ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیکاری کشورهای عربی، سه برابر میانگین جهانی است

بیکاری کشورهای عربی، سه برابر میانگین جهانی است

العالم/ گزارش ارزیابی اقتصادی کشورهای عربی نشانگر وجود معضل شدید بیکاری در این کشورهاست که سطح آن به سه برابر میانگین جهانی می رسد.

بررسی مرکز پژوهش های دبیرخانه اتحادیه بانک های عربی نشان می دهد که شمار بیکاران در جهان عرب به 22 میلیون نفر و میانگین بیکاری به گفته صندوق پول کشورهای عربی افزون بر 4/17 درصد در سال 2013 و به گفته اسکوا 8/14 درصد یعنی سه برابر میانگین بیکاری در سطح جهان است.

این گزارش که روز جمعه درنخستین نشست دبیران کل انجمن بانک های عربی و منطقه در بیروت ارایه شد، حاکی است که میانگین بیکاری در جزایر کومور، جیبوتی، سودان، سومالی، موریتانی و یمن که کمترین رشد اقتصادی را داشته اند، حدود 19 درصد، در مشرق عربی شامل اردن، سوریه، فلسطین، عراق، لبنان و مصر حدود 17 درصد، درغرب عربی شامل تونس، الجزایر، مغرب و لیبی حدود 11 درصد و در کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس 7/5 درصد بوده است.
درهمین حال میانگین بیکاری درسوریه به 7/57 درصد، یمن 40 درصد، موریتانی 31 درصد و فلسطین 5/26درصد رسیده است که این وضعیت بازتاب تاثیر گذاری منفی درگیرهای مسلحانه و نبود ثبات سیاسی بر وضعیت اقتصادی این کشورهاست.

درمقابل، میزان بیکاری در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس میانگین های پایین تری داشته و این میزان 5/0 درصد در قطر، 1/2 در کویت، 8/3 درصد در امارات و 3/4 در بحرین بوده است.
این گزارش حاکی است میانگین بیکاری در سوریه از سال 2010 تا 2014 از 6/8 به 7/57 درصد رسیده است، یعنی حدود 72/3 میلیون بیکار که منجر به فقدان منبع درآمد اصلی برای 22/12 میلیون سوری شده است.
افزایش میانگین بیکاری جوانان در کشورهای عربی 29 درصد یعنی بیش از دو برابر میانگین بیکاری در میان جوانان جهان است و در کشورهای عربی که شاهد درگیری و نا امنی است بین 40 تا 50درصد درنوسان است.
صندوق پول عربی میزان بیکاری در میان زنان عرب را نیز 43.4 در صد یعنی سه برابر میانگین جهانی اعلام کرده، در حالی که شمار افراد تحصیل کرده بیکار 40 درصد در برخی کشورهاست.

این گزارش که به نشست گروه 20 ارسال خواهد شد، تاکید دارد که کشورهای عربی هم اکنون با توجه به ادامه درگیریهای مسلحانه و تنشهای سیاسی در برخی از این کشورها و کاهش شدید قیمت نفت در پیچ تاریخی خطرناکی قرار دارند.
این پایگاه اینترنتی خاطر نشان کرد: نشست دبیران کل انجمن بانک های عربی با حضور کشورهای ترکیه، قبرس، آفریقای جنوبی، آمریکا، ارمنستان و سازمانهای دولتی و مسوولان 26 کشور عربی و خارجی در بیروت برگزار شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده