ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جایی برای نا امیدی وجود ندارد

جایی برای نا امیدی وجود ندارد

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

همزمان با هفته دولت، دولتمردان به بیان اقدامات دولت در دو سال گذشته پرداخته‌اند و شب گذشته نیز رئیس‌دولت در آستانه آغاز سومین سال فعالیت دولت به بیان برنامه‌ها و مشکلات و موانع پیش روی پرداخت. آگاهان سیاسی اما به‌رغم توفیقات دولت در عرصه خارجی، اعتقاد دارند دولت پس از فراغت از پرونده هسته‌ای باید اهتمامش را بر مسائل داخلی بگذارد. یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب، هر چند کارنامه دولت را در این زمینه ایده‌آل نمی‌داند اما معتقد است این کارنامه قابل قبول است. به گفته او از دولت تدبیر و امید با توجه به دیدگاه‌هایی که پیش از انتخابات مطرح می‌کرد انتظار بسیار بیشتری وجود دارد. گفت‌وگوی احمد شیرزاد با آرمان درباره ارزیابی‌اش از اقدامات دو سال گذشته دولت یازدهم را در ادامه می‌خوانید.

ارزیابی شما از نتیجه تلاش‌های دولت به ویژه در سیاست داخلی چیست؟
همزمان با هفته دولت، وزرا به شهرها و استان‌های مختلف می‌روند تا طرح‌هایی را افتتاح کنند؛ این مساله از این جهت که عملکرد دولت به اطلاع مردم می‌رسد خوب است چون دستگاه‌های تبلیغاتی هم بیش از پیش به عملکرد‌های دولت می‌پردازند اما تصور من این است که آنچه برای مردم محسوس‌تر است آمار، ارقام و گزارش افتتاح طرح‌های مختلف نیست. مردم به چشم خود تغییرات را می‌بینند. بخشی از تغییراتی که از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم رخ داد است محسوس بوده و بخشی از آن نیز برای مردم امید ایجاد کرده یعنی هنوز در زندگی روزمره مردم اثرگذار نبوده است. بخش محسوس این تغییرات در برخی حوزه‌ها بیشتر دیده می‌شود. یکی بخش بهداشت و درمان که بحق تغییر در آن احساس می‌شود و من شخصا این تغییرات را در بیمارستان‌ها دیده‌ام. در جامعه نیز کاهش مشکلات درمانی و افزایش سقف بیمه‌ها در هزینه‌های درمانی را شاهد هستیم. بخش دیگری که تقریبا قابل حس است کنترل تورم و پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد است. مردم دوست دارند قیمت‌ها همیشه ثابت باشد اما متاسفانه این مساله عملی نیست و حتی در اقتصادهایی که این اتفاق رخ می‌دهد نیز نمی‌پذیرند که کاملا ثابت باشد. در کشور ما اما نرخ رشد تورم همچنان باید کاهش پیدا کند تا به سطح رضایتمندی مردم افزوده شود. این خود نکته بسیار مهمی است که در آرامش زندگی خانواده‌ها تاثیرگذار است. در سطح سرمایه‌گذاران و کسانی که مولدهای اقتصاد هستند، با وجود اینکه اقتصاد پیش بینی‌پذیر شده است همچنان سرمایه‌گذاری به دلیل فضای رکودی که بر اقتصاد حاکم است صورت نمی‌گیرد که بخش زیادی از این مساله هم به دلیل وجود تحریم‌ها و بلاتکلیفی مذاکرات بود.

با توجه به توافق، به تغییر در این حوزه چقدر امیدوارید؟
خوشبختانه در یکی دو ماه اخیر با تغییر فضای سیاست خارجه کشور امیدها در بازارها زنده شده است اما تا زمانی که این امیدها به سرمایه‌گذاری واقعی و ایجاد اشتغال تبدیل شود، فاصله وجود دارد. در عین حال چشم‌انداز آینده نسبتا خوب است اما باید این مساله را محتاطانه گفت و در واقع بهتر است عکس این مساله مطرح شود، یعنی جایی برای ناامیدی وجود ندارد.

بسیاری معتقدند دولت تنها متوجه سیاست خارجی بوده و به مسائل داخلی کمتر توجه نشان داده است. کارنامه دولت را از این منظر چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در مجموع کارنامه دولت حتما کارنامه ایده آلی نیست اما کارنامه قابل قبولی است. در سطح سیاست داخلی و مدیریت کشور انتظارها از این دولت بسیار بیشتر از آن چیزی است که تاکنون تحقق پیدا کرده است. با آن دیدگاه و خیزی که دولت یازدهم برداشته بود توقعات بسیار بیشتر از چیزی بود که تاکنون محقق شده است. هرچند برای مردم واقع‌بینانه است و مردم تلاش می‌کنند با واقع‌بینی به این مسائل نگاه کنند اما به هر حال قول‌هایی که دولت داد بیش از اینها بود و امیدوار هستیم در این عرصه شاهد تغییر و تحول جدی‌تر باشیم و باید برجسته‌ترین نماد این مساله را نیز در انتخابات آینده ببینیم. اگر این دولت بتواند فضای انتخابات را با قاطعیت و جدیت برگزار کند و مردم با شوق و رغبت به پای صندوق‌های رای بیایند و مجلسی قوی که تنها به شعار دادن بسنده نکند، تشکیل شود، امیدواری‌ها در جامعه بیش از پیش خواهد شد.

آیا دولت توانسته در زمینه گشایش‌های سیاسی و احزاب اقدامات موثری انجام دهد؟
در ماه‌های اخیر در فضای سیاسی گشایش‌هایی حاصل شده، مجوز‌هایی صادر شده و گام‌هایی به سوی فضایی نسبتا با نشاط برداشته شده است اما محدودیت‌ها همچنان پا برجا بوده و مشکلاتی از قبل وجود داشته که دولت نتوانسته در آن زمینه‌ها اقدام جدی انجام دهد. دولت در این زمینه مجموعا کارنامه ضعیف‌تری دارد و انتظار بسیار بیش از این است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده