ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تعلل مسئولان در ارائه طرح تفصیلی مشهد و بلاتکلیفی ساکنان توس

تعلل مسئولان در ارائه طرح تفصیلی مشهد و بلاتکلیفی ساکنان توس

خراسان/ حالا بیش از 31 ماه از آن زمان می گذرد که منطقه توس به محدوده شهری مشهد ملحق شد، تا به امروز اگرچه اقدامات مثبتی در ساماندهی مسیر منتهی به آرامگاه حکیم «ابوالقاسم فردوسی» انجام شده است، اما تعلل مسئولان در تدوین طرح تفصیلی این منطقه تاریخی، بلاتکلیفی ساکنانش را به دنبال داشته است؛ اتفاق ناخوشایندی که مردم منطقه را آزرده خاطر کرده و سبب شده است درخواست های خود را به صورت کتبی به مسئولان استان اعلام کنند.

نامه ای گلایه آمیز از بلاتکلیفی

نامه جمعی از ساکنان منطقه توس به روزنامه خراسان می رسد. نامه ای خطاب به استاندار خراسان رضوی همراه با گلایه از بلاتکلیفی ساکنان این منطقه تاریخی که بر اساس پی نوشت نامه، رونوشتی از آن نیز برای اداره کل میراث فرهنگی، فرمانداری، شهرداری و شورای شهر مشهد ارسال شده است. «محمود شریف» نماینده معتمدان محلات منطقه توس که حامل این نامه برای خراسان است، خواسته ساکنان این منطقه تاریخی را تنها یک موضوع عنوان می کند و می گوید: «ماه هاست مردم منطقه توس معطل تصمیم گیری شهرداری و میراث فرهنگی مانده اند و بلاتکلیف اند. نمی دانیم بالاخره چه تصمیمی برای ساکنان این منطقه می گیرند. این بلاتکلیفی مشکلات مردم را دو چندان کرده است. شهرداری خدمت رسانی نمی کند، اجازه ساخت و ساز نداریم، خیابان ها آسفالت نمی شود و ... . ما خواسته عجیبی نداریم، فقط می خواهیم تکلیفمان روشن شود.»

31 ماه قبل و اتفاقی امیدوار کننده

از اردیبهشت ماه سال 92 منطقه تاریخی توس به طور رسمی به حوزه مدیریت شهرداری منطقه 12 مشهد ملحق شد. اتفاقی خوشایند که نوید روزهایی خوب و امیدوارکننده را می داد و البته با رعایت انصاف، با ورود شهرداری مشهد به این حوزه، تا به امروز تلاش های در خور تحسینی انجام گرفته و ساماندهی بولوار شاهنامه و خارج کردن آن از وضعیت نابسامان گذشته از جمله این اقدامات است. اما در کنار خوشایند بودن ورود شهرداری به این موضوع، این نگرانی ناخوشایند وجود داشت که الزام همکاری مشترک شهرداری با میراث فرهنگی، استانداری و اداره کل راه و شهرسازی، مشکلات و اختلاف نظرهایی در روند کارها را موجب شود که ساماندهی منطقه تاریخی توس را با تاخیر مواجه کند. همان اتفاقی که امروز شاهد آنیم و با وجود گذشت 31 ماه از آغاز رایزنی های مشترک برای تهیه طرح تفصیلی منطقه توس، هنوز به دلیل برخی اختلاف نظرها این طرح نهایی نشده است.

شهردار منطقه: اختلاف نظر وجود دارد

مهندس «حسنعلی رجب زاده» شهردار منطقه 12 مشهد که اردیبهشت ماه امسال نیز در گفت و گو با خراسان، تکمیل نشدن طرح تفصیلی توس را دلیل اصلی مشکلات موجود عنوان کرده بود، می گوید: همچنان منتظر تهیه این طرح هستیم و در جلسات مشترک با میراث فرهنگی، استانداری و اداره کل راه و شهرسازی رایزنی ها درباره جزئیات این طرح ادامه دارد. رجب زاده می افزاید: درباره این طرح اختلاف نظرهایی وجود دارد، مثلا این که میراث فرهنگی حداکثر ارتفاع مجاز برای ساخت و ساز در این منطقه را 5/4 متر می داند که از نظر ساخت و ساز حدود یک طبقه و نیم خواهد شد اما این خواسته از نظر ما و استاندار قابل قبول نیست و باید به طور دقیق مجاز بودن ساخت یک یا دو طبقه لحاظ شود.

اسلامیه و توس سفلی در محدوده خدمت رسانی

رجب زاده به برخی از تصمیماتی که اعضای کارگروه روی آن توافق کرده اند نیز اشاره و اظهار می کند: طبق ضوابط میراث فرهنگی و الزامات رعایت حریم منطقه تاریخی توس، به این نتیجه رسیده ایم که ساکنان اسلامیه و توس سفلی در محدوده خدمات رسانی قرار می گیرند اما توس علیا با حدود 200 خانوار در حریم منطقه تاریخی است که باید برای آن برنامه ریزی دیگری کرد و به عنوان مثال موضوع تملک اراضی این محدوده و خرید آن از ساکنان را در دستور کار قرار داد، هرچند که با اعتبارات محدود فعلی انجام چنین کاری دشوار است. به گفته شهردار منطقه 12 مشهد، با توجه به توافق انجام شده برای خدمات رسانی به اسلامیه و توس سفلی، هم اکنون می توان با مشارکت ساکنان این مناطق اقدامات اولیه را آغاز کرد اما آغاز عملیات اجرایی به بعد از تصویب نهایی طرح تفصیلی موکول می شود.

احتمال نهایی شدن طرح در جلسه هفته آینده

شهرداری منطقه 12 با اشاره به این که جلسه بعدی کارگروه هفته آینده برگزار خواهد شد، می گوید: امیدوارم با توجه به روند طی شده تا کنون، در هفته آینده طرح تفصیلی منطقه توس نهایی شود و بتوانیم طبق ضوابط قانونی، خدمت رسانی به مردم منطقه را افزایش دهیم. رجب زاده به این نکته نیز اشاره می کند که به دلیل نبود طرح تفصیلی، تاکنون شهرداری تنها امکان ارائه برخی خدمات محدود به ساکنان منطقه توس را داشته و ارائه خدماتی مثل صدور پروانه ساخت و ساز و یا آسفالت کردن خیابان ها ممکن نبوده است.

میراث فرهنگی: مجوزهای تثبیت روستا اخذ شده است

مدیر کل میراث فرهنگی استان هم در این باره از اخذ مجوزهای لازم برای تثبیت بخش هایی از روستاها که در حریم منطقه تاریخی توس واقع شده است، خبر می دهد و می گوید: در ابتدا تصمیم بر این بود که همه ساخت و سازهای داخل حریم و ساکنان آن جابه جا شوند اما خوشبختانه با هدف رعایت حقوق ساکنان، مجوزهای لازم برای تثبیت ساخت و سازهای قانونی اخذ شده است. «حسین زارع صفت» می افزاید: بر اساس این مجوز، ساختمان هایی که با مجوز قانونی و طبق ضوابط ساخته شده است باقی خواهد ماند و ساکنان آن از خدمات شهری بهره مند می شوند اما متاسفانه در این محدوده ساخت و سازهای غیرقانونی نیز وجود دارد که باید طبق ضوابط قانونی با آن برخورد شود.

3 حوزه طرح تفصیلی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، درباره طرح تفصیلی منطقه توس هم توضیحاتی ارائه می کند: طرح مد نظر دارای 3 حوزه مجزاست. یک حوزه به عرصه تاریخی توس مربوط می شود، حوزه دوم به حریم درجه یک، درجه 2 و درجه 3 و در حوزه سوم نیز منطقه تاریخی مد نظر قرار گرفته است. به گفته زارع صفت آن چه به زندگی مردم ساکن در این منطقه مربوط می شود، حوزه عرصه تاریخی است که با توجه به اخذ مجوزهای لازم، در جلسه هفته آینده در این باره تصمیمات نهایی گرفته خواهد شد.

استانداری: به طور جد پیگیر تعیین تکلیف ساکنان منطقه هستیم

مهندس «محسن کوهی» مدیر کل دفتر فنی استانداری نیز که به نمایندگی از استانداری در جلسات تهیه طرح تفصیلی توس حضور داشته، مهم ترین دغدغه و اولویت در این حوزه را مشخص شدن تکلیف ساکنان این منطقه می داند و می گوید: استانداری به طور جد پیگیر نهایی شدن طرح تفصیلی است و طبق توافقات انجام شده، باید در جلسه هفته آینده این طرح به نتیجه برسد. کوهی می افزاید: به عنوان نماینده استانداری، از دستگاه ها و نهادهای دارای مسئولیت در این حوزه از جمله شهرداری و میراث فرهنگی خواسته ایم تا در جلسه هفته آینده درباره موضوعات باقی مانده به نتیجه برسند تا طرح تفصیلی نهایی و به تبع آن تکلیف مردم منطقه توس مشخص شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X