ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آرمان عربستان و بحران سوریه

سرمقاله آرمان/ عربستان و بحران سوریه

آرمان/ « عربستان و بحران سوریه » عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم فریدون مجلسی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

ایران مجدد و برای بار دوم قرار است در راس یک هیات بلندپایه در مذاکرات مربوط به سوریه شرکت کند. گویا عربستان درصدد است این مذاکرات بدون حضور ایران برگزار شود و تلاش‌های زیادی را در این زمینه برای مجاب کردن کشورهای غربی برای عدم حضور ایران در کنفرانس آتی وین انجام داده است. اگر نگاهی به شرایط حال حاضر سوریه بیندازیم، خواهیم دید عمده گروه‌های بحران‌ساز سوریه از طرف عربستان مسلح شده‌اند و به جان و مال مردم تعرض و تعدی می‌کنند. این گروه‌های افراطی از جمله داعش هدیه عربستان به مردم منطقه است. مساله دیگر اینکه شاید برخی مردم سوریه دنبال تغییراتی در روند امور باشند اما در ممالکی که هنوز فرهنگ دموکراسی نهادینه نشده است همین تحول‌خواهان نخستین قربانیان سیستمی خواهند بود که بخواهد از آزادی به هرج و مرج تبدیل شود ولی با همه این توصیف‌ها این پرسش از عربستان وجود دارد که ماهیت شما در جهان حاضر چیست که از حکومت بشار اسد ایراد می‌گیرد؟ دولت اسد کنگره، مجلس، انتخابات و... دارد. قانون در سوریه وجود دارد و در سوریه مردم دخالت اجرایی و مدیریتی دارند. عربستان کجاست که بدون داشتن این مولفه‌ها درباره آینده سوریه حرف می‌زند. عربستان از این هراس دارد که اگر توافقی درباره آینده سوریه صورت بگیرد، دولتی که نماینده گروه‌های مختلف در سوریه است از عربستان خواهد خواست که حقوق مردم شما کجاست؟ مجلس شما کجا هستند؟ جایگاه مردم در قدرت آل‌سعود در عربستان کجاست؟ آیا ۲۵درصد جمعیت شیعه‌ای که در عربستان زندگی می‌کنند، از حقوقی برابر دیگران برخوردارند؟ تکلیف ملت عربستان در مشارکت در حکومت چه خواهد شد؟ این سوال‌ها در آینده پرسیده خواهد شد یعنی از آمریکا سوال خواهد شد شما که سلاح در اختیار عربستان قرار می‌دهید تا به مردم یمن که سابقه آن هزار سال از تمدن عربستان بیشتر است، حمله کند و مردم را قتل عام کند؛ چرا این کار را می‌کنید؟ چه توجیهی درباره اعمال خود و حمایت خود از عربستان دارید؟ از عربستان سوال خواهد شد چرا از رئیس‌جمهوری که فراری است حمایت می‌کنید؟ از طرف دیگر به دولتی حمله می‌کنید که در چارچوب قوانین جهانی حرف می‌زند؛ این پرسش‌ها و پرسش‌هایی از این دست مواردی است که عربستان از مطرح شدن آنها نگران است و مرتب مانند دزدی است که در خیابان راه افتاده و فریاد می‌زند آی دزد، آی دزد تا شاید خودش را بتواند از مشکلات برهاند. ضمنا عربستان به‌جز پول هیچ‌ اعتبار سیاسی، اجتماعی و اخلاقی ندارد و پول‌های خود را بی‌توجه خرج کرده‌ و خرج می‌کند و حامیان خریداری‌شده پیدا می‌کند. عربستان در معادلات منطقه‌ای جایی ندارد. این کشور چندی پیش خود را به عنوان رئیس گروه حقوق‌بشر سازمان ملل معرفی کرد، باید پرسید در جایی که مردم را دسته‌دسته می‌کشد و اجازه نمی‌دهد مسائل مختلف داخلی آشکار شود و همه‌چیز را مرموز، بسته و غیرشفاف نگه داشته‌ دیگر چرا در مسائلی که به آن ارتباطی ندارد، دخالت می‌کند؟ وزیر خارجه عربستان یک شخص بیگانه‌ است که وزارت خارجه‌ای که تا پیش از وی در انحصار خانوادگی آل‌سعود بوده را در اختیار وی قرار داده‌اند و او آنقدر بی‌تجربه است که هر کاری می‌کند تا بتواند برای خود موقعیتی فراهم کند. در چنین شرایطی است که ایران نباید به سادگی فرصت حضور در مناسبات بین‌المللی درباره سوریه را از دست بدهد و لازم است با قدرت در این جلسات حضور یابد و منطق خود را با حقوق بین‌الملل و اصول سیاست بین‌المللی بیان نماید تا بتواند بیش از این تاثیرگذار باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X