشند. وی همچنین معتقد است که ارتباط بیشتر مردم با حوزه هنری، جلوی آسیب‌های جدی به هنر انقلابی را خواهد گرفت.
هفته هنر انقلاب اسلامی از 20 تا 27 فروردین‌ماه 1395 با معرفی چهره سال هنر انقلاب در حوزه هنری برگزار می‌شود.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده