ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش انحراف یک درجه‌ای و رسیدن به ناکجا ‌آباد در "بازار ارز"

سرمقاله آفرینش/  انحراف یک درجه‌ای و رسیدن به ناکجا ‌آباد در "بازار ارز"

آفرینش/ « انحراف یک درجه‌ای و رسیدن به ناکجا ‌آباد در "بازار ارز" » عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم حمید رضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در طی چند روز اخیر قیمت ارز از مرز 3500 تومان گذشت و پس از نوسانات پیش از توافق هسته‌ای بار دیگر شاهد افزایش آن در بازار بودیم. این افزایش قیمت درحالی است که هیچ دلیلی از بابت هیجانات داخلی و خارجی برای بالارفتن نرخ ارز وجود نداشت. پرونده هسته‌ای و اجرای برجام درحال مرحله گذار است و تحولات آن حتی به صورت مقطعی بر ارز تاثیر نداشته است. در بعد داخلی نیز تحولات سیاسی و اجتماعی به گونه ای‌ نبوده است که تاثیرات آن موجب برهم خوردن قیمت ارز گردد.
البته این مسئله می‌تواند برگرفته از رکود بورس، راکت بودن بازار مسکن، نبود جایگزین مناسب برای سرمایه گذاری و البته تورم باشد. اما این تحولات به گونه‌ای نبوده که زمینه ساز افزایش قیمت دلار بوده باشد. لذا تنها یک احتمال دیگر باقی می‌ماند که از همه قوی تر است و آن «دستکاری بازار ارز» می باشد. این دستکاری در طی سال‌های اخیر امری متداول در سیاست‌های ارزی دولت در دستورکار قرار گرفته است. ازآنجا که دولت تنها مرجع توزیع ارز می‌باشد، نحوه عرضه و کنترل قیمت‌ها در دست آن است و بجز موارد نادر که براثر هیجانات مقطعی بروز پیدا می‌کند، باقی ایام عنان بازار ارز در دست دولت می‌باشد.
جدای از این مسئله ، برخی اظهارنظرها درمورد ارتباط رکود بازار بورس و مسکن با تغییرات نرخ ارز وجود دارد که نقدینگی سرگردان را عامل افزایش نرخ ارز معرفی می‌کنند.اما در قبال این ادعا باید به نمودار رسمی بانک مرکزی استناد کرد که پس روی کار آمدن دولت یازدهم سیاست تثبیت قیمت ارز دردستور کار قرار گرفت تا به واسطه آن بتوان تورم 46 درصدی را کنترل و آن راکاهش دهند. پس از موفقیت دولت در کاهش نرخ تورم به زیر 15 درصد، شاهد یک افزایش قیمت در تیرماه امسال بودیم که نرخ دلار از پایه 3200 به 3400 تومان در بازار آزاد افزایش یافت.
برکسی پوشیده نیست که دولت به لحاظ منابع مالی در مضیقه قرار دارد و پرداخت یارانه‌ها و کسری بودجه، فشار سنگینی را برآن وارد ساخته، لذا تغییر و بازی با نرخ ارز می‌تواند بخشی از این کمبودها را جبران کند. لذا این افزایش قیمت‌های نرخ ارز اگرچه کمک رسانی برای تامین بخشی از کمبودهای مالی می‌باشد، اما فشار اصلی را بر جامعه منتقل می‌کند و موجب افزایش قیمت‌ها در سطح گسترده‌ای می‌شود. تغییر هرچند ناچیز قیمت ارز در فضای اقتصادی کشور همانند تغییر جهت یک درجه‌ای کشتی در اقیانوس می ماند. شاید تغییر مسیر یک درجه‌ای درابتدا به چشم نیاید، اما در ادامه راه انحرافی بزرگ را موجب می‌شود.
برخی مسولان دولتی افزایش نرخ ارز را طبیعی دانسته‌اند و آن را به نفع رونق اقتصاد و تولید بیان داشته‌اند. اما در واقع به سبب ابتلای اقتصاد کشور به رکود تورمی، نمی‌توان امیدوار به افزایش تولید و صنعت در امر صادرات بود، چراکه رکود ازیکسو و تورم از سوی دیگر توان تولید را گرفته است وعملاً صادرات چشمگیری درکشور نداریم که امیدوار به افزایش ارز آوری آن باشیم.
از سوی دیگر افزایش نرخ ارز به صورت تعمدی، برای تامین مواردی همچون یارانه نقدی و جبران درآمدهای نفتی، اقتصاد کشور را دچار یک وابستگی جدید می‌نماید. تاهمینجای کار اقتصاد ما وابستگی به درآمدهای نفتی را به عنوان آفت اصلی برپیشانی دارد و رخوت امروز آن نیز از بابت کاهش چشمگیر تولید و فروش نفت می‌باشد. حال اگر بر این بیمار نفتی عارضه‌ای دیگر اضافه شود قطعا رمقی برای تحقق برنامه‌های آینده باقی نخواهد ماند.
بازی با نرخ ارز ممکن است در کوتاه مدت برخی کسری‌های مالی دولت را جبران نماید، اما در بلند مدت بر پایه‌های پولی کشور آسیب می‌رساند و مانع از تحقق چشم‌اندازهای اقتصادی کشور می گردد. اما درآخر باید بازهم تاکید کنیم که این دستکاری در بازار ارز مستقیماً زندگی مردم را تحت الشعاع قرار می دهد و آنها را با مشکلات معیشتی مواجه می‌سازد. افزایش نرخ ارز تنها یک حسن ظاهری دارد و آن کمک به کسری بودجه دولت است. اما معایب فراوان آن همچون افزایش تورم، کاهش ارزش پول ملی، افزایش هزینه‌های جاری زندگی، افزایش هزینه واردات، بی ثباتی بازار و... آسیب‌های فراوانی را بر آینده اقتصادی کشور وملت وارد می سازد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده