ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله مردم سالاری چشم‌انداز صنعت نفت‌، گاز و پتروشیمی در پسا‌تحریم

سرمقاله مردم سالاری / چشم‌انداز صنعت نفت‌، گاز و پتروشیمی در پسا‌تحریم

مردم سالاری/ « چشم‌انداز صنعت نفت‌، گاز و پتروشیمی در پسا‌تحریم » عنوان یادداشت روز روزنامه مردم سالاری به قلم محمد کرمانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

در دو سال گذشته صنعت نفت و پتروشیمی کشور به عنوان پیش قراول توسعه صنعتی ایران اسلامی و پیشتاز دیپلماسی انرژی در عرصه بین‌المللی توانسته است تحرک بسیار جدی را در بالادست صنعت نفت کشور در حوزه‌های شناسایی ذخایر جدید نفت و گاز و اکتشاف، حفاری، استخراج، انتقال، جداسازی میعانات و فروش برداشته است، به طوری که امروز شاهد افزایش 500 هزار بشکه‌ای نفت خام به بازارهای جهانی هستیم.
در آنچه مربوط به زمینه استفاده از رفع تحریم‌ها و اصطلاحا بهره‌برداری عملی از استفاده عملی اقتصادی از برجام و دوران پسا‌تحریم هم شمرده می شود، صنعت نفت کشور به طور معناداری از دیگر وزارتخانه‌های صنعتی و غیر‌صنعتی جلوتر است. در موضوع کنترل فساد و مدیریت ویژه‌خواری از ذخایر ملی و انفال عمومی هم با همه حاشیه‌هایی که این روزها شاهد آن هستیم، پاکدستی خاص وزیر نفت همراه با تقویت روشمند بخش‌های نظارتی درون و بیرون از این وزارتخانه در حوزه انرژی، منشا اقدامات درخور ستایشی می‌باشد. اما آنچه می‌تواند در دو سال باقیمانده دولت یازدهم به اثر بخشی مطلوب‌تر کشور در زمینه نفت و پتروشیمی منجر شود را می توان به شمارگان ذیل احصا نمود:
1- با اجرای خصوصی‌سازی در حوزه پتروشیمی از بیست سال گذشته و تکمیل واگذاری واحد‌های این صنعت در دولت دهم امروز مالکیت شرکت‌های صنعتی پتروشیمی عمدتا در اختیار دو وزارتخانه دفاع و رفاه و هلدینگ‌های هفت گانه متعلق به این دو صندوق‌های باز‌نشستگی نفتی، کشوری و لشگری می باشد. اما آنچه مربوط به حاکمیت یعنی وزارت نفت و شرکت مادر تخصصی پتروشیمی مربوط می شود، هفتاد طرح با پیشرفت 5 تا 95 درصد می‌باشد که در صورت توجه در مقیاس ملی و ارز‌آوری بین‌المللی به آنها، همراه با تمرکز بر تقویت زنجیره ارزش و صنایع تکمیلی پتروشیمی می‌توان سه دستاورد ملموس و هم جهت با اقتصاد مقاومتی برای کشور به ارمغان آورد، نخست تحقق منویات مقام معظم رهبری در جلوگیری از خام فروشی نفت خام و گاز و فرآورده‌های پالایشی آن و تبدیل به محصولات ارزشمند پتروشیمی، دوم حرکت واقعی کشور در جهت زنجیره تکمیلی پتروشیمی جهت ایجاد اشتغال تا 15 برابر وضعیت کنونی این صنعت و نقش‌آفرینی به عنوان «درگاه اشتغال ملی» و سوم ارزش‌آفرینی بیش از ده برابری محصولات پتروشیمی و زنجیره صنایع تکمیلی برای ارتقاء ارزآوری صنعت به بیش از 120 میلیارد دلار سالانه یعنی ده برابر مقدار کنونی.
2- ایجاد عزم ملی در صنعت نفت در حمایت از ساخت داخلی که دارای توانایی رقابت در کیفیت، هزینه و زمان تحویل کالا و خدمات را دارا است. این مهم از پیوند دو مسیر همزمان یعنی استاندارد‌سازی محصولات داخلی و الزام صنایع مصرف‌کننده به استفاده از محصولات استاندارد و قابل رقابت داخلی مسیر است.
3- رفع دغدغه‌های پیمانکاران به عنوان اصلی‌ترین مشتریان صنعت نفت و پتروشیمی با انعقاد قرار‌داد‌هایی با شرایط یکسان بین پیمانکاران داخلی و خارجی، شفاف‌سازی و پیش‌بینی پذیر نمودن فرآیند مناقصات، رسیدگی درون سازمانی عادلانه به شکایات مشتریان، حمایت از ایجاد و تقویت نهاد‌های داوری منصفانه و حرفه‌ای در خارج از وزارت نفت، تعریف و حمایت از تعدیل منطقی در قراردادهای ارزی و احتساب قیمت کالاها پس از ترخیص از گمرک، ایجاد وندرلیست‌های یکسان و...
4- تمرکز بر بهینه‌سازی مصرف سوخت در واحد‌های صنعتی بزرگ، نیروگاه‌ها و صنایع فولاد، سیمان و حتی افزایش بهره‌وری بخاری‌های گازسوز خانگی و صنعتی و کاهش آن به بیش از پنجاه درصد مقدار کنونی در یک برنامه پنج ساله ‌‌متوالی و پلکانی به منظور کاهش ضریب شدت مصرف انرژی در کشور.
5- مبنا قرار گرفتن تحقیق و توسعه مساله محور به جای گسترش تحقیقات نظری و تلاش برای انتقال توام با بومی‌سازی تکنولوژی در صنعت نفت که درد کهنه و با عمر یکصد ساله در این صنعت است. این مهم از طریق کاربردی‌سازی فعالیت‌های هفت مرکز پژوهشی در اختیار صنعت نفت ممکن است.
6- توسعه پالایشگاه‌سازی و ایجاد واحد‌های پترو پالایشگاهی به عنوان روشی که جهان برای ایجاد ارزش افزوده چند ده برابری در کنار به صفر‌رسانی ضایعات نفتی انتخاب نموده است. مجاورت یا نزدیکی پتروشیمی شهر‌ها به عنوان تنها امکان دوری گزیدن از خام‌فروشی نوینِ محصولات پایه پتروشیمی نظیر متانول‌ها و الفین‌ها دستاورد ملی و عزمی دیگری در این حوزه خواهد بود.
7- مهم‌ترین و سخت‌ترین حوزه قابل بهبود در صنعت نفت و پتروشیمی کشور توسعه مفهوم شهروندی صنعتی و حرفه‌گرایی در سازمان و مدیریت این صنعت می باشد. حرفه‌گرایی صنعتی با مکانیزمی روشمند، هدفمند، باورمند قابل انجام است. حرفه‌گرایی می‌تواند ترکیبی از توان و نخبگی جوانان با تجربه و خبرگی پیشکسوتان را جایگزین «نظام ارشدیت محور» کنونی نماید و با ایجاد، تقویت، تثبیت و استمرار حرفه‌ای‌گرایی در تمامی سطوح صنعت نفت و پتروشیمی می‌توان به تغییر «مزیت نسبی صنعت نفت از قدرت خام فروشی در بازار‌های بین‌المللی» به «مزیت رقابتی تربیت و باز تولید کارکنان، کارشناسان و مدیران حرفه‌ای» دست یافت. به این ترتیب بزرگترین سرمایه صنعت نفت ایران برای ارائه خدمات تخصصی در عرصه بین‌المللی فراهم می‌گردد. قطعا انجام چنین کار سترگ و حائز اهمیتی مستلزم مسوولیت‌پذیری، پیش‌بینی ‌پذیری، شفافیت، ایجاد اعتماد و نشاط همه سطوح سازمانی همراه باپذیرش ریسک‌های معقول در فرآیند فعالیت‌های حرفه‌ای کارکنان کارشناسان و مدیران برای امکان ارتباط آسان و درست با محیط‌های رقابتی نفتی و پتروشیمیایی دور و نزدیک می‌باشد. نتایج ملموس حرفه‌گرایی در صنعت نفت شامل افزایش ملموس بهره‌وری، ایجاد برتری رقابتی از منظر سرمایه انسانی، مدیریت مطلوب تعارض‌ها، ارتقاء هم افزایی سازمانی و قدرت کار تیمی و بهبود مستمر در فرآیند ارتباطات انسانی است تا با نگاه خوش بینانه به تمامی ذی‌نفعان، با رویکرد 360 درجه به شناسایی، تعیین اولویت و رتبه‌بندی حقوقی همه ‌آنها پرداخت و با استفاده از سبک ارتباطی قاطعانه، کلیه وظایف رایج در مدیریت صنعتی نظیر برنامه‌ریزی، ‌سازماندهی، هدایت و کنترل را با رعایت «اصل تقدم کنترل درونی و اولویت مدیریت خویشتن بر دیگران» ابزار تحقق آرمان توسعه صنعتی ایران اسلامی قرار داد به نحوی که صنعت نفت الگویی برای حرفه‌گرایی اخلاقی در مدیریت و سازمان در همه کشور باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده