ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران سرا خانه تاریخی سرهنگ محمد آباد جرقویه

ایران سرا/ خانه تاریخی سرهنگ محمد آباد جرقویه

برنا/ ساختمان تاریخی اعیانی معروف به خانه سرهنگ، در شرق اصفهان، شهر محمدآباد جرقویه متعلق به دوران قاجار خودنمایی می کند.

این بنای تاریخی واقع در قلعه قدیمی شهر می باشد که به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. این بنا نیز مانند سایر ابنیه تاریخی دارای سردر و هشتی ورودی و حیاط بزرگ که دور تا دور آن را اتاق ها محصور کرده، می باشد.

ضلع شرقی شامل سه اتاق، دو اتاق 3 در 4 که با یک درب به ایوان باز می شود و یک اتاق سه دری بزرگ در میان که شامل گنجه ها و پنجره های مشبک رو به حیاط می باشد، است و این اتاق ها توسط سه دری های مشبک به یکدیگر متصل می شود. در قسمت شمال شرقی بنا مطبخ قرار گرفته است، ضلع شمالی بنا شامل دو اتاق سه دری در طرفین و یک اتاق پنج دری روبه حیاط در وسط که توسط دو راهرو کوچک به حیاط متصل می شود.

در منتهی الیه ضلع شمالی و چسبیده به دیوار قلعه یک زیرزمین که مخصوص نگهداری مواد غذایی می باشد و در بالای آن یک اتاق پنج دری دیده می شود، ضلع جنوبی بنا شامل یک اتاق سه دری و یک ایوان و زیرزمین بهار خواب و یک اتاق بزرگ با سقف های آجری و ضربی مخصوص انبار غله وجود دارد.

این بنای تاریخی در سال 1384 با شماره 14221 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از مشخصه بارز این بنای تاریخی استفاده از در و پنجره های چوبی مشبک با شیشه های رنگی (لاجوردی ، قرمز ، سبز و زرد) در آن می باشد و این نوع در و پنجره ها باعث می شوند نور خورشید به اندازه کافی وارد فضای اتاق شود، از نظر روان شناسی رنگ های مختلف این شیشه ها و ایجاد نورهای هم رنگشان بر روی انسان تاثیرات مختلفی می گذارد که هر رنگ کنار رنگ دیگر شدت این تاثیر را خنثی می کند و مقدار مناسب آن را تنظیم و تعدیل می کند.

بیشتر رنگ های استفاده شده در شیشه های ارسی رنگ های لاجوردی قرمز، سبز و زرد هستند و هر کدام به تنهایی یک تاثیر روانشناختی مجزایی دارند، سطح در و پنجره ها را با استفاده از انواع نقش های گوناگون گره سازی و با شیشه های رنگین و ساده می آراستند و ترکیب های بدیعی پدید می آورند و بدین صورت هماهنگی بین این شبکه های هندسی و نورهای رنگی باعث ایجاد زیبایی دلپذیری می شود.

ناپسند دانستن تقلید از نقش ها و صورت های انسانی و حیوانی در نقاشی و سایر هنرهای تصویری و تجسمی به تدریج موجب شد که تقلید از طبیعت در فرهنگ بسیاری از هنر های اسلامی چندان مورد توجه قرار نگیرد و جایگاه والایی نیابد.

به همین جهت هنرمندان به ترکیب های هندسی و انتزاعی توجه بسیار کردند و در و پنجره های مشبک همچنین باعث محدّود کردن دید از بیرون به درون خانه و ایجاد محرمیت می شود.

ایران سرا/ خانه تاریخی سرهنگ محمد آباد جرقویه

ایران سرا/ خانه تاریخی سرهنگ محمد آباد جرقویه

ایران سرا/ خانه تاریخی سرهنگ محمد آباد جرقویه

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده