ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اطلاعات دور دیگری از مذاکره صلح در ژنو!

سرمقاله اطلاعات/ دور دیگری از مذاکره صلح در ژنو!

اطلاعات/ « دور دیگری از مذاکره صلح در ژنو! » عنوان ستون "محک" روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای حل سیاسی بحران سوریه بعد از دیدار با بشار اسد در دمشق اعلام کرد که امروز دور دیگری از گفتگوهای دو طرف سوری،‌ (دولت و مخالفین) در ژنو انجام می‌پذیرد. از بحران و جنگ سوریه بیش از ۵ سال گذشته است و در سال ششم با توافق مسکو ـ‌ واشنگتن مذاکره برای صلح در دستور کار قرار گرفته است. ابتدا آتش‌بسی شکننده اعلام شد و از آغاز به‌طور رسمی دو گروه داعش و النصره سازمان‌های تروریستی خوانده شده‌اند که به‌جای مذاکره کردن با آنها باید نابود گردند. اما در همین مرحله که همه کشورها اعلام می‌کنند بحران سوریه راه‌حل نظامی ندارد، همچنان حمایت‌ مالی و تسلیحاتی از داعش و النصره ادامه دارد. دولت ترکیه همچنان مسیر فروش نفت از سوی داعش را مسدود نکرده است و دولت سعودی، بر خلاف نظر رسمی آمریکا که سقوط فوری بشار اسد را فعلاً از دستور کار خارج کرده و وزرای خارجه دو کشور روسیه و آمریکا آینده سیاسی و دولت سوریه را منوط به رأی مردم این کشور دانسته‌اند، همچنان فوریت سقوط بشار اسد از طریق نظامی را خواهان است. ریاض هر گونه گفتگو با دولت بشار اسد را رد می‌کند. بحران سوریه دیگر بحران محدود داخلی نیست که فراتر از کشورهای منطقه و همسایگان آن از ترکیه، عراق،‌ اردن و لبنان با ظهور و بروز بحران آوارگان مشکل عمده کشورهای اروپایی نیز شده است.
بسیاری از محافل سیاسی بر این باورند که هرگونه تحول مثبت در خاورمیانه به پایان بخشیدن به بیش از پنج سال جنگ ویرانگر در سوریه اتصال پیدا کرده است. جنگی که هنوز آمار دقیق و رسمی از کشته‌شدگان، مجروحین و آوارگان آن در دسترس نیست و سازمان ملل بیش از ۴۰۰ هزار نفر کشته و دو برابر این عدد مجروح و معلول جنگی و نزدیک به ۷میلیون نفر آواره جنگی را تخمین می‌زند. این جنگ بسیاری از ساختارهای اصلی کشور را ویران و از سوریه کشوری جنگ‌زده ساخته است.
در این مرحله بشاراسد هم از نظر سیاسی و هم از جایگاه میدانی جنگ، دست برتر دارد. از نظر سیاسی آمادگی خود را برای شرکت در مذاکره سیاسی و پذیرش آتش‌بس از طریق سازمان ملل اعلام کرده است. در حالیکه همزمان می‌خواهد انتخابات پارلمانی را در کشور انجام دهد، تا با تشکیل مجلس جدید سوریه قانون اساسی جدید تدوین گردد. در صحنه بین‌المللی اغلب دولت‌ها، بخصوص در اروپا دریافته‌اند فعلاً‌ بشار اسد آلترناتیو یا جایگزین مورد قبول ندارد. حتی بعد از توافق مذاکره سیاسی بدون بشار اسد، سوریه وارد هرج و مرج جدید همانگونه که امروز کشور لیبی دچار آن شده است، خواهد شد. بحران دیگری که هیچ قدرتی قادر به کنترل آن نخواهد بود.
اما از نظر نظامی،‌ ارتش سوریه و نیروهای مردمی آن موفق شده‌‌اند تا از رخوت یکسال گذشته عبور کنند و مرحله به مرحله مناطق تحت اشغال گروههای تروریستی و معارضین مسلح را آزاد سازند. عقب‌نشینی و شکست گروه‌های مسلح، بخصوص دو تشکل تروریستی عمده داعش و النصره در صحنه جنگ، اخبار روز رسانه‌ها از سوریه شده است. جالب توجه اینست که موفقیت‌های میدانی و نظامی در سوریه را رسانه‌های غربی، بخصوص اروپایی، گزارش نمایش قدرت از سوی بشار اسد معرفی و تبلیغ می‌کنند! تحلیلگران سیاسی در کشورهای غربی نوشته‌اند، حمایت نظامی ـ سیاسی روسیه و ایران از بشار اسد موفق شده است تا دستیابی به هرگونه راه حل سیاسی بحران سوریه با پذیرش بشار اسد را پذیرفتنی کند. در چنین ارزیابی از بحران سوریه، دو قدرت تعیین‌کننده روسیه و آمریکا توافق کرده‌اند تا هر چه سریعتر آتش‌بس فراگیر چنان در سوریه اجرا گردد که هر دو طرف به مذاکره مستقیم بیایند و از مسیر آتش‌بس به راه حل سیاسی برای پایان بخشیدن به بحرانی که وارد سال ششم شده است و سراسر خاورمیانه را به آشفتگی کشیده دست پیدا کنند. فاجعه انسانی آوارگان جنگی سوریه موضوع روز دولت‌های اروپایی و دستور کار فوری اتحادیه اروپا شده است. ورود تروریسم آشکار در چند کشور اروپایی زنگ خطر را برای غرب (اروپا و آمریکا) به صدا در آورده است و تهدید امنیتی موضوع روز در غرب شده است. سرویس‌های امنیتی در آمریکا و اتحادیه اروپا هشدار داده‌اند که داعش موفق شده است ارتش پنهان تروریستی را در کشورهای غرب سازماندهی کند. مسئولین امنیتی اتحادیه اروپا بعد از انفجارها و عملیات انتحاری در فرانسه و بلژیک خبر از ۵۰۰۰ نفر از جوانان اروپایی دادند که به عضویت داعش درآمده‌اند!
با نگاه به جریان گسترده بحران در سراسر خاورمیانه است که اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود گفت، حتی اگر بحران جنگ در سوریه پایان یابد، خاورمیانه همچنان تا ۵ سال آینده گرفتار شبکه‌های بزرگ تروریسم باقی خواهد ماند.
کشورهای خاورمیانه سه شاخص ویرانگر پیدا کرده‌اند.
۱ـ اغلب دولت‌های مستقر دچار فساد پیچیده و گسترده‌اند
۲ـ ‌اغلب این دولت‌ها، وجاهت مردمی ندارند
۳ـ مردم با دولت‌های خود تنافر دارند و دولت‌ها در کشورهای مسلمان یا با یکدیگر تضاد منافع و یا چنان تنافر تهدیدآمیز پیدا کرده‌اند که سهم بزرگی از ثروت ملی خود را در مسابقه خرید تسلیحاتی هزینه می‌کنند در حالی که فقرزدگی جامعه در این کشورها آشکار و فراگیر شده است.
دور دیگر از مذاکره سیاسی برای پایان بخشیدن به بحران سوریه اگرچه گام لنگان لنگان برای نجات سوریه خوانده می‌شود، اما در نگاه به خاورمیانه بحران‌زده، هنوز روزنه دستیابی به صلح و ثبات دیده نمی‌شود.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده